Tülay Hatimoğulları: Mazlumların ittifakından korkuyorlar

İki HDP, bir CHP vekilinin vekilliğinin düşürülmesi, ardından gözaltına alınıp tutuklamaları ve bugün HDP Meclis Grubu’nun yapmak istediği yürüyüşe polisin müdahalesi çerçevesinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın görüşüne başvurduk.

Tülay Hatimoğulları:  Mazlumların ittifakından korkuyorlar

SiyasiHaber

Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu’nun vekillikleri düşürüldü, apar topar gözaltına alındılar, AKP-MHP İktidar Bloku’nun direktifiyle tutuklandılar ve bugün HDP Meclis Grubu’nun yapmak istediği yürüyüşe polisin müdahale etti. HDP İstanbul Milletvekili Tülay Hatimoğulları’ndan gelişmeleri yorumlamasını istedik…

SiyasiHaber: Dün yaşanan milletvekilliklerinin düşürülmesi, ardından gözaltılar, ardından da tutuklamalar gerçekleşti. Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu. İkisi HDP milletvekili. Bugün de Ankara’da tutuklamalara dair yapılan protestolara polis saldırdı. Bu yaşanlanlardan yola çıkarak AKP-MHp iktidar Bloku’nun HDP’ye yönelik tahammülsüzlüğü olduğunu söyleyebiliriz. Siz bu tahammülsüzlüğü nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bu bir sivil darbedir

Tülay Hatimoğulları: Bu süreci tek kelime ile değerlendirecek olursak, 15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi’nden bugüne kadar devam eden süreci bir sivil darbe diye niteleyebiliriz. O dönemi de “Allah’ın lütfu” olarak gören AKP İktidarı, MHP ile beraber ve devletin içindeki farklı güçlerle kurmuş olduğu ittifakla bugüne getirdi süreci. Bu süreçte, özellikle pandemi zamanında ekonomik krizin daha çok derinleşmesi, insanların gerçekten açlık sınırının da altında yaşamaya mahkum edilmiş olması, bunun Türkiye’deki 82 milyonda çok büyük rahatsızlık yaratmış olmasının ortaya çıkaracağı toplumsal hareketlilikten çok çekinmekte ve korkmaktalar.

 

AKP’ni tesis etmek istediği rejimin adı faşizmdir

Bugün AKP İktidarı yeni bir rejim tesis etmektedir, bu yeni rejimin adı da faşizmdir. Faşizmi özellikle bu pandemi zamanında nasıl insanlara evde kal diyorlarsa ve insanlara evde kal dedikleri bir zamanda aslında askeri cuntanın sokağa asker indirerek, apoletliler ile gerçekleştirmiş olduğu darbeyi şimdi kolluk kuvvetleriyle, polisiyle ve şu an hala görüşülmekte olan Bekçiler Yasası’nın geçmesiyle birlikte bekçilerle yani yeni ordularıyla bu darbeyi gerçekleştiriyorlar.

 

Muhalefetin yanyana gelmesini engellemek istiyorlar

Vekillerimizin vekilliklerinin düşürülmesine tepki olarak bugün Meclis’te, Meclis Grubu’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdik ve Ankara’da bir yürüyüş gerçekleştirdik ve bu yürüyüşümüze polisin müdahalesi oldu, hiç olmaması gerektiği halde. Yasaları çiğneyen, Anayasa’yı yok hükmünde gören, esasen Anayasasızlığı yasa haline getiren ve polisle, valiyle, kaymakamla artık bu ülkeyi yönetmek isteyen tekçi otoliter ve totoliter bir rejime doğru hızlıca yol alınıyor. Fakat şu çok iyi bilinmeli ki, attıkları bu adımla, bu hamleyle muhalefetteki tepkileri de ayrıştırmak, muhalefetin yan yana gelmesini engellemek gibi operasyonel bir akıl da çalışmaktadır.

 

En korktukları şey mazlumları yanyana gelmesi

Fakat şu çok iyi bir şekilde bilinmeli ki, onların aklı ne şekilde çalışırsa çalışsın artık Meclis’te grubu bulunan siyasi partileri aşan, halklar nezdinde, ezilenler ve sömürülenler nezdinde yani zalimlere karşı mazlumların bir ittifakı vardır. Bu ittifak belki masa başında gerçekleşmiş bir ittifak değildir ama mazlumların ittifakı, mazlumların yan yana duruşu zaten en fazla korktukları şey bu. Şiddeti bu kadar artırmak ve toplumsal muhalefeti sindirmek ezmeye çalışmak gibi yöntemlere başvurmalarının nedeni bu.

 

Korkunun ecele faydası yok

Ama korkunun ecele faydası yok. Ezilenler ve sömürülenler bu ülkede doğanın yasası gereği yan yana gelecekler, bu nesnel koşullar oluşmaktadır, bizler HDP olarak da, eş genel başkanlarımızın açıklamış oldukları “Tutum Belgesi” ve kısa bir zaman içinde açıklanacak olan “Demokratik Mücadele Programı” çerçevesinde mücadelemizi gerek parlamentoda gerekse parlamento dışındaki bütün toplumsal ve siyasal dinamiklerle beraber devam ettireceğiz, darbeye boyun eğmedik tarihimiz boyunca şimdi de bu darbeye boyun eğmeyeceğiz. Mutlaka haklılar kazanacak, mutlaka bizler kazanacağız!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler