Soruları çalanlar değil kitapçık uyarısı yapan 8 genç ifadeye çağırıldı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu olayı, 'Yarın sınava girecek iki öğrenci kardeşimizin de olduğu 8 gencimiz bu saatte ifadeye çağırıldılar. Takipteyiz' dedi.

Soruları çalanlar değil kitapçık uyarısı yapan 8 genç ifadeye çağırıldı

SiyasiHaber

YKS'nin ilk oturumu olan TYT sınavının ardından görüntülenmesinin imkansız olduğu 4 sorunun fotoğrafı sosyal medyada paylaşıldı. Bu duruma tepki gösteren CHP Esenyurt Gençlik Kolları Başkanı Erdinç Aktaş ile Halkçı Liseliler Genel Başkanı Can Tan ile C. Demir, A Köse İ. Araç, G. Toyci, G. Altun, E. oral, İ. N. Candan ifadeye çağrıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Soruları çalanlar değil, kitapçık uyarısı yapanlar ifadeye çağrıldı” dedi. İfadeye çağrılan öğrencilerden ikisi yarın sınavın ikinci oturumuna girecek.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS)  ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavının ardından 4 sorunun "Kunduz" isimli soru çözme platformunda yer aldığı iddia edilen bir paylaşım yapıldı ve paylaşımda sınavdaki soru kitapçığı da yer aldı. Duruma tepki gösteren CHP Esenyurt Gençlik Kolları, “ÖSYM manipülasyon yapacak ‘kaybettiniz’ diye, kitapçıkların başından ayılmayın” yazılı pankart astı. Gençlik Kolları ayrıca Twitter hesabından sosyal medyaya bir kişi tarafından paylaşılan soru kitapçığı ile astıkları pankartın fotoğraflarını paylaştı.

Paylaşım ve pankart nedeniyle Esenyurt Gençlik Kolları Başkanı Erdinç Aktaş ile Halkçı Liseliler Genel Başkanı Can Tan ile C. Demir, A Köse İ. Araç, G. Toyci, G. Altun, E. oral, İ. N. Candan ifadeye çağrıldı. Öğrencilerden ikisinin yarın sınavın ikinci oturumuna gireceği öğrenildi.

 

Yıldırım Kaya'dan tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise duruma tepki gösterdi. Kaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Soruları çalanlar değil, kitapçık uyarısı yapanlar ifadeye çağırıldı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Geçmişte FETÖ işbirliğiyle soruları çaldırdınız. Ülkemizin en güvenilir kurumlarından ÖSYM'ye güveni sıfırladınız. Bugün bizzat ÖSYM''nin ‘Sorumluları hakkında soruşturma başlatıldı" dediği olayla ilgili ironi yapan gençleri ifadeye alıyorsunuz. Yere batsın diktanız” diye ÖSYM’ye tepkisini gösterdi. 

 

Kaftancıoğlu: 8 gencimiz bu saatte ifadeye çağrıldı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise "Gençlik demenin ironi demek olduğunu bilmeyenlerin talimatıyla olsa gerek, yarın sınava girecek iki öğrenci kardeşimizin de olduğu 8 gencimiz bu saatte ifadeye çağrıldı" ifadelerini kullandı.

esen1

esen2

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler