Savaşa karşı omuz omuza!

Korkut AKIN yazdı: Başrol oyuncusu ile karakter oyuncusunun Oscar adayı gösterilen Resmî Sırlar (Official Secrets) yarın (3 Ocak) gösterime giriyor. Yönetmenliğini Gavin Hood’un yaptığı film, hem yakın geçmişi hem de Irak Savaşının altında yatan kandırmacayı anlatıyor.

Savaşa karşı omuz omuza!

İnsanlık daha iyi, rahat, ezilmeksizin, sömürülmeden, gönlünce yaşamak isterken son yıllarda savaşlar alabildiğine arttı. Sadece bir ülkeyi ve halkını değil, bütün halkları içine alan, zorlayan savaş çığırtkanlıkları sürdürülüyor. 1990’larda başlayan Körfez Krizi, 2000’lerde Saddam karşıtlığı ile sürülerek savaşa dönüştü ve binlerce insan katledildi, sürüldü…

ABD’nin, Saddam karşıtlığıyla ürettiği nükleer savaş başlıklı silahları var manipülasyonu Irak’a saldırının altyapısını oluşturdu. Sonuçta da ne nükleer silah bulunabildi ne de El Kaide, IŞİD ve benzeri terör örgütleri çökertildi, çökertilenlerin yerini bir diğeri alıyor zaten.

“Resmi Sırlar” (Official Secrets), 2003 yılında Irak Savaşına gerekçe bulunması için politikacıların söyledikleri yalana sinirlenen istihbarat uzmanı Katharine Gun, ABD’nin, Irak'ın işgali lehine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine oy vermek için şantaj yapmak için İngiltere'nin uzlaşmacı bilgi toplama yardımı talebine şaşırır ve doğal olarak karşı çıkar. “Vatan hainliği” ithamına rağmen halkın yararına olduğuna inandığı bu gizli belgeyi sızdırır. Bu haksız savaşa karşı, hükümete de meydan okuyarak mücadele başlatır. Sonrası zaten filmin kendisi. Kimi gazeteler bu gizli belgeyi basmayı reddederken kimi de güvenli olup olmadığını tartışır. Ancak birkaç genç gazeteci, tüm tehditlere rağmen işin peşini bırakmaz ve manşetten haber yaparlar.

Burada bir ilginç nokta daha var… “Casus” Katharine’in kocası Türkiyeli bir Kürt’tür ve ilticası kabul edilmemiştir, her hafta polise imza vermektedir.

 

Size bir şeyler hatırlatıyor mu?

İnsanın beyni inanılmaz bir organ… Bir yandan büyük heyecan ve merakla filmi izlerken bir yandan da (her ne kadar Irak Savaşı bizim ülkemizde pek sessiz karşılandıysa da, İngiltere kadar tepki gösterilmediyse de) Türkiye’de yaşananlarla benzerlikleri bulmaya çalışıyor. MİT tırları davasıyla aynı çizgideki bir serüven bu… Filmde anlatılanla bizim ülkemizde yaşananların arasında temelde pek bir fark yok. Herkes politikacıların yalan söylediğini biliyor (kandırıldık dediklerini unutmayın lütfen), bu yalanlar üzerine yaşananlar duyulunca da suçlu olarak gazeteciler işaret ediliyor.

Arada tek fark var… Adalet, bizde İngiltere’deki kadar sağlıklı ve hızlı işlemiyor.

Başrol oyuncusu ile karakter oyuncusunun Oscar adayı gösterildiği film, gerçeklere dayanan senaryosuyla, yalın ve titiz yönetimiyle gerçek bir sinema söleni. 

 

             Resmi Sırlar (Official Secrets)

Yönetmen: Gavin Hood

Oyuncular: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Matt Smith (IV), Adam Bakri, Matthew Goode, Rhys Ivans, Indira Varma, Myanna Muring

 

resmi sırlar afşl

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler