Pandemideki artış kontrol edilemiyor

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu öğrencilerinin hazırladığı “Korona Günlüğü”nün 3 Temmuz 2020 tarihli çalışmasından koronavirüs salgınıyla ilgili önemli gelişmeleri aktarıyoruz.

Pandemideki artış kontrol edilemiyor

SiyasiHaber 

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu öğrencilerinin hazırladığı “Korona Günlüğü”nün 3 Temmuz 2020 tarihli çalışması yine çarpıcı veriler yer alıyor.

 

Pandemideki artış kontrol edilemiyor

Son 24 saatte yeni vaka sayısı çok büyük artış göstererek 208 bini geçti (ABD 57 bin, Brezilya 48 bin ve Hindistan 22 bin). Dünya genelinde toplam vaka sayısı 11 milyon civarında, can kaybı 523 bini geçti. Latin Amerika ülkelerinde dikkat çeken vaka artışı görülüyor, son bir haftada yeni vaka sayısı Meksika’da 5-6 bin, Kolombiya’da 4 bin civarında seyretti.

Türkiye’de son 24 saatte yeni vaka sayısında düşme eğilimi devam ederek 1,186 kişi oldu. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 17. Dalgalı seyir sürüyor. Toplam vaka sayısı 202 binin üzerine çıktı.

pan5

Bakanlığın ‘Türkiye Covid-19 Durum Raporu’

Bakanlık ilk kez ayrıntılı ‘Türkiye Covid-19 Durum Raporu’ açıkladı. Raporda Covid-19 vakaları bölgesel ve yaş dağılımı üzerinden hızlara yer verildi. Hızlar toplam vaka, 28 Haziran yeni vaka, son 7 gün, son 14 gün ve son 28 gün olarak ayrıntılı verildi. Son bir haftada Covid-19 görülme sıklığı Türkiye genelinde yüz bin nüfusta 11.7 iken Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en yüksek olup yüz bin nüfusta 24.7’dir Bunu yüz bin nüfusta 19.2 ile İstanbul izlemektedir. Benzer durum son 14 gün insidansı için de geçerlidir. Toplam vaka ve son 28 gün insidansında ise İstanbul ilk sırayı alırken Güneydoğu Anadolu Bölgesi ikinci sırada yer almaktadır.

 

Salgın kontrolünde başarısızlık anlatılmıyor

Tek adam rejimi salgın kontrolünde başarısızlığını anlatmalıdır. En çok hastane olan başta İstanbul olmak üzere metropollerde vaka sayısının, ölümlerin neden daha fazla olduğunu, ‘yeni normalleşme’ adını verdikleri gevşeme politikaları ile salgının hala neden kontrol altına alınamadığını, son bir ayda 34 bini geçen yeni vaka sayısını neye bağladığını, salgının Kürdistan illerine neden yayıldığını ve kontrol edilemediğini açıklamalıdır. Her nedense ‘Türkiye Covid-19 Durum Raporu’nda bu tür herhangi bir değerlendirmeye rastlanmıyor. 

pan4

Ortadoğu ülkeleri salgınla mücadelede kritik eşikte

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 salgınında normalleşme sürecine giren ve sınırlarını açan Ortadoğu ülkelerinin salgınla mücadelede kritik bir eşiğe geldiğini söyledi. DSÖ Doğu Akdeniz Bölgesi Direktörü Ahmed El Mandhari, sadece Haziran ayında görülen yeni vaka sayısının önceki dört ayın toplamından fazla olduğunu bildirdi: "Ortadoğu’daki ölümlerin %87’si sadece beş ülkede. Bu ülkeler İran, Irak, Suudi Arabistan, Mısır ve Pakistan. Suriye ve Yemen’de takip ve test imkânları sınırlı olduğu için daha az vaka bildiriliyor. Sağlık sistemlerimiz büyük baskı altında. Sağlık çalışanlarımız tükendi. Bölgemizde çok sayıda insan hâlâ risk altında.” 

ABD merkezli yardım kuruluşu International Rescue Committee (Uluslararası Kurtarma Komitesi, IRC), Haziran’da ülkede Covid-19 vaka sayısının altı kat arttığını belirterek, insanların daha az gıdaya erişebildiğini vurgulandı.

Japonya’da 122 yeni vaka sayısı ile 2 Mayıs’tan bu yana en yüksek Covid-19 vakası tespit edildi (107’si Tokyo’da).

pan3

ABD’de can kaybı 131 bini geçti

ABD’de toplam vaka sayısı 2 milyon 837 binin, yeni vaka sayısı 57 binin, can kaybı ise 131 binin üzerine çıktı. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci ABD’deki Covid-19 vaka artışının bugüne kadar görülen en kötü fırlayışın çok daha ötesinde olduğuna dikkat çekerek yeni vaka sayılarının büyük ölçüde kontrol altına alındığı Avrupa ile ABD arasında şu karşılaştırmayı yaptı: “Onlar yaklaşık yüzde 97 oranında kapandılar. ABD’deyse, en sıkı karantina önlemlerinin alındığı yerlerde bile, ülkenin sadece yaklaşık yüzde 50’si kapandı. Bu da salgının uzamasına yol açtı.”

 

Fazla ölüm sıralamasında Birleşik Krallık ilk sırada

BBC'nin analiz ettiği verilere göre Birleşik Krallık, gelişmiş yedi ülkenin oluşturduğu G7 ülkeleri (ABD, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya) arasında koronavirüsten en ağır etkilenen ülke oldu. Birleşik Krallık'ta salgının başından bu yana 100 bin kişi başına düşen can kaybı sayısı 65 iken İtalya'da 58, Fransa'da 44 ve ABD'de 38 idi.  Geçmiş yıllarda bir ülkede kaydedilen tüm ölümlerin ortalaması göz önünde bulundurularak hesaplanan excess death (fazla ölüm) tablosunda da ilk sırada Birleşik Krallık yer aldı. Fazla ölüm İngiltere'de 100 bin kişi başına 97 iken İtalya'da 75, Fransa'da 44 ve ABD'de 40 olarak hesaplandı. Kanada, Almanya ve Japonya'da excess death'te oldukça düşük seviyeler göze çarpıyor.

pan2

Covid-19 vaka ve ölüm sayılarında ABD’nin ardından dünyada ikinci sırada olan Brezilya, Amazonlar’daki orman yangınlarından etkilenmeye de devam ediyor. Haziran ayındaki yangınların son 13 yılın zirvesinde olduğu belirtildi. Bölgedeki ormanların korunması için kampanya yürütenler, salgın nedeniyle denetimlerin azaldığı ormanlarda daha fazla yasa dışı madencilik gibi aktiviteler yürütüldüğünü ve bunun da yangınları artırdığını söylüyor. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü, uydu görüntülerini kullanarak yaptıkları incelemelerde Haziran’da 2 bin 248 yangın tespit ettiklerini açıkladı. Bir önceki yılın Haziran ayında bu sayı 1.880’di.

Raporun tamamı için;

http://atasoyersaglikpolitikaokulu.org/korona-gunlugu-4-temmuz-2020/

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler