Onun Adı Petrunya

Korkut Akın yazdı: "Bizde bu denli çarpıcı konular pek işlenemiyor sinemada. Bunun pek çok nedeni ve gerekçesi bulunabilir. Kuzey Makedonya’da Teofanya Bayramı ile birlikte işlenen bu kadın sorunu pek ala bizim kadınlarımızın da başında demoklesin kılıcı misali sallanıp duruyor."

Onun Adı Petrunya

Resmi rakamlar işsizliği yüzde 27 olarak belirtiyor. Bu, asıl sorunun çok daha büyük olduğunun, insanların, birçok sorununun yanı sıra bir de özellikle gençlerin iş bulamamasıyla bağlantılı olarak daha da hırslandığının göstergesi. Birçok ülkede işsizliğe ve pahalılığa karşı direnişler yapılıyor devletin baskısına rağmen. Sorunlar sadece işsizlik ve pahalılıkla sınırlı da değil üstelik, küresel iklim krizi, ekolojik sorunlar, kadın cinayetleri ve erkek egemen düşüncenin haksız ve hadsiz baskıları da var… Dinin kabul görmesiyle doğru orantılı toplumsal baskıyı da unutmamalı.

Yönetmen Teona Strugar Mitevska, bütün bu sorunları da içeren çok güçlü bir film yapmış. Kuzey Makedonya’da geçen bir öykü anlatıyor. İsimleri değiştirin, bizim ülkemizde geçmemesi için hiçbir neden bulamazsınız.

Petrunya, üniversite mezunu ama işsiz bir genç kadındır. Muhakkak ki bu durumdan çok sıkıntılıdır. Bütün aşağılamalara rağmen, aile baskısından da kurtulamadığı için gittiği iş görüşmelerinden sonuç alamaz. Bu, bizim ülkemizde de var olan bir sorun, hatta üzerine çok izlenen bir dizi bile kurulmuştu.

Petrunya, bir dini bayramda, kadınların katılmaması gereken sudan haç çıkarılması oyununa katılır ve haçı sudan çıkaran kişi olur. Mahalle baskısı, teritoryal baskı demek gerekir bu baskıya, çünkü polisinden mafyasına, kiliseden medyaya, savcılığa kadar herkes girer işin içine: Bir kadın nasıl olur da kutsal haçı sudan çıkarır! Petrunya, haçı sudan çıkaran kişinin bütün dileklerinin yerine geleceği inancıyla tabii ki savunur kazandığını.

Bizde bu denli çarpıcı konular pek işlenemiyor sinemada. Bunun pek çok nedeni ve gerekçesi bulunabilir. Kuzey Makedonya’da Teofanya Bayramı ile birlikte işlenen bu kadın sorunu pek ala bizim kadınlarımızın da başında demoklesin kılıcı misali sallanıp duruyor. İzlenmesi, desteklenmesi gerekir, bana sorarsanız.

 

Onun Adı Petrunya
Yönetmen Teona Strugar Mitevska, 
Oyuncular Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Stefan Vujisic
8 Kasım’dan başlayarak gösterimde…

Son Haberler

Popüler Haberler