Lübnan'da yaşanan patlama sonrasında sular durulmuyor

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta gerçekleşen ve yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği korkunç patlamanın ardından halk sorumluların cezalandırılması talebiyle sokaklara çıktı. Bir açıklama yapan Lübnan Başkanı Diyab, en kısa sürede erken seçime gidileceğini söyledi

Lübnan'da yaşanan patlama sonrasında sular durulmuyor

Lübnanlılar, 4 Ağustos Salı günü Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamadan sorumlu olan siyasileri ve yetkilileri protesto etmek üzere sokaklara çıktı.

Binlerce Lübnanlı bakanlıkların ve kamu kuruluşlarının binalarına girdi. 1 polisin hayatını kaybettiği eyleme ilişkin Lübnan Kızılhaçı, polis ile halk arasında çıkan çatışmalar sonucu 240'a yakın kişinin yaralandığını belirtti. Lübnan basını ise yaralı sayısının 500'e yakın olduğunu ifade etti.

Halk, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı binalarını bastıktan sonra Çevre Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı binalarına girdi. Lübnan ordusunun müdahalesi sonrası bakanlık binalarının boşaltıldığı ifade edildi.

Lübnan televizyonu MTV ayrıca Lübnan Bankalar Birliği’nin bulunduğu binada yangın çıktığını belirtti.

Gece yarısına doğru Beyrut’un merkezinde durumun kademeli olarak sakinleştiği ve ordunun kentin çoğu noktasına konuşlandığı belirtildi.

Başkentin merkezindeki Şehitler Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi uzun yıllardır yönetimi paylaşan siyasi grupların varlığını koruyan mezhep eksenli yönetim şekli, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililer aleyhinde sloganlar attı.

"Hesap Günü" adıyla düzenlenen eylemde, "Beyrut Limanı'nda hayatını kaybedenler için intikam" ve "Yönetimin değişmesi için bu fırsatı kaçırmıyoruz" şeklinde slogan atan Lübnanlılar, ekonomik kriz karşıtı eylemler nedeniyle aylardır demir ve beton bariyerlerle kapatılan Meclis binasına ilerlemek istedi.

Öte yandan eylemciler, Şehitler Meydanı'nda yan yana dizilen temsili darağaçlarına Meclis Başkanı Nebih Berri ile Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın fotoğraflarını astı.

Ordudan eylemcilere hitaben yapılan açıklamada, "Lübnan ordusu olarak Lübnanlıların acıları ile ülkenin içinden geçtiği zor durumu çok iyi anlıyoruz ancak her şeye rağmen eylemlerin barışçıllığını yitirmemesi gerekiyor" ifadeleri kullanıldı.

 

Lübnan Başkanı Diyab'dan erken seçim açıklaması

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, erken genel seçim kanununu pazartesi günü Bakanlar Kuruluna sunacağını açıkladı.

Diyab, eylemler devam ederken kameraların karşısına geçti. Başbakan Diyab, ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkmanın ancak erken genel seçimle mümkün olduğunu söyledi.

 

ABD: Lübnanlıların barışçıl gösteri hakkını destekliyoruz

ABD'nin Beyrut Büyükelçiliği, Lübnanlıların barışçıl gösteri yapma hakkını desteklediğini ancak şiddetten kaçınılması gerektiğini belirtti.

Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, Lübnan halkının çok sıkıntı çektiği ve taleplerine kulak verecek liderlere sahip olmayı hak ettiği kaydedildi.

Açıklamada, "Lübnan halkının barışçıl gösteri yapma hakkını destekliyor ve herkesi şiddetten uzak durmaya çağırıyoruz." ifadesi kullanıldı.

 

Patlamada can kaybı 158'e yükseldi

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm Beyrut'u sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.

Lübnan Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 158'e yükseldiği, yaralı sayısının da 6 bini aştığı belirtildi.

Beyrut Valisi Mervan Abbud, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın yol açtığı zararın 10 ila 15 milyar doları aşabileceğini belirtmişti.

(ETHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler