‘Küresel dayanışma ve enternasyonalizme en çok ihtiyacımız olan bir zaman dilimindeyiz’

Ata Soyer Sağlık Politika Okulu öğrencileri “Corona Günlüğü” başlığı altında bir çalışma yürütüyor. Türkiye gündeminden başlıkların da yer aldığı Günlük’ün 1 Temmuz tarihli “Mevcut Durum - Salgının Kontrolü – Sağlık Çalışanlarının Sağlığı” başlığı altında pandemi süreci ele alınıyor.

‘Küresel dayanışma ve enternasyonalizme en çok ihtiyacımız olan bir zaman dilimindeyiz’

SiyasiHaber/Nuran Gelişli

 

Ata Soyer Sağlık Politika Okulu öğrencileri “Corona Günlüğü” başlığı altında bir çalışma yürütüyor. Amaçlarını, “Sağlık ve genel muhalefetin süreç içinde yaşanan durum ve yapılanlar, yürütülen tartışma başlıklarında derli-toplu bir bilgi havuzu oluşturmak, geleceğe bir bellek bırakmak, ayrıca sağlık ve politika okulunun daha sonra yürüteceği tartışmalar için veri havuzu oluşturmaktır” şeklinde tanımlayan öğrenciler, 21 Mart 2020’den bu yana “Corona Günlüğü” çalışmasını sürdürüyor.  

Türkiye gündeminden başlıkların da yer aldığı Günlük’ün 1 Temmuz tarihli “Mevcut Durum - Salgının Kontrolü – Sağlık Çalışanlarının Sağlığı” başlığı altında pandemi süreci ele alınıyor.  

coo1

Bireyselliğe karşı toplumsallığı inşa eden müdahale

Covid-19 vaka sayısının düşmediği küresel dayanışma ve enternasyonalizme ihtiyaç duyulan bir zaman diliminde olunduğu belirtilen “Günlük”te veriler ve öneriler sıralandı.

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 10.6 milyona yaklaştı, can kaybı 513 bini geçti. Yeni vaka sayısı 175 bin civarında, düşecek gibi de durmuyor. ABD 46 bini, Brezilya 37 bini geçti, Hindistan 20 bine dayandı.

Rakamlar anlamsızlaştı. Vaka sayısında yüzbinlerin eklenerek gitmesine, milyonlara kısa sürede ulaşılmasına olağanmış gibi bakar olduk. Günde 5 bini geçen can kayıpları dahi rakama döndü.

Pandemiye yabancılaşmış gibiyiz. Oysa küresel dayanışma ve enternasyonalizme en çok ihtiyacımız olan bir zaman dilimindeyiz. Bizi birbirimize yabancılaştıran bu toplumsal düzeni tam da bugün her bir covid-19 pozitif kişiyi hissederek, bireyselliği karşı toplumsallığı inşa eden müdahalelerle aşabiliriz.

Türkiye’de son 24 saatte yeni vaka sayısı yeniden düşüşe geçerek 1,293 kişi oldu. Can kaybı ise 16 oldu. Dalgalı seyir sürüyor. Halen istenen azalmanın çok ötesindeyiz. Toplam vaka sayısı ise 200 bini çok yaklaştı. Yarın itibarıyla 200 binin üzerine çıkacağından kuşku yok.

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın salgının önlenmesi ve kontrolünde başarısız olduğu ayan beyan… Hükümet yetkililer ne derse desinler. Pandemi’nin çıktığı Çin istatistiklerinin oldukça gerisinde bir durum söz konusu.

coo2

“Asker uğurlayanlar arkadaşlarına arkadaşlık yapmıyor”

Covid-19 salgının kontrol altına alınamamasında sorumluluk vatandaşa yüklenmeye devam ediyor. Şimdi de sıra asker uğurlamalarda… Yıllardır militarizmin şovenizmi besleyen asker uğurlamaları, Covid-19 nedeniyle hedefe alındı, Sağlık Bakanı Koca  “Covid-19 tedbirlerine uyulmadan yapılan ASKER UĞURLAMALARI haberlerine giderek daha fazla rastlıyoruz. Uğurlamaları bu şekilde yapanlar, kendilerine iyilik, arkadaşlarına arkadaşlık yapmıyor. Arkadaşının vatani görevine pozitif tanı konmuş olarak başlamasını, hangi arkadaş ister?” diyerek vatandaşları uyardı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Covid-19 tanısı konan personel sayısı son bir haftada artış göstererek 45’e çıktı.

TBMM’nde korona tanısı konulan vekil sayısı dörde çıktı. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun korona virüsü testi pozitif çıktı. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, partisinin Meclis grubunda 10 personelin Corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıkladı.

TBMM yerleşkesine Covid-19 önlemleri kapsamında getirilen ziyaretçi yasağı 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Corona virus salgını nedeniyle ara verilen TFF 2. Lig, TFF 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerin oynatılmamasına karar verdi.

Eskişehir’de bir restoranda Covid-19 tedbirleri kapsamındaki 1,5 metrelik fiziki mesafe kuralı için boş bırakılması gereken masalara kıyafet giydirilmiş cansız manken oturtuldu. Cansız mankenlere ‘müşteri’ görünümü verildi, uyarı yazıları asıldı.

coo3

İngiltere’de okullar kapatılıyor

Covid-19 İran’da da Türkiye’ye benzer seyir izliyor. İran, son dönemde hastanelerde yoğun bakım ve genç hasta sayısında artışın olduğunu bildirdi.

İngiltere’nin Leicester şehri, Covid-19 vakalarının artması üzerine yeniden karantina önlemleri alınan ilk yerel bölge oldu. Hancock, ülkedeki son bir haftada tespit edilen Covid-19 vakalarının 10’da 1’inin Leicester’de görüldüğünü açıkladı. Ülkenin diğer bölgelerinde sokağa çıkma sınırlamaları hafifletilirken, Leicester’da yaşayanlara gerekmedikçe sokağa çıkmamaları çağrısı yapılıyor. Bugün acil ihtiyaç ürünleri satmayan dükkanlar yeniden kapatıldı. Sağlık Bakanı Matt Hancock, çoğu okulun da Perşembe kapatılacağını duyurdu.

coo4

AB kapıları Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği (AB) kapıları Türkiye’ye kapalı. AB yarından itibaren Corona virüsü salgınında “güvenli” kabul ettiği 14 ülkeye sınırlarını açma kararı aldı. Bu ülkeler arasında Türkiye’yle birlikte ABD, Rusya ve Brezilya da yer almıyor. Listede şu ülkeler yer alıyor: Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Kanada, Fas, Karadağ, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay. Bu ülkelere ek olarak Çin’in de AB üyesi ülkelerin vatandaşlarını kabul etmesi halinde listeye alınabileceği bildirildi.

TMMOB bünyesinde kurulan hekimlerinde yer aldığı İklimlendirme Teknik Kurulu,  “Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri” raporunu yayınladı. TMMOB, dersliklerde filtreli ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları kullanılması önerdi. Yemekhanelerde ise tek kullanımlık ambalajlanmış çatal, kaşık, bıçak kullanılması gerektiğini belirtti.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Salgın Hastalıklar Direktörü Anthony Fauci, Amerikalılar tedbirlere uymazsa günde 100 bin yeni Covid-19 vakası görebileceklerini açıkladı. Okulların ve iş yerlerinin yeniden açılması ile ilgili Senato’daki oturum öncesi konuşan Doktor Fauci, “Şu anda günde 40 bin yeni vakamız var. Eğer günde 100 bin vakaya çıkarsak bu beni şaşırtmaz. Bu sayının gerilememesi tehlikesi beni çok endişelendiriyor” dedi.

coo5

Hasta sayısında artış

Hükümetin Coronavirüs salgınına karşı alınan önlemleri kaldırmasının üzerinden tam bir ay geçti. Bu süreçte salgının yayılımını ve artan vakaları değerlendiren Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) Yöneticisi Prof. Dr. Sarp Üner, kaldırılan her önlemin ve atılan adımın 2 ya da 4 hafta izlenmesi ve sonuçlarına göre bir sonraki adımın atılması veya geri adım atılması gerektiğini söyledi. Ancak 1 Haziran’da tedbirlerin büyük çoğunun ve birdenbire kaldırıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Üner “Bu nedenle artık hangi önlemin kaldırılmasının neye yol açtığını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı. Üner, haziran ayının ilk haftasında ortalama hasta sayısının 880 civarında olduğunu, ikinci hafta ise hasta sayısının yüzde 30 artarak 1150’ye yükseldiğini hatırlatarak “Üçüncü haftaya baktığımızda sayılar 1349’a ulaşmış. Haziranın son haftasına baktığımızda 1370’e yakın bir vaka olmuş. Normalleşmeye geçilince hasta sayımız giderek arttı. Milyonlarca öğrencinin girdiği lise ve üniversite giriş sınavlarını da düşündüğümüzde temmuz ayında bu vakaların daha da artma ihtimali var’’ dedi.

coo6

Sağlık çalışanları iş güvencesi talep etti

Salgın döneminde performans ödemelerindeki dengesizliklere karşı çıkan sağlık çalışanları iş güvencesi, güvenceli istihdam taleplerini “Herkese güvenceli iş, güvenli gelecek” diyerek duyurdular.

Ses Hakkari Şubesi, yaptığı açıklamada, İş güvencesi hayati bir taleptir, sağlık ve sosyal hizmetler işkolunda çalışan tüm emekçilere kadrolu, güvenceli istihdam sağlanana kadar mücadeleye devam edeceğiz denildi. Ses Hakkari Şubesi açıklamasında, “Sağlık alanı çok tehlikeli iş alanları kapsamındadır. Ayrıca sağlık hizmeti bir bütündür ve ekip işidir. 4B’li – süresiz sözleşmeli- çalışanlar da aynı riskle, aynı ortamda çalışıp, aynı işi yapmaktadır. Hizmete gelince kadrolu-kadrosuz aynı şartlarda hizmet üretirken haklar söz konusu olduğunda ise eşitsizlikler devreye girmektedir.’’

SES “Herkese güvenceli iş, güvenli gelecek” diyerek tüm Türkiye’de sağlık kuruluşlarında basın açıklaması düzenledi. İş güvencesinin hayati bir talep olduğunu belirten sağlık çalışanları, sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan tüm emekçilere kadro ve güvenceli istihdamın sağlanması için mücadele ettiklerini belirtti.

İzmir Sağlık Platformu Karabağlar ilçesinde görevi başında saldırıya uğrayan aile hekimlerinin yanında olma ve şiddete dur demek için 1 Temmuz 2020 Çarşamba saat:12:30’da basın açıklaması düzenleyecek.

Bursa Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü’nün Pala’yı ihbar ettiği, savcılığın soruşturmasında ‘görevsizlik’ kararı verilmesinin ardından Uludağ Üniversitesi, Covid-19 pandemisini yakından takip eden ve TTB’nin oluşturduğu izleme grubunda da yer alan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında soruşturma başlattı.

coo7

Dayanışma ağları artıyor

Yeşil Düşünce Derneği, yaşamın tüm alanlarına dair çeşitlilik, eşitlik, demokrasi ve haklar meselelerini bütüncül bir politik perspektifle ele almayı hedeflediği Yeşil Politika Okulu Programına başlıyor.

Salgının başından beri dayanışma ağları ile öne çıkan birkaç semtten biri olan Kadıköy’de ihtiyacı olan evlerin tadilatını, yaşam alanlarını iyileştiren dayanışma ağı, şimdi de artan maske ihtiyacına cevap olmak adına birlikte maske üretelim çağrısında bulundu.

Tayland’da 40 gönüllü, çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Çao Phraya nehrinde kürek çekti. Çevreciler 14 gün sürecek olan kampanya kapsamında kano ile nehirdeki çöpleri topluyor. Kampanyayı başlatan profesör Parinya Thewanaruemitkul, amaçlarının Çao Phraya nehrindeki çevre kirliliğine dikkat çekmek olduğunu belirtti.

coo8

Pandemi süreci yapısal ırkçılığı ve eşitsizlikleri daha da kötüleştiriyor

Bianet’in haberine göre “Covid-19 pandemisi yapısal ırkçılığı ve eşitsizlikleri daha da kötüleştiriyor. Nefret kampanyalarının da hedefi haline gelen LGBTİ+’lar (Lezbiyen, Eşcinsel, Biseksüel, Transseksüel ve Interseks) bu süreçte sağlıktan istihdama pek çok sorun yaşadılar. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, “LGBTİ+ bireyler birçok toplumda en savunmasız ve marjinalleşmiş kesim, Covid-19’un en fazla risk altında olanları arasında oldukları yetmiyormuş gibi, eşcinsel ilişkilerin kriminalize edildiği ve özellikle de trans bireyleri hedef aldığı ülkelerde, tutuklanma korkusu veya şiddete maruz kalma korkusu yüzünden tedavi göremiyorlar” açıklaması, bu grubun sağlık hizmetlerine erişimde ne denli çok damgalanma ve ayrımcılık yaşadıklarının bir göstergesi.”

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/226646-covid-19-pandemisi-ve-lgbti-nefreti

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler