Yazılar
 • Feodalizmi top yıktı, kapitalizmi de mürekkep!
  Feodalizmi top yıktı, kapitalizmi de mürekkep!

  Mahir SAYIN yazdı - Şimdi de yine Afroamerikalılar “nefes alamıyorum, yeter artık!” deyip katil polislere bile diz çöktürttüler ve şimdi her renkten Amerikalı otonom kentler ilan etmeye başladılar. İnsanlık 68 gibi bir özgürlük rüzgarının saçtığı bilinçle dolmaya başladı.

 • Ne ‘terör’ ne ‘beka’ hiçbir hikayeleri inandırıcı değil
  Ne ‘terör’ ne ‘beka’ hiçbir hikayeleri inandırıcı değil

  Serpil KEMALBAY yazdı - HDP’nin faşizme karşı mücadeleleri desteklemeye ve birleştirmeye hazır olduğu daha iyi anlaşılmalı, bunun kıymeti daha fazla görülmeli. Bu yapılabilirse birlikte başarabiliriz. Bu noktada demokrasi dinamikleri daha fazla ortaklaşmalı, daha fazla inisiyatif almalı.

 • ABD: Liberal rüyanın sonu ve ırkçı şiddet
  ABD: Liberal rüyanın sonu ve ırkçı şiddet

  Selim ÇAKMAKLI* ABD'den yazdı - ABD’de kısa zamanda tüm ülkeye yayılan eylemlerin en önemli sloganı, aynı zamanda toplumsal bir hareket de olan “Siyah Canlar Önemlidir”(“Black Lives Matter”), asli amacı ise beyaz ırkın üstünlük söylemine ve siyah topluluklara uygulanan şiddete karşı mücadele etmek.

 • Didem Aslan'ın şahsında foseptik medyanın otopsisi
  Didem Aslan'ın şahsında foseptik medyanın otopsisi

  Her ne kimlik ve nedenle olursa olsun gazeteciliğin evrensel ilkelerini bozuk para gibi harcayan foseptik meydanın muhiblerinin saadet devri sona erecek, muhtemelen bu zevatın “gazetecilik” pratikleri İletişim fakültelerinde “gazetecilik nasıl yapılmaz” konulu tezler için temel başvuru kaynağı olacaktır.

 • Ekolojik kronik kanıksama
  Ekolojik kronik kanıksama

  Tunahan GÖZLÜGÖL yazdı - Gerçek doğaya, kendi doğana, mücadelene ve yeni bir yaşam pratiğine olan inancınla yürü. Unutma ki doğa mücadelesindeki “sahte”liği ayıklayacak yine kendi içindeki gerçeklerdir. O gerçeklik içinde yer al ve sahte doğa savunuculuğunu bertaraf et.

 • Yapay zekadan bir “hayır” gelir mi?
  Yapay zekadan bir “hayır” gelir mi?

  Yiğit YİRMİBEŞ yazdı - Yapay zekanın, öğrenen makinelerin, büyük verilerin toplumun ilgisini gerçekten çekip çekmediği ya da bir yerlerden pompalanan bir popüler kültür mezesi haline mi geldiğini ortaya koymak, meseleyi anlamaya çalışırken kapitalist dünyanın tuzaklarını da deşifre etmek gerekiyor.

 • Şan olsun Paramazlara!
  Şan olsun Paramazlara!

  Halit ELÇİ yazdı: “Bundan böyle Türkiye sosyalist hareketinin tarihini 1920’den başlatarak anlatmaya kalkmak, kişinin enternasyonalizm ilkesini çiğneyip “ulusçulukla kirletilmiş” bir sosyalizm, başka bir deyişle sosyal şovenizm bataklığına gömülmüş olduğunun kanıtı sayılacaktır.”

 • 15-16 Haziran’ı dağlarda karşıladık!
  15-16 Haziran’ı dağlarda karşıladık!

  Mustafa Kemal KAÇAROĞLU yazdı - Bizler Milli Demokratik Devrim stratejisi bağlamında ‘kırlardan şehirleri fethetmek' gibi bir ‘halk savaşı’ anlayışıyla dağda gerilla eğitimi yapmaya çabalarken “kurtarmayı” hedeflediğimiz işçi sınıfı bizim haberimiz olmadan şehirlerde ayaklanmıştı! Çok büyük bir şok yaşıyorduk, ezberimiz bozulmuştu.

 • Bir başka açıdan, bir başka bakışla… Tanrı Kent
  Bir başka açıdan, bir başka bakışla… Tanrı Kent

  Korkut AKIN yazdı: Jale Sancak, yeni kitabı Tanrı Kent'te Anadolu’nun kültürler kavşağı, medeniyetler beşiği, kimsenin kopmak istemediği ama her gün de kurtulma düşleri kurduğu kadim kent İstanbul üzerine 18 öykü sunuyor bize.

 • 50. yılında 15-16 Haziran
  50. yılında 15-16 Haziran

  Ertuğrul KÜRKÇÜ yazdı - 15-16 Haziran da bütün öteki büyük tarihsel olaylar gibi tekrar edilemeyecek. Ama onun değeri zaten tekrar edilebilir olmasında değil, bütün büyük devrimci mücadeleler gibi en önemli derslerinin kendinden sonraki mücadeleleri öngörmek, onlara katılmak ve onları anlayarak aşmak için bir imkan içermesinde.

 • Şanlı 15-16 Haziran Direnişi
  Şanlı 15-16 Haziran Direnişi

  Hayri EROL yazdı- 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi, İstanbul’un her iyi yakasında çok güçlü bir işçi kalkışmasıyla gerçekleşti. Bu direnişte İstanbul Anadolu Yakası’nda bu kalkışmanın öncüsü Arçelik Fabrikası işçileriydi. O dönemi Arçelik işçisi Hayri Erol 15-16 Haziran Direnişi’ni değerlendiriyor.

 • KADEM dolayımıyla anneme mektup
  KADEM dolayımıyla anneme mektup

  Fahriye USTA yazdı - “Dar kot giyme”, “dışarıda yüksek sesle gülme”, “erkek başına tatile gidemezsin”, “erkek dediğin, sokakta beyefendi, mutfakta Nusret, yatakta Antonio Banderas olmalı” sözleri, Corona virüsünden beter zarar verdi Türkiye dünyasına. Şimdi ne denmeli anneciğim?

 • Erkekler bi zahmet yerini bilsin
  Erkekler bi zahmet yerini bilsin

  Figan EROZAN yazdı- Kadın ve erkeği değerlendirme ölçütümüz toplumsal norm ve gelenek ile örtülü olunca KADEM'den başka bir açıklama yapması beklenemezdi. Bu nedenle KADEM de bu açıklamayı yapmıştır. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır.

 • KADEM’in misyonu: Dönemin ruhuna uygun 'makul kadın' yaratmak
  KADEM’in misyonu: Dönemin ruhuna uygun 'makul kadın' yaratmak

  İlknur BİROL yazdı- Kadınların her gün öldürüldüğü bir vahşet çukuruna dönüşen Türkiye’de, şiddete karşı mücadeleden vazgeçmeyen kadın hareketi bu şiddeti durdurmaya, kadınları koruyacak yasaları uygulatmaya çalışırken bu şiddeti zaman zaman makul bulan ve kadınlık fıtratı ile tanımlayan zihniyet ile de amansız bir mücadele vermektedir.

 • Dizinizi Kürtlerin boğazından çekin!
  Dizinizi Kürtlerin boğazından çekin!

  Mehmet Uğur yazdı - Kürtleri terörle özdeşleştiren AKP rejimine, buna sessiz kalan veya destek veren muhalefet partilerine şu mesajı verebiliriz: Dizinizi Kürtlerin boğazından çekin - onlar ayırımcılıktan boğulurken biz de nefes alamıyoruz! Bu mesaj hem mümkün hem de gereklidir.

 • Faşizm kadın karşıtıdır
  Faşizm kadın karşıtıdır

  Ebru YILDIRIM yazdı - Faşist AKP uzantısı olan, korporatist örgütlenmenin kadın ayağı olarak düşünülmesi gereken KADEM feminist hareketin, kadın hareketinin müttefiki değil, düşmanıdır.

 • İncinen erkeklik ve KADEM'in tepkisi üzerine
  İncinen erkeklik ve KADEM'in tepkisi üzerine

  Asya ERDAL yazdı - KADEM'den gelen bir açıklama hepimize rahat bir nefes aldırdı. Zira kendileri alelacele tarafı oldukları erkeklerin, erkeklikleri incinebilir korkusuyla hepimizi kınadılar. Ve biz feministler tavırlarının tutarlılığıyla savundukları değerlerin kimin değerleri olduğunu bir kere daha gösteren açıklamalarının manasının farkındayız.

 • Yaşlılara kıymayın efendiler! Liberter Egoistlerin Şafağı
  Yaşlılara kıymayın efendiler! Liberter Egoistlerin Şafağı

  Murat UTKUCU yazdı - Titanic’te sahiden önce kadınlar ve çocuklar mı kurtarıldı sanıyorsunuz. Sandallar, o kıyamet anında bile mülkiyetli sınıfların hakimiyet ve zalimliğini ilan etmiştir. Ölüm oranlarında mevki farkı belirgindir. Reel oran olarak en çok ölenler üçüncü mevkii yolcularıdır.

 • Erdoğan faşist diktatörlüğü başaramayacak!
  Erdoğan faşist diktatörlüğü başaramayacak!

  Mahir SAYIN yazdı - Ecelinin yaklaştığını hissedenler son bir umutla kutsal kitaplara sarılırlar. Erdoğan Kuran’la şovlarına Ayasofya’da Fetih suresini ekledi. Dengesiz bir kayıkta ayakta durmaya çalışan Trump da elinde İncil, etrafında binlerce polis ile kilisenin önüne dikildi. Duruşları bir; akıbetlerinin de bir olduğunu çok geçmeden göreceğiz!

 • Toroslardan Konstantin’e… Sagalassos Sergisi uzatıldı
  Toroslardan Konstantin’e… Sagalassos Sergisi uzatıldı

  Korkut AKIN yazdı - Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 27 Kasım 2019 – 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında açık tutacağını açıkladığı Sagalassos Sergisi’ni 23 Ağustos’a kadar uzattı. 8 Haziran’da yeniden açılacak bu, insanlık tarihini öğrenmek için önemli, önemli olduğu kadar gerekli sergiyi kaçırmamanızı öneririm.

Popüler Haberler