Yazılar
 • Almanya'da parlamento binasını işgal etmek isteyenler kim?
  Almanya'da parlamento binasını işgal etmek isteyenler kim?

  İsa ARTAR Berlin’den yazdı: Almanya koronavirüs tedbirlerine karşı eylemlere sahne oluyor. 29 Ağustos‘ta onbinlerce insan yine eylemdeydi ve parlamento binası işgal edilmek istendi. Kim bu eylemciler, parlamento binasını kimler işgal etmek istedi?

 • Felaket kapitalizmi ve Türkiye’yle ilgili kriz okumaları
  Felaket kapitalizmi ve Türkiye’yle ilgili kriz okumaları

  Mehmet UĞUR yazdı - Ekonomik ve kurumsal kötüleşmenin maliyetini ödeyen/ödeyecek olan toplumun çoğunluğu için bir yaşam krizi zaten söz konusudur. Bu krizin büyük sermayeyi de etkileyen kriz haline gelmesi, büyük ölçüde AKP rejiminin meşruiyetini sorgulayacak kitlesel muhalefete bağlıdır.

 • İsrail-BAE barışı 100 Yıl Projesi’ne açılan kapıdır!
  İsrail-BAE barışı 100 Yıl Projesi’ne açılan kapıdır!

  Bereket KAR yazdı - İmzalanan bu anlaşma, Filistin halkının yararından çok İsrail’in stratejik siyaseti olan; Arap yönetimleriyle ikili barış sözleşmeleriyle üzerindeki kuşatmayı yarmak ve Trump’ın kapsamlı 100 Yıl Projesi’nin Arap yönetimlerince masa altından desteklenmesi yerine resmi olarak kabulünün yolunu açmaktır.

 • Felaket kapitalizmi ve sonuçları
  Felaket kapitalizmi ve sonuçları

  Mehmet Uğur* yazdı: Dünyanın dili yok, ama bizim dilimiz var: vergilerimizi ve katma değerimizi büyük şirketlerin risklerini sigorta etmek için kullanan vassal devlete bahşettiğimiz meşruiyeti geri çekelim.

 • Denize düşen Tayyip “İnce” yılana da sarılır!
  Denize düşen Tayyip “İnce” yılana da sarılır!

  Mahir SAYIN yazdı - Muharrem İnce, iktidarın katkısıyla yürüttüğü başarılı piar çalışmasıyla önemli bir adım atmış gibi görünüyor. CHP Kongresi’nde sıfırlanmasından sonra bu doğrultuda ne kadar başarılı ilerleyeceği kuşkulu görünse de Kılıçdaroğlu’nun üzerine sürekli ölü toprağı serpmekte olduğu CHP’yi daha canlı olmaya zorlayacağına da kuşku yok.

 • Endüstriyel tarım ve tabiatın tahribi (2)
  Endüstriyel tarım ve tabiatın tahribi (2)

  Cengiz ONUR yazdı - Norveç’te akuakültürde üretilen somonların beşte birinin, 50 milyonunun ölmesi, bu hayvanlara uygulanan eziyetin boyutlarını gösteriyor. Ölümün en önemli nedeni “Lus” olarak bilinen somon balığı biti. Bir yengeç cinsi olan bu parazit somonlarda enfeksiyona neden olan yaralar açıyor ve balıklar can çekişerek ölüyor.

 • Rektörünüzü nasıl bilirdiniz?
  Rektörünüzü nasıl bilirdiniz?

  Tunahan GÖZLÜGÖL yazdı - Devrim Stadyumu’nun orta yerine arabalar getirilmiş, sermayenin reklamları asılmış ve KoçFest adıyla öğrencilerin emeği yapılan şenlik sermaye yamasına dönüştürüldü ancak elbette ODTÜ öğrencileri buna izin vermeyerek sermayeye ait her şeyi kaldırdı ve arabaları oradan çıkarttı.

 • Yağmurla Gelen Adam
  Yağmurla Gelen Adam

  Korkut AKIN yazdı: Mehmet Gül, bir örgütlenmenin yerel biriminden Avrupa’da sürgünde yaşayan insanların aradan geçen onca yılda bir araya gelemeseler de yaşadıklarını ve yaptıklarını anlatıyor. Gül’ün rahat anlatımı biz okuru da sanki o grubun içindeymişiz gibi çekiyor içine.

 • Beyrut, yeniden…
  Beyrut, yeniden…

  BEREKET KAR yazdı: “Genelde Lübnan’ın, özelde Beyrut’un yaşadığı bu facianın büyüklüğü, kaçınılmaz biçimde bu ülkenin halkının siyasal sistemin niteliğini ve varlığını sorgulamasına yol açacaktır.”

 • Sanki biz işimizi yapıyoruz da CHP bizi engelliyor
  Sanki biz işimizi yapıyoruz da CHP bizi engelliyor

  Öznur AĞIRBAŞLI yazdı - Faşizm bir sel gibidir. Bu nedenle tıpkı bir seli durdurmak için ne yapılması gerekiyorsa o yapılmalıdır. Sele karşı barikat kurarken elinize geçen çer çöp ne varsa yığmanız gerekir. Elinize geçen odunun boyunu, şeklini veya cinsini analiz ederek barikat kuramazsınız.

 • İyi hissetmek iyileşmek anlamına gelmiyor: Derve
  İyi hissetmek iyileşmek anlamına gelmiyor: Derve

  Aşîtî AZAD yazdı - Barış Ünlü’nün Türklük Sözleşmesi kitabından esinlenerek görme kadar görmemenin, duyma kadar duymamanın, duygulanma kadar duygulanmamanın imtiyaz olduğu üst kimlik inşalarında, bu alışılagelmiş denklemi ancak duyulmayan çığlıkların önündeki bariyerlerin kalkması bozabilir.

 • Kenan Budak bize sesleniyor
  Kenan Budak bize sesleniyor

  Devrimci katillerinin televizyon ekranlarında bir sinema yönetmeni gibi ağırlandığı günlerdeyiz. Aslı kilise olan ve inşa edilişinden bin yıl sonra ele geçirilip Camiye çevrilen Ayasofya’nın 600 yıl sonra bir kez daha “ya allah bismillah” naralarıyla fethine (!) tanık olduk.

 • Ayasofya’da Fatiha okumak Erdoğan’ın makus talihini değiştirmez!
  Ayasofya’da Fatiha okumak Erdoğan’ın makus talihini değiştirmez!

  SİYASİHABER’den - Çok sesli, çoğulcu, çok renkli itiraz AKP’nin çanına ot tıkamak için geçerli tek yoldur. İktidar karşıtı bütün güçler, kendi yol ve yöntemleriyle mücadeleye girişirlerse, ortaya çıkacak toplumsal sinerji karşısında AKP İktidarı bir gün bile ayakta kalamaz.

 • İlerici Enternasyonal komünist enternasyonalin bir adımı kılınabilir
  İlerici Enternasyonal komünist enternasyonalin bir adımı kılınabilir

  Mahir SAYIN yazdı - Bizler Lenin’in öğrencileriyiz. Biz hayal kurarız ve bizim hayallerimiz gerçeğin ufkunun ötesine ulaşır. Ama biz hayallerimizle gerçeğin temas noktalarının neler olduğunu da biliriz. Hayallerimiz itici gücümüzün, onların gerçekle bağını gözetmemiz de gerçekçiliğimizin temelini oluşturur.

 • Politik Çaresizlik: Gençlik Korkusu
  Politik Çaresizlik: Gençlik Korkusu

  Tunahan GÖZLÜGÖL yazdı - Yaşamak bir direnişken ve yaşam koşulları bu kadar dibe vurmuşken bundan en çok etkilenen ve buna en çok direnen kesimlerden biri elbette gençliktir. Ekonomik koşullar kötüleştikçe gençlik de keskin virajlara giriyor ve uçurumdan düşmemek adına birbirlerine sıkıca kenetleniyorlar.

 • İstanbul Sözleşmesi’ni değil ‘Eril Sözleşme’yi boz
  İstanbul Sözleşmesi’ni değil ‘Eril Sözleşme’yi boz

  Nevra AKDEMİR yazdı - Şimdi kalkıp erkekleri kategorize etmeyin demeyin bize! Kadınlar erkekler tarafından öldürülüyor ve eğer sosyal medya baskısı olmazsa ceza almıyorlar bile. Hukukçular, medya, bürokratlar bile kadının itibarını öldürüyor, ölümünden sonra. Kadınları yaşatmayan sistemi görün!

 • Yapay zeka ayrımcı olabilir mi?
  Yapay zeka ayrımcı olabilir mi?

  Deniz KANTAR yazdı - Havaalanlarındaki X-ray cihazları ikili cinsiyet sistemine uygun vücut yapısına sahip değilseniz sizi şüpheli olarak gösteriyor. Kabine girdiğinizde görevliler dış görünümünüze göre kadın veya erkek seçimi yapıyor. Cisnormatif sisteme ‘uygun’ değilseniz anormal olarak belirleniyor ve detaylı aramaya maruz kalıyorsunuz.

 • Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye
  Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye

  Korkut AKIN yazdı: Ahmet Emin Yalman’ın, 1930’larda İngilizce olarak kaleme aldığı “Turkey In The World War”, “Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye” adıyla yayımlandı. Kitapta İsyanlar, başkaldırılar, ölümler, öldürülmeler, karşılıklı katliamlar ve tehcir üzerine detaylı bilgiler yer alıyor.

Popüler Haberler