Seçtiklerimiz
 • Ayasofya'nın altında ne var?
  Ayasofya'nın altında ne var?

  SEÇTİKLERİMİZ – Metin YEĞİN Gazete Duvar için yazdı: Uzun kargılarıyla esirleri dürtüyorlardı. Keskin kılıçlarının kabzalarından ellerini hiç ayırmıyorlardı. Zaferin tadı dayanılmaz geliyordu. Yarın uzun kargıları, keskin kılıçları olmadan kalabileceklerini akıllarına getirmiyorlardı.

 • Kıdem Tazminatı Fonu: Bitmeyen elma şekeri hikâyesi
  Kıdem Tazminatı Fonu: Bitmeyen elma şekeri hikâyesi

  SEÇTİKLERİMİZ - Nazır KAPUSUZ İleri Haber için yazdı: Erdoğan, ''Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile emeklilerimizin gelirlerinin düşmesini engelleyeceğiz'' dedi. Sanki emekli maaşları kendi kendine dönen bir “erke dönergeci”. Yani iktidar düşürmüyor, kendi kendine düşen talihsiz bir ekonomik vaka.

 • Güney Kürdistan’daki büyük yanılgı
  Güney Kürdistan’daki büyük yanılgı

  SEÇTİKLERİMİZ - Necmettin SALAZ Yeni Yaşam için yazdı: KDP; Türkiye’nin sadece PKK üzerine yürüyeceğini sanıyor ve çok büyük yanılıyor. Osmanlı hayalleriyle yaşayanlarla sonsuza dek dost kalacağını sanıyor. Oysa ki, İran’ın büyük bir saldırıya uğraması durumunda, Hewlêr ve Süleymaniye’yi de topraklarına katma planını hiç hesaba katmıyor.

 • Erdoğan kimden korkuyor?
  Erdoğan kimden korkuyor?

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: 2002 seçimlerinin sonucunu tayin eden şey düpedüz bu sokak hareketiydi. Bir ‘esnaf devrimiyle’ iktidara yürümüştü AKP. Şimdi krizle beraber sınıfsal sıkışmışlığı da artıyor.

 • Sezar, açlık oyunları ve Kürtler
  Sezar, açlık oyunları ve Kürtler

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: TEV-DEM’in tavrı, Şam’a bölgenin statüsüne yönelik cesur adımlar atması için sunulmuş bir açık çek olarak da okunabilir...

 • Polissiz bir gelecek
  Polissiz bir gelecek

  SEÇTİKLERİMİZ - Metin Yeğin, Gazete Duvar için yazdı: "Açıklanana göre, 180 milyon dolarlık bütçeye sahip bir polis kuvvetleri var. Şiddet durmuş mu? Hayır. Cinayetler artık işlenmiyor mu? Hayır aynı şekilde devam ediyor. "

 • Ey köylü!.. Sen kime kafa tutuyorsun?
  Ey köylü!.. Sen kime kafa tutuyorsun?

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: Bursalı bir avuç köylü, madenciye karşı tarlasını savunmak için koşturduğunda, küresel bir emtia simsarının da av sahasına dalmış oldu. Maruz kaldığı şiddetin ardında, yerli bir şirketin nazik beylerinden başlayıp, bu simsara uzanan acımasız bir soygun zinciri yatıyor.

 • Saray’ın son kumarı; HDP’yi kapatmak!
  Saray’ın son kumarı; HDP’yi kapatmak!

  SEÇTİKLERİMİZ – Celal BAŞLANGIÇ Artı Gerçek için yazdı: Bu konjonktürde HDP’nin kapanması gündeme gelirse hiç şaşırmayın. Çünkü parti kapatma süreci muhalefeti parçalamak, olmadı kriminalize etmek için sayısız fırsatlar sunuyor iktidara.

 • Emperyalizm: Devlet ya da sermaye?
  Emperyalizm: Devlet ya da sermaye?

  SEÇTİKLERİMİZ – Ahmet HAŞİM KÖSE Gazete Duvar için yazdı: Lenin, emperyalizmi tekellerin yarattığı bir tür gerileme ve çürüme çağı olarak ifade eder. Ama her şeyin durduğu bir dönem değildir bu. Ve ekler, “Elbette, kapitalizm çerçevesinde, tekel hiçbir zaman dünya pazarında rekabeti bütünüyle ve çok uzun bir süre boyunca ortadan kaldıramaz…”

 • Türk devleti
  Türk devleti

  SEÇTİKLERİMİZ – İrfan AKTAN Gazete Duvar için yazdı: Bu ülkede Kürtler bakan, başbakan ve “hatta” cumhurbaşkanı “bile” olabiliyor. Eskiden bu cümleye, “evet ama Kürt kimliğini inkâr etmesi, saklaması, yahut öne çıkarmaması kaydıyla” diye yanıt verilirdi. Fakat geçen hafta elime geçen bir araştırma, artık bu yanıtın da hükmünü yitirdiğini çarpıcı bi

 • Peki, sen kimi kandırıyorsun, adamım?
  Peki, sen kimi kandırıyorsun, adamım?

  SEÇTİKLERİMİZ - Ümit KIVANÇ Gazete Duvar için yazdı: "Yaşıyor olsaydı kendisini köşebaşında indirmekte veya indirtmekte bir an tereddüt etmeyecek, hapislerde çürümesi için dualar edecek kimselerin bugün Nâzım Nâzım demesinden iğrenmeyebilir, bunları insanların hayırlı değişimler geçirebileceğine dair umut verici örnekler sayabilirdim. Lakin..."

 • HDP’nin tutumu
  HDP’nin tutumu

  SEÇTİKLERİMİZ - Ertuğrul KÜRKÇÜ, Yeni Yaşam için yazdı: HDP’nin bu tutumu bir “kuğu çığlığı” olarak kalmayacak. "Nedeni çok basit ve yalın: HDP çöken değil, yükselen güçlerin; yenilmekte olan değil direnen güçlerin sesidir"

 • Siyahlar, Kürtler ve faşistler
  Siyahlar, Kürtler ve faşistler

  SEÇTİKLERİMİZ - Metin YEĞİN, Gazete Duvar için yazdı: "Yani her şeyi bir yana bırakın, ‘amele’ denilir denmez, neden ilk başta aklınıza hemen, yoksul bir Kürt işçisinin geldiğini düşünürseniz, çok başka bir şeye ihtiyaç kalmaz."

 • Direnişten Kalkışmaya
  Direnişten Kalkışmaya

  SEÇTİKLERİMİZ – Ayşe DÜZKAN Artı Gerçek için yazdı: ABD’nin hemen her yerinde süren irili ufaklı eylemler ve Avrupa’daki destek gösterileri bir hükümet değişikliğine odaklanmıyor.

 • Liseli Jale Yeşilnil 17 Yaşında Taksim’de Öldü
  Liseli Jale Yeşilnil 17 Yaşında Taksim’de Öldü

  SEÇTİKLERİMİZ – Tuğçe YILMAZ Bianet için yazdı: Hale Yeşilnil kızkardeşi Jale'yi doğumundan başlayarak 17 yıllık hayatını, yazar Kadir Akın da Göztepe Kültür Derneği günlerini, Jale'yi uğurlarlarken polisin saldırısını ve 43 yıl sonra Jale'yi mezarı başında anmalarını anlatıyor.

 • Türk’ün hevesi, Rus’un kalibresi
  Türk’ün hevesi, Rus’un kalibresi

  SEÇTİKLERİMİZ - Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: Türkiye de Rusya da geçmişi parlatmaya çalışıyor. Biri uzağa odaklı, sabırlı, sakin; diplomasisiyle, stratejik aklıyla, silahıyla uzun kalibre. Ötekinde büyük heves, düşük kapasite.

 • Gürültüyü geri almak
  Gürültüyü geri almak

  SEÇTİKLERİMİZ – Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: Sesi daha çok çıkanlar, gürültü yapanlar artık yeniyi temsil etmiyor. Yaygaracı radikal gençlerin sesinden rahatsız olan otoriter muhafazakârlar, mızmızlanmak yerine daha çok gürültü yapmayı keşfettiler.

 • Muhalefete Yüklenmede Yeni İşbölümü
  Muhalefete Yüklenmede Yeni İşbölümü

  SEÇTİKLERİMİZ - Kemal CAN, Birikim Dergisi için yazdı: iktidar cephesinden kuvvetli salvolar peş peşe ardına geliyor. Yeni stratejiye ait bazı tazelemeler, pek de yaratıcı olmayan ve iyice kabalaşan taktik ataklar sahne alıyor ama özü pek değiştirmiyor.

 • Artık bütün muhalefet HDP'li
  Artık bütün muhalefet HDP'li

  SEÇTİKLERİMİZ - Celal BAŞLANGIÇ, Artı Gerçek için yazdı: 'Yıllardır ‘siyasi soykırım’ uygulanan HDP’den sonra belli ki sıra CHP’ye geldi. Hatta Saray’dan ‘oy çaldığı’ düşünülen bütün muhalif partiler de operasyon tehdidi altında.'

 • İzolasyon kelepçesi, maske dayağı
  İzolasyon kelepçesi, maske dayağı

  SEÇTİKLERİMİZ – Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: Devletin en tepesinde iktidarın değişmesini istemenin darbe sayılabileceğini, her türlü hak aramanın bozgunculuk, suç olduğuna ve aynı ölçüsüzlükte müdahale edebileceğine inanan güvenlik görevlisi tamamlıyor.

Popüler Haberler