Seçtiklerimiz
 • Türkiye'ye hoş geldiniz Başkan Spano
  Türkiye'ye hoş geldiniz Başkan Spano

  SEÇTİKLERİMİZ – Rıza TÜRMEN T24 için yazı: AİHM’in yeni başkanı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini, keyfi ve siyasi tutuklamaları, yargı bağımsızlığı sorunlarını söz konusu edecek mi, AİHM kararlarının neden uygulanmadığını sorgulayarak "Bu ne biçim hukuk devleti" diyecek mi?

 • Siyasetimiz tükendi şimdi reklamlar
  Siyasetimiz tükendi şimdi reklamlar

  SEÇTİKLERİMİZ – Timur SOYKAN BirGün Gazetesi için yazdı: Şahsım Sistemi’ne geçilmesiyle ülkenin siyaset sahnesi reklam platosuna dönüştü. ‘Tek adam’a biçilen elbise çok bol gelince devlette oluşan boşlukta şehzade adayları at koşturuyor. Yeni sistemin makam ve mevkileri, protokol sırası kapanın elinde kalıyor.

 • Sosyal medyaya fazla güvenmeyin
  Sosyal medyaya fazla güvenmeyin

  SEÇTİKLERİMİZ - Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: Ebru Timtik'in ölüm haberinin altına yapılan yorumlarda, bu haber dolayısıyla açılan etiketlerde, kutuplaştırma veya kontrolsüz nefret sınırlarını çok aşan barbarlık örnekleri gördük.

 • Giresun cinayeti: Kime kol kanat geriyorlar?
  Giresun cinayeti: Kime kol kanat geriyorlar?

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: Israrla, inatla peşine düşülmesi gereken soru budur: Suçlu kim? Ortada insanların hayatına kasteden, bunu yaparken de işlenen cinayetlerin maliyetini vatandaşa ödeten bir işleyiş bulunuyor çünkü. Maliyet derken mecazi anlamda değil, işlenen suçlar düpedüz cebimizden finanse ediliyor.

 • Güney Kürdistan’da gergin günler
  Güney Kürdistan’da gergin günler

  SEÇTİKLERİMİZ – Necmettin SALAZ Yeni Yaşam için yazdı: Ana niyetin Güney Kürdistanı işgal olduğu artık çok net biçimde belli oldu. KDP ve bölge hükümetinden ses yok. Ancak bölge halkı artık patlama noktasına geldi. Halk birçok merkezde sokağa çıkmaya başladı.

 • Sosyalist özne ve 'toplumsal hareketler'
  Sosyalist özne ve 'toplumsal hareketler'

  SEÇTİKLERİMİZ- Metin Çulhaoğlu İleri Haber için yazdı: Mahalleliliğin Türkiye sosyalist hareketindeki tezahürü, bir tür konformizmdir. Bu özelliğin başlıca göstergesi, sosyalist hareketin bütününün durumuna bakmama ısrarı, bakmaya çalışanları da “tam kendilerinden saymama” eğilimidir.

 • Bu Dünyadan Bir Harun Geçti! Ya da 1968’in Bir Başka Yüzü
  Bu Dünyadan Bir Harun Geçti! Ya da 1968’in Bir Başka Yüzü

  SEÇTİKLERİMİZ - Masis KÜRKÇÜGİL / İmdat Freni: “Giresun’un Alucra kazasının Armutlu köyünden Rıza oğlu Harun Karadeniz.” Bu Harun Karadeniz’in bir mitingde, bir grevde kendini takdimidir. Ben sizdenim demenin kestirme yolu… Kökeniyle bağlarını koparmadığının ilanı…

 • Lübnan: Devrilmesi gerekenlerin devrimi
  Lübnan: Devrilmesi gerekenlerin devrimi

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN yazdı: Rızası alınmış bir yolsuzluk düzeni! Macron’un etrafına toplanıp değişim çağrılarına eşlik edenler bu sistemin baronları. Hizmet değil pay dağıtan düzenle birlikte devrilmesi gerekenler çıkmış “devrim” diyor. Başka türlü nasıl sorumluluktan kaçabilirler ki!

 • Beyrut’un ölümü ve Lübnan’ın dirilme şansı
  Beyrut’un ölümü ve Lübnan’ın dirilme şansı

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: Bu patlama aynı zamanda yozlaşmış sistemin infilakıdır. Bununla yüzleşmek yerine içerideki politik hasımlar ve dışarıdaki uzantıları bu felaketi karşı tarafı yıpratma fırsatına çevirmenin derdinde.

 • AKP en çok nerelerde kadrolaşıyor?
  AKP en çok nerelerde kadrolaşıyor?

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: Başkanlık rejimine geçildikten sonra kamu kurumlarında muazzam bir kadro patlaması yaşanıyor. Üst düzey mevkiler parti yöneticilerine dağıtılırken, aşağılardaki yüz binlerce ‘devlet işi’ de taban arasında bölüştürülüyor. Kamu personeli sayısı AKP döneminde 2 kattan fazla arttı.

 • Petrol anlaşması, Kürtler ve hayli karışık hesaplar
  Petrol anlaşması, Kürtler ve hayli karışık hesaplar

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: Kürtler ABD ile petrol anlaşmasını ‘siyasi tanınma’ olarak okuma eğiliminde. Askeri ortaklığa rağmen Amerikalılarla ilişkinin zemini hep kaygandı. Barış Pınarı Harekâtı’na yeşil ışık yakılması ortaklığın bir gece ansızın “vazgeçilebilir” hale gelebileceğini göstermişti.

 • Kılıcın söylettikleri
  Kılıcın söylettikleri

  SEÇTİKLERİMİZ - Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: Demem o ki kılıç oraya sehven çıkmadı. Şuursuzca bir gösteri de değildi. Bütün bu maceraların dinsel deklarasyonuydu o. Aynı zamanda yanlışa doğru dedirten, hezimeti örten ve rezaleti kutsayan bir kisveydi.

 • Çin, İran’la bu dansı oynar mı?
  Çin, İran’la bu dansı oynar mı?

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: İran kritik bir zamanlama ile Çin’le ortaklığı bir meydan okuma hamlesine dönüştürse de Pekin temkinli gidiyor. Cinping, Ruhani ile el sıkıştığında nükleer anlaşma (JCPOA) sağlanmış ve Amerikan yaptırımları gevşetilmişti. Ondan sonra işler değişti.

 • Niyet yerine, birileri de yapılana baksa
  Niyet yerine, birileri de yapılana baksa

  SEÇTİKLERİMİZ - Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: "İktidar seçmenlerini, muhalefetin neredeyse tamamını, olanı anlamaya çalışanları gündem sersemi haline getiren sağanak, hız kesecek gibi görünmüyor."

 • Kırılan zincir ve alttakilerin matemi!
  Kırılan zincir ve alttakilerin matemi!

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: Fakat dünyanın tepkisi bir kenara bu gidişatın Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren tarafları var. Şimdi herkesin kafasındaki soru; İslamcı-muhafazakâr-milliyetçi tabanı konsolide etmek için geriye ne kaldı?

 • TCK 103 Kadın Platformu: Yalnız ve güçlü
  TCK 103 Kadın Platformu: Yalnız ve güçlü

  SEÇTİKLERİMİZ – Evrim KEPENEK bianet için yazdı: Kız çocuklarının önünde siper olan Kadın Hareketi, muhalefetten de daha güçlü bir destek bekliyor. Çocuklar-kadınlar üzerinden toplum dönüştürülmek istenirken, muhalefet bu konuda daha güçlü ve bütünlüklü bir söz söylemek zorunda.

 • İran’da iktidar destekli paralel baro avukatlığı nasıl yıktı?
  İran’da iktidar destekli paralel baro avukatlığı nasıl yıktı?

  SEÇTİKLERİMİZ - Peyman AREF daktilo1984.com için yazdı: İslamcı rejim- seküler hukukçu ve avukat meselesi İran'da henüz sona ermiş değil ama bu baskılar altında baro ve serbest ve bağımsız avukatlık mesleği de yıkılmak üzeredir. Bu hikayeden ders almak icap eder.

 • ‘Z kuşağı’ ve ‘kapitalist gerçekçilik’
  ‘Z kuşağı’ ve ‘kapitalist gerçekçilik’

  SEÇTİKLERİMİZ - Ergin YILDIZOĞLU, Cumhuriyet için yazdı: "Bir klip “dislike” rekoru kırdı; “#oymoyyok” sinirleri bozdu. “Sosyal medyayı kapatacağız” korkuttu. Ancak “Z kuşağı” vardı, 2023 seçimlerinde bizi vakitlerden kurtaracaktı."

Popüler Haberler