Yazılar – Kültür Sanat
 • İyi yıllar!
  İyi yıllar!

  KORKUT AKIN yazdı: “İçinize sorun… İçiniz nasıl, içiniz?Masmavi gökyüzünde koşturan pamuk bulutlar gibi uçuyor mu? ? Gelincik gibi rüzgâra, yağmura karşı direngen ama incecik boynundan koparıldığında yapraklarını dökecek kadar narin mi? Evet, haklısınız. İşte o. Unutmayın, sizinle büyüyecek, serpilip gelişecek. 2019’da da aşksız kalmayın. "

 • Dışsal Günlük
  Dışsal Günlük

  KORKUT AKIN yazdı: “Michel Tournier, “Dışsal Günlük”te yaşamın her anını, her alanını irdeliyor. Ona katılırsanız, siz de o yoldan kendi yaşamınızı irdelersiniz. İyi olacağı kesin. Denemesi bedava!”

 • AKM ve kültürel kodlarımız
  AKM ve kültürel kodlarımız

  FATOŞ OSMANAĞAOĞLU yazdı: “AKM’yi kaybetmek çok üzücü, evet ama onun anlamını bilenlerin de öfkelerinin biriktiğini bilmek gerek. Toplumsal tarih değerlendirmelerinde yaşadığımız süre çok uzun değil aslında, bunların bu kadar üst üste gelmesi laikliğe bağlı bir toplumda nasıl etkiler yaratır tanıklık ederek göreceğiz, herhalde.”

 • ‘Amman ha adamına dikkat, oyuna gelirsin sonunda’
  ‘Amman ha adamına dikkat, oyuna gelirsin sonunda’

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Halkın parasıyla var olan kurumların sadece iktidarın hizmetine sunulduğu, iktidarın kendi saltanatını sürdürmekten başka derdinin olmadığı, bunun için her yaptığının milyonlarca insanın yaşamını derinden etkilediği zamanlarda kendisine sanatçı diyenlerin nerede durduğu her zamankinden önemli.”

 • Baldırıçıplaklar -On Gün Ayakta-
  Baldırıçıplaklar -On Gün Ayakta-

  KORKUT AKIN yazdı: “Bafra, en çok insan öldürülen yerlerdendi, faşistlerin egemen olması için her şey yapılıyordu elden gelen. Bafralılar, tütün üreticileri, öğretmenler direniyorlardı canla başla. En sevdiği çorbayı bile daha bir kaşık daldırmadan bırakıp koşuyordu Recep Kaygusuz.”

 • Büyüleyici Karşılaşmalar
  Büyüleyici Karşılaşmalar

  SEÇTİKLERİMİZ- Necmiye Alpay'ın Özgürlükçü Demokrasi'deki yazısı: Onun varlığı beni iki kez büyüledi. İlki, çocukluğumdaydı, ilkokulu bitirdiğim yaz. İkincisi şu son birkaç ayın işi. Kürtçeyle olan karşılaşmalarımdan söz ediyorum. Seslerini ayırt etmeye başladığım Kürtçenin dilsel dünyasından.

 • Nobel Edebiyat Ödülü itiraza verildi...
  Nobel Edebiyat Ödülü itiraza verildi...

  Adil Okay'ın yazısı: Nobel Edebiyat Ödülü itiraza verildi... “Bütün tetikleri hızlandırıyorsunuz / Başkalarının yanması için / Sonra arkanıza oturup izliyorsunuz / Ölüm sayacı yükseldikçe / Evinizde saklanıyorsunuz / Gençlerin kanı gibi / Vücutlarından dışarı akan / Ve çamurda gömülü “ Bob Dylan

 • Türkiye solundan portreler
  Türkiye solundan portreler

  Korkut Akın yazdı: Türkiye solundan portreler "Sosyal ve siyasal yaşamın değiştirilmesi, ne kadar akılcı olunursa olunsun, kolay değildir. Bu uğurda bin yıllardır, binlerce insan Spartaküs’ten Pir Sultan’a, Marks’a Lenin’e kadar mücadele geliştirmiş, etmiş…"

 • Deepwater Horizon - Büyük Felaket
  Deepwater Horizon - Büyük Felaket

  Korkut Akın yazdı: Deepwater Horizon - Büyük Felaket "“Kâr, daha çok kâr için daha büyük sömürü”; yirminci yüzyılla birlikte hayatımıza giren belirleyici bir söz. Gözünü para hırsı bürüyen yöneticiler başka hiçbir şey görmüyor, uyarıları da dinlemiyor."

 • Kabil’in Gizli Kızları
  Kabil’in Gizli Kızları

  Korkut Akın yazdı - “Pantolonla daha hızlı koşabileceğini keşfeden tüm kızlar için” sunumuyla; çok doğru bir şekilde “XXI. Yüzyıl Kitapları” arasında nitelenen “Kabil’in Gizli Kızları” okunması, okutulması, üzerinde durulması, hayata geçirilmesi gereken bir kitap.

 • Kuzeyde bir yer
  Kuzeyde bir yer

  Kurtuluş Hareketi'nden gelen Birol Çetin Üstündağ'ın Karadeniz'deki mücadeleyi anlattığı "Kuzeyde Bir Yer" adlı eserine ilişkin Korkut Akın'ın yazısı

 • Vezinler
  Vezinler

  Korkut Akın ''Vezinler'' üzerine yazdı.

 • On kadın bir hayal
  On kadın bir hayal

  Korkut Akın Atilla Birkiye'nin 'On kadın, bir hayal' adlı romanı hakkında yazdı: On kadın, bir hayal

 • Feklavye
  Feklavye

  "“Yaşamdan kalan tortu” sözü Cemal Nadir’in mi, bilemiyorum… Semih Poroy’un Cumhuriyet Kitap Eki’nde 2006’dan bu yana çizdiği, zaten okurun aradığı bir dergi olan kitap eki içinde bir fenomen yaratan Feklavye, vücut buldu. Varlık Yayınları arasından çıkan, Feklavye artık benim de başucu kitabım oldu."

 • Bir medeniyet miti ve modern politikanın gerçeği olarak KAOS
  Bir medeniyet miti ve modern politikanın gerçeği olarak KAOS

  "Sevdiği erkeği kendisine vermeyen yeryüzünün Tanrılarını ölüleri yeryüzüne salmakla tehdit eden Ereşkigal’den, Adem ile eşit olduğunu ve bu nedenle ona itaat etmeyeceğini savunan Lilith’e, yalnızca gürültü yaptıkları için tüm insanları yok edeceği tehditlerini savuran Tiamat’a kadar, öfkeli ve kızgın Tanrıçalardan geçilmez Ortadoğu."

 • Gece Uçuşu
  Gece Uçuşu

  Korkut Akın, Gece Uçuşu adlı roman için yazdı.

 • Öğrenci oyunculuk üzerine
  Öğrenci oyunculuk üzerine

  insanlık tarihinin en eski sanatınının icra edicileri olan oyuncuların (daha geniş bir tanımla performans sanatçılarının) özlük hakları için, güvenli ve özgür biçimde sanatını icra edebilmesi için, neo-liberalizme teslim olmamak, “onların oyuncusu” olmamak için örgütlenmeye ve bilinçlenmeye ihtiyacı var.

 • Yeryüzünün Kızı
  Yeryüzünün Kızı

  Korkut Akın yazdı: Bu kitap sadece feministler için değil, sadece kadınlar için de değil, tüm insanlık için rehber oluyor. Kimi sayfada içiniz kan ağlayacak, kimi zaman tırnaklarınızı geçireceksiniz etinize, kiminde güleceksiniz ya kızacaksınız bir o kadar kendinize… ama bütünüyle direnç, umut ve kararlılık yükleneceksiniz.

Popüler Haberler