Baro başkanlarının oturma eylemi ikinci gününde: Savunma direniyor!

AKP'nin baroları bölme planı için Meclis'e getirdiği çoklu baro taslağı görüşmeleri devam ediyor. Meclis'e alınmayan baro başkanları Çankaya Kapısı'nda oturma eylemi yapmaya devam ediyor.

Baro başkanlarının oturma eylemi ikinci gününde: Savunma direniyor!

 

SiyasiHaber

Muhalif baroların sesini bastırmak ve savunmayı bırakmak için AKP’nin yürürlüğe koyduğu baroları bölme planına tepki sürüyor. 1 Temmuz’da Meclis’e sunulan yasa taslağı dün (2 Temmuz) adalet komisyonunda görüşülmeye başladı.

Görüşmelerin başlaması ile birlikte Meclis’e gelerek komisyonda görüş belirtmek isteyen baro başkanları içeriye alınmadı. Komisyonda görüş belirtmek isteyen baro başkanları Meclis’in Çankaya Kapısı’nda oturma eylemine başladı.

Dün sabah 05.00’a kadar süren komisyon görüşmelerinin bugün 14.00’da yeniden başlayacağı belirtildi. Baro başkanları Adalet Komisyonu’nda görüşleri alınıncaya kadar oturma eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

 

Baro başkanları Meclis'e girip toplantıya dönüşümlü katılmak istiyor 

Baro başkanları bugün saat 14.00’da devam edecek olan komisyon toplantısına katılmak istiyor. Komisyon başkanı sınırlı sayıda başkanın görüşmelere katılmasını diğerlerinin dışarıda beklemesini istiyor. Baro başkanları ise meclise girip dönüşümlü olarak toplantıya katılmayı talep ediyor.

80 baronun kararıyla bugün Ankara’da Savunma mitingi düzenlenmesi planlanıyordu. Ankara valiliği Koranavirus gerekçe göstererek mitingi yasakladı.

Baro başkanları, Ankara girişinde olduğu gibi Meclis kapısında da polis bariyerleriyle ablukaya alındı. Meclis parkın tümüyle bariyerlerle kapatıldı.

Meclis önüne gelmek isteyen avukatlar içeri alınmak istenmiyor. Milletvekilleri araçlarıyla avukatları içeri getiriyor.

 

Manisa Barosu Başkanı meslektaşlarının yanına alınmadı

Dün geceden bu yana oturma eylemlerini sürdüren baro başkanlarına bu sabah da çeşitli baro başkanları ve yöneticilerinden katılımlar oldu. Sabah saatlerinde oturma eyleminde olan meslektaşlarına katılmak için Meclis’e gelen Manisa Barosu Başkanı Av. Ali Arslan ve baro yöneticileri, oturma eyleminin yapıldığı alana alınmadı. Manisa Barosu Başkanı, ancak CHP’li vekillerin aracıyla içeri girebildi.

 

Meclis önünde bekleyen baro başkanlarından mesaj var: 

'Çoklu Baro uygulaması yargıda paralel baroların oluşmasına sebep olacak'

Meclis önünde bekleyen avukatlardan Tokat Baro Başkanı Melih Yardımcı: "Bu demokratik hak arama yöntemlerinden bir tanesi. Meclise alınmadık gece bahçede geçirildi. Geçen hafta kısa bir yürüyüş yapmak istemiştik. Ona da izin verilmedi. 30 saati, geceyi dışarıda geçirdik. 2020 Türkiye’sinde bu manzaraların ülkemize yakışmadığını düşünüyorum. Bunlar çok kolaylıkla konuşularak anlaşılacak şeyler. Ben hem Meclis başkanımızın hem de Adalet Komisyonu başkanımızın biraz daha duyarlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah Türkiye’ye uymayan bu manzaralardan bir an önce kurtuluruz.

Yasa teklifine baktığımızda çoklu baro uygulamasını getirdiğini görüyoruz. Biz böyle bir söylentinin ortaya çıkmasından itibaren çoklu baro uygulamasının yargıda paralel barolar oluşmasına sebebiyet vereceğini, tarafsızlığın, bağımsızlığın yitirileceği nedeniyle buna karşı olduğumuzu ifade ettik. Avukatlık yasasında tabii ki günün ihtiyacına yanıt vermeyen maddeler olabilir. Bizim istediğimiz tüm baroların görüşlerinin alınarak böyle bir düzenlemenin yapılması."


'Barolar siyasallaşacak'
 
Bingöl Baro Başkanı Hanifi Budancamanak: “Bu yasa barolar ve avukatlarla direk ilgili. Baroların ve avukatların görüşmeleri alınmadan hazırlandı. Buna itirazımız var. Bizim de görüşümüz alınsın. Bu yasa görüşülürken baro başkanların dinlensin, bunun sakıncalarını anlatalım. Bu yasa sakıncalıdır. Vatandaşların güvenliğini tehlikeye atacaktır. Yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğüne zarar verecek bir yasadır. Çoklu baro, baroların siyasallaşması için getirilen değil, getirilmesi halinde baroları siyasallaştıracak bir düzenlemedir. Sesimize kulak verilmesini talep ediyoruz. Gazeteciler içeri alınmıyor. Baro başkanlarına dahil zorluklar çıkartıyorlar. Savunmanın etkin ve güçlü olması için mücadelemize devam edeceğiz. Umarız aklı selim galip gelir ve bu düzenleme geri çekilir.” 


 
‘Yargı tamamen bağımlı hale gelecek'
 
Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez: “Bizim tasarıyla ilgili fikrimiz çok net. Böyle bir tasarı ne Türkiye’de hukukun gelişmesine hizmet eder ne vatandaşların hak aramasına katkı sağlar ne de ülkemizin demokratikleşmesine yol açar. Bu teklif sadece ülkemizde yargıya olan güveni daha azaltır, yurttaşların hak aramasını ortadan kaldırır. Bu ülkede zaten çok az olan demokrasi kırıntısını da tamamen yok eder. Hukuk devleti ortadan kalkar, adalet ortadan kalkar. Bir ülkede adalet ortadan kalkarsa devlet de ortadan kalkar
 
Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir sistem yoktur. Dolayısıyla çoklu baroyla birlikte avukatlar ve barolar daha fazla siyasallaşacak, daha fazla kutuplaşacak ve yargı tamamen iktidara bağımlı hale gelecek. Dolayısıyla vatandaşlar haklarını ararken belirli yapıdaki barolardaki avukatları tercih etmediklerinde tamamıyla onlara karşı haksız şekilde davalar sonuçlanacak. Bizim tedirginliğimiz bu yöndedir. Yoksa bu teklifin geçmesiyle barolara ya da avukatlara bir şey olmaz. Buradaki endişemiz halkın savunmasıdır. Bunu defalarca anlattık, söyledik fakat ne yazık ki iktidar bunu duymak, anlamak istiyor. Bunu kabullenmemiz mümkün değil.


 
'Geri adım atılana kadar buradayız'
 
Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın. “Baro Başkanlarımızla birlikte dün akşam buraya geldik. Yaklaşık 25 baro başkanı var. Ancak bugün sayımız artacak ve yaklaşık 60 baro başkanı bizimle beraber olacak. Doğrusu burada bazı olumsuz şeyler yaşandı. Özellikle başkanlarımızın Meclis’e girmesi, Adalet Komisyonu’ndaki tartışmalara katılması reddedildi. Sadece 3 baro başkanının komisyona girmesi kabul edildi. Bizler de bu meselenin tüm baro başkanlarının hazır bulunmasını nedenleriyle anlattık. Halen bu noktadayız. Burada durmaya devam edeceğiz. Bu yasada geri adım atılana kadar buraya durmaya devam edeceğiz.  Mücadelemizi, direnişimizi sürdüreceğiz.
Bugün yapılmak istenen mitingimiz valilik tarafından komik bir gerekçe ile iptal edildi. Eğer bir tehlike varsa o da şu anda TBMM’de olurdu. Çünkü şu anda 100’e yakın hasta var burada. Eğer ki Meclis tatil edilmiş olsaydı, biz bunu anlardık ancak Meclis’in çalışıyor olması ve mitingimizin yasaklanması maalesef bu konudaki çabalarını çok inandırıcı bulmuyoruz.
 
 
'Sakıncaları üzerinde bütün barolar hemfikir' 
 
Muş Barosu Başkanı Feridun Taş: “Biz bölge barolarıyla birlikte dün yola çıktık. Akşam üzerine Meclis’in önüne geldik. Sabaha kadar Meclis önünde bekledik. Dün akşam istişare toplantıları yaptık. İktidar yetkilileriyle görüşme yapıldı. Fakat sonuçta anlaşma olmadı. Tüm baro başkanlarını Meclis’e girmesi ve hepimizin izlemesi gerektiğini söyledik. Uzlaşma olmayınca biz de sabaha kadar bekledik. Sabah da eksik olan baro başkanları da katıldılar. Baro başkanları çalışıyorlar. Öğleden sonra bir etkinlik yapacağız. Defalarca deklere ettik. Yasa tasarısını 80 baro olarak geri çekilmesini istedik. Bütün barolar karşı. Ama iktidar çıkartacağını söylüyor. Bu yasa çıkınca neler olur. Çoklu baronun sakıncaları üzerinde bütün barolar hemfikir.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler