Adana’da poyraz ve aşırı sıcaklar nedeniyle yaşanan afet ile ilgili kanun teklifi

Türkiye’nin en önemli narenciye üretim merkezlerinden biri olan Adana’da 15 ile 24 Mayıs tarihleri arasında kuzeyden esen poyraz narenciye üreticilerini olumsuz etkilenmesi nedeniyle, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğuları bir kanun teklifi sundu.

Adana’da poyraz ve aşırı sıcaklar nedeniyle yaşanan afet ile ilgili kanun teklifi

 

SiyasiHaber

Türkiye’nin en önemli narenciye üretim merkezlerinden biri olan Adana’da 15 ile 24 Mayıs tarihleri arasında kuzeyden esen poyraz, narenciye üreticilerini olumsuz etkiledi. Yeni yeni ağaçların meyve vermeye başladığı dönemde çıkan poyraz nedeniyle 2 günde ağaçlardaki meyvelerin yüzde 95’i döküldü. Yaşanan bu afet sebebiyle, Halkların Demokratik Partisi(HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğılları TBMM’ye kanun teklifi sundu.

 

“Çiftçileri zor duruma sokmuştur”

Yaşanan bu afet sebebiyle çiftçileri zor duruma soktuğunu dile getiren Hatimoğulları şunları söyledi. “Adana ilinde 15 Mayıs 2020 tarihinden 24 Mayıs 2020 tarihine kadar süren ve etkili olan poyraz, sonrasında gelen çöl sıcağı ve kuvvetli fırtına narenciye meyvelerinin yüzde 95'ini yerlere dökerek çiftçileri zor duruma sokmuştur. Yaşanan bu afet sebebiyle mağdur olan çiftçiler ürün alamayacak, borçlarını ödeyemeyecek, boş kalan bahçelerinin gelecek sene için bakımlarını yapamayacaktır. Bu durum bahçelerde hastalıkların başlamasına sebep olacak ve bakımı yapılamayan bahçelerden bir sonraki yıl da ürün alınamayacaktır.”

 

“Poyraz afet kapsamına almamakta”

Poyrazın afet kapsamına alınmadığı için çiftçilerin bir destek alamadığını vurgulayan Hatimoğulları şöyle devam etti,“Çiftçilerin her yıl ürünleri için Ziraat Bankasından kullandıkları sübvansiyonlu kredi tutarı kadarına Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) poliçesi yaptırma zorunluluğu vardır fakat TARSİM poyrazı afet kapsamına almamakta ve bu yüzden çiftçilere bir destek sağlamamaktadır.

 

“Türkiye ekonomisine zarar verecektir”

Türkiye'de narenciye üretiminin üçte birinden fazlasının yapıldığı Adana’da yaşanan bu afetten dolayı yüzde 80-90’a varabilecek ürün kaybı olacağını ve bundan Türkiye ve Adana ekonomisi zarar göreceğini söyleyen Hatimoğulları, son olarak şunları söyledi.” Türkiye'de narenciye üretiminin üçte birinden fazlasının yapıldığı Adana’da yaşanan bu afetten dolayı yüzde 80-90’a varabilecek ürün kaybı beklenmektedir. Yaşanacak ürün kaybından dolayı yurt dışına narenciye ihracatı yapılamaması hem Adana ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine zarar verecektir. Tüm bunlara ek olarak Ağustos ayından başlayarak Nisan ayına kadar süren, 9 ay boyunca kesintisiz yapılan narenciye hasadında çalışan işçiler, mevsimlik tarım işçileri ve sektörün diğer çalışanları bu yıl yaşanan afet sebebiyle çalışamayacaklar ve onlar da mağdur olacaklardır.

Hem üreticilerin hem mevsimlik tarım işçilerinin ve diğer çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla kanun teklifimiz ile Adana ili ve çevresi afet bölgesi ilan edilmektedir”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler