Acil önlem şart, salgın kontrol edilemez noktaya gelebilir

“Normalleşme sürecinde adeta bir başarı öyküsü ve destan havası yaratılarak, salgında kritik süreç aşılmış havası yaratıldı"" diyen İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı, "Acil önlemler alınmazsa salgın kontrol edilemez noktaya gelecek" dedi.

Acil önlem şart, salgın kontrol edilemez noktaya gelebilir

 

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, 1 Haziran’da başlatılan “normalleşme” sonrası vaka artışlarına dikkati çekerek, acil önlemlerin alınmaması halinde salgının kontrol edilemez noktaya ulaşacağını söyledi. 

 

Salgında kritik süreç aşılmış havası yaratıldı 

Pandemi süresince defalarca Sağlık Bakanlığı’ndan veri paylaşımını istediklerini ancak bunun gerçekleşmediğini hatırlatan Çamlı, "Sahada kısıtlı çabalarımızla aldığımız bilgiler çerçevesinde hastanelerde artan bir Covid-19 olgusu olduğu, polikliniklere başvuran ve pozitif çıkan vakalarda yoğun bir artış olduğunu alıyoruz” dedi. Çamlı, "Normalleşme sürecini adeta bir başarı öyküsü ve  destan havası yaratılarak, salgında  kritik süreç aşılmış havası yaratıldı. Yaratılan bu algının toplumda bir rehavet duygusu yaratıyor. Yetkililerin açıklamalarından sonra tedbir kapsamındaki kuralların yeterince yerine getirilmemesine neden oldu. En son bayramda yaşananlar kaygı vericiydi. Kafeler, restoran ve plajlarda yakın mesafelerde yoğun kalabalıklar vardı. Bunun  pandemi sürecinde olumsuz etkileri ortaya çıkacaktır. Önümüzdeki süreçte yeni vaka artışları görmek sürpriz olmayacaktır" diye belirtti. 

 

Okulların açılmasıyla ikinci bir dalga öngörüyoruz

Salgının yayılmasında sadece vatandaşların sorumlu tutulamayacağını ifade eden Çamlı, süreci yöneten ve takip eden yapının ne tür tedbirler aldığını, aldıysa bunların neler olduğu kamuoyuyla paylaşması gerektiğini dile getirdi. Sonbahar mevsimiyle birlikte açık alandaki birçok toplantının kapalı salon toplantılarında dönüşeceğini hatırlatan Çamlı, "Okulların açılması ve iş yoğunluğu artmasıyla birlikte ikinci bir dalganın çıkabileceğini öngörüyoruz" diye konuştu. 

 

Başlangıç dönemindeki sürece dönüş var

Mutlaka bilimsel verilerin ışığında yeni tedbirlerin ve yeni kısıtlamaların gündeme gelmesi gerektiğini vurgulayan Çamlı, şöyle devam etti: "Özellikle salgının daha yoğun yaşandığı bölgelerde o yöreye ait özel bir takım uygulamalar hayata geçirilmek zorundadır. Bunlar için mutlaka TTB elinde verilerin olması gerekir. Pandemi başlangıç dönemindeki sürece bir geri dönüş var. 1 Haziran da kaldırılmış olan birçok tedbir sanıyorum tekrar geri gelmeye başlayacak." 

 

Salgınla mücadelenin en önemli unsuru enfekte hastaların erken tespiti

Çamlı, koronavirüsün şuan bütün ülkeye yayıldığını özellikle Diyarbakır, Mardin, Antep, Erzurum,  Konya ve Ankara gibi birçok bölgede ciddi artışların olduğunu sözlerine ekledi. Salgınla mücadelede en önemli şeyin enfekte olan hastaların erken saptanması olduğunu belirten Çamlı, bunun da  test sayılarının çoğaltılmasıyla mümkün olacağını anımsattı. Test merkezlerinin mutlaka artırılması gerektiğini ifade eden Çamlı, "Bu yüzden risk içeren semptomu olmasa bile Covid açısından asemptomatik test yapılmasının salgın zincirinin kırılmasındaki en önemli unsur olacak" dedi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler