Zürich’te Ekolojik Kriz ve Toplumsal Mücadele Sempozyumu

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü “Yaşanabilir bir dünya için ayağa kalk!” kampanyası çerçevesinde İsviçre’nin Zürich şehrinde 1-2 Şubat 2020 tarihlerinde ekoloji sempozyumu düzenliyor

Zürich’te Ekolojik Kriz ve Toplumsal Mücadele Sempozyumu

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü “Yaşanabilir bir dünya için ayağa kalk!” kampanyası çerçevesinde İsviçre’nin Zürich şehrinde 1-2 Şubat 2020 tarihlerinde ekoloji sempozyumu düzenliyor.

 “Ekolojik Kriz ve Toplumsal Mücadele” başlığı altında gerçekleşecek olan iki günlük sempozyumda Türkiye, İsviçre, Almanya ve Fransa’dan konuşmacılar yer alacaklar.

 

Ekolojik krizin neresindeyiz?

Altı oturumdan oluşan sempozyumun ilki “Ekolojik Krizin neresindeyiz?” konulu. HDK Ekoloji Komisyonu üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün ekolojik krizde gelinen nokta üzerine bir sunum yapacak. Mahir Sayın ise Endüstri 4.0’ın ekolojik krize etkileri üzerine sunum gerçekleştirecek.

 “Ekoloji, kent, komün” başlıklı ikinci oturumda Metin Yeğin Ekoloji ve barış mücadelesine odaklanacakken, Ali Ekber Doğan Ekoloji ve Kent mücadelelerini anlatacak.

İlk günün son oturumu olan “Ekoloji mücadele deneyimleri” başlığında Türkiye ekoloji mücadele deneyimlerini Mehmet Horuş anlatacak. Bu oturumda ayrıca Fransa’dan Longo Mai, Almanya’dan Hambach ormanları ve İsviçre’den Nükleer karşıtı mücadele deneyimleri anlatılacak.

 

 

İkinci gün

İkinci günün ilk oturumu “Ekoloji ve Toplum Sağlığı” konusuyla başlayacak. Aşkım Loca, GDO’nun insan sağlığına etkilerini anlatacak.

İkinci oturumda Akademisyen Nevra Akdemir “Ekoloji ve Kadın” konusunu işleyecek.

Sempozyumun son oturumunda HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Yeşiller İsviçre Milletvekili Sibel Aslan, İsviçre Emek Partisi’nden Anne Polikeit ve SYKP Avrupa’dan Tuncay Yılmaz “İklimi mi sistemi mi değiştirmeli? Yeşil Kapitalizm mümkün mü?” sorularına cevap arayacaklar.

Sempozyum boyunca salonda Caretta Caretta Sanat Galerisi’nin bir araya getirdiği 16 fotoğraf sanatçısının hazırladığı “Tabiatın Çığlığı” fotoğraf sergisi de katılımcıların ilgisine sunulacak. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler