Zülal'in öldürülmesinin ardından Ege Üniversitesi'nden kadınlar: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz

Dün İzmir'de Günhan Öztürk isimli öğrenci tarafından öldürülen Ege Üniversitesi öğrencisi Zülal T. için Ege kampüsü ayakta. Yarın Edebiyat Fakültesi Dekanlığı önünde basın açıklaması, ardından Bornova Küçükpark'ta protesto eylemi ve anma düzenlenecek.

Zülal'in öldürülmesinin ardından Ege Üniversitesi'nden kadınlar: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz

SiyasiHaber / Emek Kılınç

Dün sabah saatlerinde İzmir'in Bornova ilçesindeki evinde, Yaşar Üniversitesi öğrencisi Günhan Öztürk, Ege üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Zülal T.'yi bilinmeyen bir nedenle çıkan tartışmada boynundan bıçaklayarak öldürdü. Katil Günhan Öztürk polise işlediği cinayeti ihbar ettikten sonra gözaltına alındı. Zülal T'nin cansız bedeni ise kaldırıldığı İzmir Adli Tıp morgundan ailesi tarafından alınarak Bursa'ya götürüldü. 

Ege Üniversitesi'nde ise Zülal'in sınıfından ve fakültesinden arkadaşları yarın (20 Aralık) 12.30'da Dekanlık önünde bir basın açıklaması ve ardından 17.30'da Bornova Küçükpark Meydanı'nda anma ve protesto eylemi gerçekleştirme kararı aldı. 

"Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz"

Edebiyat Bölümü öğrencisi Zülal'in öldürülmesiyle ilgili tepkiler çığ gibi artıyor. Dayanışmanın önemine dikkat çeken Edebiyat öğrencisi Asya Erdal şunları aktardı:

"Zülal benim üst dönemimden bir öğrenciydi, yüzyüze tanıma fırsatım olmadı lakin aynı sıralarda dirsek çürüttüğüm aynı koridorlarda yürüdüğüm bir kadındı O ve biz bugün o koridorlarda bir kişi eksik yürüdük. İnanın benim lisanım yaşadığım ızdırabı ifade etmeye yetmiyor bugün. Bütün bu merhemsiz yaranın sesinde bildiğim tek şey kaldı artık 'ben eksilmek istemiyorum, bu vahşet bu sıralardan bir Zülal daha çalsın istemiyorum!' Biz yarın Zülal'in arkadaşları olarak 12.30 iletişim fakültesi merdivenlerinde anma yapacağız. Bu yangında yüreği harlı kim var ise el versin bize çünkü bu yangın ancak dayanışma ile sönecek."

İletişim Fakültesinden İlknur Karadeniz ise duruma sessiz kalmayacaklarına dair vurgu yaparak tepkisini şöyle dile getirdi:

"Yine yeniden bir kadın katledildi. Bu kez yanıbaşımızda, aynı okulda bulunduğumuz bir kadın.. Bizler 'bir kişi daha eksilmeyeceğiz' şiarıyla yarını umut eden kadınlar olarak Zülal'in katledilmesini asla unutmayacak, davanın takipçisi olacak ve diğer kadın cinayetlerinin peşini bırakmayacak, adalet mücadelesinde yan yana olacak, daima bir arada ve daha güçlü duracağız. Erkek şiddetine sessiz kalmayacağız. İnatla direnecek ve umudu birlikte büyüteceğiz."

Gazetecilik bölümü öğrencisi Sultan Eylem Keleş ise çeşitli haber sitelerinde, sosyal medyada Zülal'in öldürülmesine ilişkin 'alkol' kılıfı yapılarak cinayetin meşrulaştırılmasına dikkat çekti:

"Zülal, erkek şiddeti sonucu yitirdiğimiz okul arkadaşımız. Zülal'in cinayeti politiktir. Kimsenin Zülal'in arkasından 'içkiliydiler', 'aynı evdeydiler' diye mağduru suçlayıcı, faili aklayıcı konuşmasına izin vermeden üstüne basa basa bu cinayetin politik olduğunu söylemek lazım. Sistematik erkek şiddetinin hedefi bugün Zülal oldu, yarın başkası olmasın diye, Zülal'in katili iyi hal indirimleriyle ödüllendirilmesin diye alanlardayız"

(SiyasiHaber / İzmir)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler