Zonguldak'ta otopark için okul yıkılıyor!

Zonguldak'ın sembol yapılarından biri olan Kız Meslek Lisesi binası, yapımı devam eden devlet hastanesinin 'unutulan' otoparkı için yıkılmak isteniyor.

Zonguldak'ta otopark için okul yıkılıyor!

 

Yapımı devam eden devlet hastanesinin 'unutulan' otoparkı için yıkılmak istenen Zonguldak'ın sembol yapılarından biri olan Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek Lisesi) için Madenci Anıtında basın açıklaması yapıldı.

Evrensel'in haberine göre: Kız Meslek Lisesi Mezunları Derneği'nin çağrısıyla yapılan basın açıklamasına okulun mezunları, öğrencileri eski ve yeni öğretmenleri ile sendika, siyasi parti ve meslek örgütlerinin yönetici ve üyeleri katıldı.

Eylemde konuşan Kız Meslek Lisesi Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kebire Kel, “Kadınlarımızın kızlarımızın örgün ya da yaygın eğitim kurumu olan Zonguldak Kız Meslek Lisesi'nin ticari, politik, kişisel rantlar için ya da altında her ne sebep barındırıyorsa okul binasının üzerinden yapılan bazı söylemler ile yıkılması yerine otopark yapılması hususundaki bazı tasarruflar biz Zonguldak Kız Meslek Lisesi mezunları için kabul edilemez durumdur” dedi.

 

Kent hafızasında Kız Meslek Lisesi binasının hem tarihsel, kültürel değer taşıması hem de yapısal olarak dönemin özgün mimari özelliklerini yansıttığına dikkat çeken Kebire Kel şunları söyledi:

“Kent hafızasında Kız Meslek Lisesi yani Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasının, hem tarihsel, kültürel değer taşıması hem de yapısal olarak dönemin özgün mimari özelliklerini yansıtan, yapı stili bakımından tekil örnek taşıması açısından tescil edilmesi kentsel simge anlamında çok büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple, 13.05.2019 tarihinde Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) tarafından “Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne” Tescil Başvurusunda bulunulmuş, 29.11.2019 tarihinde Kurul okulun tescilinin uygun olduğuna ve tescil işlemlerinin başlatılmasına karar vermiştir. Ancak, Kurul aldığı ara karar ile Zonguldak Belediyesinin yapının sağlam olmadığı, çevredeki inşaat faaliyetlerinden etkilendiği gerekçesiyle deprem raporunun hazırlanmasını istemiştir. Kurul başvurusu üzerinden 1 (bir) yıl geçmişken 2020 Mayıs ayında sürpriz bir kararla ilk tescil kararının tam tersi bir karar ile kurumlardan istenen bilgilerin gelmediği, yerinde tekrar incelendiği ve tescile uygun olmadığına hükmetmiştir.

Kent kültürel hafızasında böylesi bir önemli yeri olan Kız Meslek Lisesi Binasının Kültür Mirası-Varlığı olarak tescil işlemleri ve sonrasında tescil kararının yeniden düzenlenmesi gibi olumsuz-karmaşık süreç yaşanırken; özellikle 2020-2021 eğitim öğretim yılı hazırlık çalışmaları kapsamında, lise tercihi için “Alan Tercihi –Lise Tercihi” yapacak ortaokul mezunu genç kızlarımız ve ailelerinin kafaları suni bir gündem ile karıştırıldığını ve okulumuzun gençler tarafından tercih edilmesi noktasında sorun yaşanacağı kanaatini taşımaktayız.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler