Zeytinburnu'nda 120 dönüm kamu alanı TOKİ'ye devredildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Zeytinburnu'ndaki 120 dönüm kamu alanını TOKİ'ye devretti.

Zeytinburnu'nda 120 dönüm kamu alanı TOKİ'ye devredildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Zeytinburnu İlçesi, Kazlıçeşme Mahallesi sınırları içerisinde kalan 774 ada 69-70-71-72-73-74-75 parseller ve bir kısım tescil harici alan ile ilgili imar planı değişikliğine gitti. Alanın fonksiyonu ticaret, turizm, konut olarak belirlendi.

Konuyla ilgili Sendika.Org’a konuşan İBB önceki dönem CHP Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, “Yapılan bu düzenleme ile bölgeye yeni nüfus  ve yapı yoğunluğu getirilmiştir. Donatı alanları azaltılmış, trafik sorunları ve altyapı sorunları artmıştır. Kaldı ki kentimiz mevcut nüfus ve yapı yoğunluğundan dolayı sorunlar yumağı ile karşı karşıyadır. Yeni yapı yoğunluğuna ve nüfusa tahammülü yoktur. Zira yeterince sorun vardır.  Söz konusu alan ile ilgili önceden de çok sayıda planlar yapılmış, ancak plan ilkelerine aykırı olan bu planlar da idare mahkemesince iptal edilmiştir” dedi.

“TOKİ yandaşların çıkarına hizmet ediyor”

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütün görüşlere, bilimsel çalışmalara ve mahkemelerin kararlarına rağmen kamu alanlarını rant ve çıkar uğruna  yapılaşmaya açıyor, tarihi alanları, yaşam alanlarını yok ediyor” diyen Doğan, iktidarın İstanbul’a ihanet etmeye devam ettiğini, TOKİ’nin ise ticari şirket gibi çalıştığını belirterek şunları söyledi:

Temel görevi  vatandaşların barınma ihtiyacını karşılayacak sosyal konutlar yapmak olan TOKİ, ticaret ve turizm  alanları yapıyor. Yüksek katlı lüks plazalar, AVM’ler, lüks beş yıldızlı oteller yaparak yandaşların  çıkarına hizmet ediyor. Bu durum  kabul edilemez. Özellikle kamuya açık yaşam alanlarını, deprem toplanma yerlerini bu amaçlar uğruna imara açarak kentin tarihi siluetini ve doğasını yok ediyorlar. Yapılan bu düzenlemeler kamu yararı taşımadığı gibi kenti yaşanamaz hale getirmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar kanuna, plan ilkelerine, plan bütünlüğüne aykırı  tadilatlar yaparak telafisi mümkün olmayan zararlara ve tahribatlara  sebep olmaktadır. Bu rantiyeci, müteahhit mantığı ile kentimizin  planlarına müdahale etmekten vazgeçmelidir.  

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler