Zeynep Cemali Edebiyat Günü'nde geleceğin yayıncılığı tartışılacak

Günışığı Kitaplığı’nın çocuk edebiyatının usta öykücüsü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla düzenlediği, Türkiye'nin ilk ve tek, yıllık yayıncılık konferansı ''Zeynep Cemali Edebiyat Günü'', edebiyatçıları, kitaplara emek verenleri ve okurları Haliç’te bir araya getiriyor.

Zeynep Cemali Edebiyat Günü'nde geleceğin yayıncılığı tartışılacak

Yıllık yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü, edebiyatçıları, kitaplara emek verenleri ve okurla kitapları buluşturan tüm paydaşları 30 Eylül 2017 Cumartesi günü bir araya getiriyor.

Yedinci yılında gelenekselleşen tam günlük konferansa edebiyatçılar, yayıncılar, editörler, çevirmenler, illüstratörler, tasarımcılar, akademisyenler, telif ajansları, kitapçılar, dağıtımcılar, sivil toplum kuruluşları, kütüphaneler ve medyadan yetkililer katılıyor.

Zeynep Cemali Edebiyat Günü’nün bu seneki konukları arasında Enis Batur, Behiç Ak, Burhan Sönmez, Yekta Kopan ve Sibel Oral gibi edebiyatımızın özgün ve yaratıcı kalemleri de yer alıyor.

Günışığı Kitaplığı’nın 2011 yılından bu yana düzenlediği buluşmada bugüne dek ele alınan önemli başlıklardan bazılarıysa şöyle: Anadil ve edebiyat, sansür ve otosansür, edebiyat eleştirisi, yaratıcı yazarlık ve okurluk, edebiyat yayıncılığında türler, editörlük, gençlik edebiyatı, çeviri ve çevirmenlik, kitap tasarımı ve illüstrasyon, dijital yayıncılık, kitabın satış süreçleri, yayıncılık verileri, teknolojik ve yasal gelişmeler, yurtiçi ve yurtdışı fuarlar, geleneksel ve yeni medyada edebiyat…

Program Şöyle:                                   

08.30   Kayıt ve ikram
09.30   Açılış
09.45   BEHİÇ AK  Açılış Konuşması                                                                     
10.00   BURHAN SÖNMEZ  Edebiyatın Özgürlük Dili
10.10   TURHAN GÜNAY Konuk Konuşmacı
10.25   YEKTA KOPAN, SİBEL ORAL   SÖYLEŞİ: Beğen Beğen Dünyasında Edebiyat
11.15   Kahve molası
11.40   İBRAHİM AYDOĞAN   Geleceğin Kitap Teknolojisi
11.50   NERMİN MOLLAOĞLU, HANİFE İÇTEN, MİNE SOYSAL
PANEL: Dünya Pazarında Edebiyatımız: Açıldık Mı, Aldandık Mı?
12.50   Öğle yemeği   
14.00   ÖDÜL TÖRENİ: ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI 2017
             Dr. MÜREN BEYKAN  2017 Sonuçları
14.20   BEKİR AĞIRDIR   Verilerle Türkiye’yi Yeniden Düşünmek
14.50   ENİS BATUR   Kapanış Konuşması

***

Ödül Töreni Saat 14.00'te

 2017 yılında, Zeynep Cemali‘nin Çılgın Babam adlı kitabından alıntılanan “Dünyanın kaç bucak olduğunu birlikte öğrenmişlerdi,” tema cümlesiyle belirlenen “dayanışma” temasında yazılan öyküleri; Faruk Duman, Feridun Andaç, Gaye Boralıoğlu, Müge İplikçi ve Proje Başkanı Dr. Müren Beykan‘dan oluşan seçici kurul değerlendirdi.

Ülkenin her köşesindeki devlet okullarından ve özel okullardan Günışığı Kitaplığı’na ulaşan yüzlerce öykünün arasından 4 genç öykücünün eseri ödüle değer görüldü. Ankara’dan 8. sınıftayken yazdığı “Rüzgâr” öyküsüyle Asya İnce ve 7. sınıftayken yazdığı “Denizlerin Avcıları” öyküsüyle Ekin Toygur, Ordu’nun Korgan ilçesinden 6. sınıftayken yazdığı “Kuyu” öyküsüyle Fatma Vural ve Diyarbakır’dan 6. sınıftayken yazdığı “Sözcüklerin Dayanışması” öyküsüyle Pelin Biçen 2017’nın ödüllü genç öykücüleri oldu.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması‘nın 2017 Ödül Töreni, 30 Eylül Cumartesi günü Kadir Has Üniversitesi’nde Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenecek yıllık yayıncılık konferansı 7. Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında gerçekleşecek. Edebiyat ve yayıncılık dünyasının bir araya geleceği konferanstaki törene, aileleri ve öğretmenleriyle birlikte katılacak öğrenciler ödüllerini, usta edebiyatçıların elinden alacak; birçok yazar ve yayıncıyla tanışma fırsatı bulacak.

Yarışmada dereceye giren öykülerle birlikte, Samsun, Mersin, İstanbul, Denizli, Gaziantep ve Diyarbakır’dan seçilen 7 “Okumalık Öykü” de Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2017 Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yayımlanmaya değer görüldü.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2017’nin Ödüllü Öyküleri ise şöyle:

“Rüzgâr” Asya İnce, 8. sınıf öğrencisi, TED Ankara Koleji

“Denizlerin AvcılarıEkin Toygur, 7. sınıf öğrencisi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ankara Ortaokulu

Kuyu” Fatma Vural, 6. sınıf öğrencisi, Ordu-Korgan, Çayırkent Şehit Nevzat Çatık Ortaokulu

“Sözcüklerin Dayanışması” Pelin Biçen, 6. sınıf öğrencisi, Diyarbakır, Özel Ortadoğu Koleji

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler