'Zarrab'ın bazı ifadeleri geçersiz sayılabilir'

Reza Zarrab'ın 'itirafçılık' yaptığı davada bugün kritik bir gelişme yaşandı. Tek tutuklu sanık olan eski Halkbank genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları, Amerikan basınının davanın seyrini değiştirebileceği yorumunu yaptığı bir itirazda bulundu.

'Zarrab'ın bazı ifadeleri geçersiz sayılabilir'

ABD’deki İran yaptırımlarının ihlaliyle ilgili davada itirafçı olan Reza Zarrab’ın savcılık sorgusu sürerken, davanın tek tutuklu sanığı olan eski Halkbank genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarından kritik bir itiraz geldi. Avukatlar, Zarrab’ın ABD’de cezaevinden yaptığı konuşmalara ilişkin kanıtların savcılık tarafından kendilerine geç verildiğini belirterek itirazda bulundu.

Atilla’nın avukatlarının itirazı, ABD’de ‘Brady davası/Brady yasası’ olarak bilinen, Yüksek Mahkeme’de 1963 yılunda karara bağlanan bir cinayet davasına dayanıyor. Brady yasası, iddia makamının (savcılık), savunma makamının da işine yarayabilecek delilleri zamanında paylaşmasını öngörüyor.

Zarrab/Atilla davasını izleyen Amerikalı gazeteciler, Atilla’nın bu itirazının ‘bomba’ etkisi yaratabileceğini, Zarrab’ın bazı ifadelerinin geçersiz sayılabileceğini belirtiyor.

Atilla’nın avukatları itirazda, bu konuşma kayıtlarında kendilerinin işine yarayabilecek beş konunun bulunduğunu savundu. Avukatlar özellikle de, Zarrab’ın cezaevinde yaptığı konuşmalardan birinde cezasını hafifletmek için yalan söylemesi gerekebileceğini belirtmiş olmasına dikkat çekti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler