Zarrab'ı tutuklayan FBI ajanı: Hakan Atilla davası başlangıcın sonu

Reza Zarrab - Hakan Atilla davasının savcı ekibine ve Reza Zarrab'ı tutuklayan FBI görevlisine cesaret ödülü verildi. Ödül töreninde konuşan FBI görevlisi Jennifer McReynolds, 'Davalar başlangıcın sona ermesi idi.. Daha adı geçen suç ortakları var ve yargılanmadılar.' dedi.

Zarrab'ı tutuklayan FBI ajanı: Hakan Atilla davası başlangıcın sonu

ABD merkezli düşünce kuruluşu Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD) ulusal güvenlik zirvesinde, İran’a yönelik ambargonun delindiği gerekçesiyle açılan, İran kökenli işadamı Reza Zarrab’ın tanık, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da sanık olduğu davaya bakan New York Güney Bölgesi Savcılığı ekibine dün cesaret ödülü verildi. FDD’nin merkezinde yapılan törende, davaya bakan savcı ekibinin yanı sıra, Reza Zarrab’ı ve Mehmet Hakan Atilla’yı tutuklayan FBI görevlisi Jennifer McReynolds’a da FDD’nin Alberto Nisman Cesaret Ödülü takdim edildi.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, toplantıda ödül alan FBI görevlisi Jennifer McReynolds da konuştu. Reynolds, Zarrab & Atilla davasının Amerikan federal mahkemelerinde tarihte görülen en büyük 'ambargoları delme düzeni'nin cezalandırılması olduğunu söyleyen FBI ajanı, Hakan Atilla'nın 36 ay hapis cezasına çarptırılmasının “başlangıcın sonu” olduğunu savundu.

'Hırslı bir plan'

‘’İran ve Türk hükümetinin yüksek düzey yetkilileri, Türk hükümetinin sahip olduğu Halkbank’ın üst düzey yetkilileri, İran Bankası yetkilileri ve Reza Zarrab biraraya geldiler" diyen Reynolds, "Hep birlikte ambargolar nedeniyle Halkbank içinde izole edilmiş İran petrolü gelirleri havuzunu hırslı bir plan ile kurtarmaya çalıştılar’’ ifadesini kullandı.

'20 milyar dolar petrol fonu çıkardılar'

Reynolds, hükümet yetkilileri, bankerler ve işadamlarının karıştığı tehlikeli suçların açığa çıkarıldığını öne sürerek, “Bu illegal fonlamadan sağlanan paranın İran rejimine ve ölümcül programlarına aktarıldığını" söyledi. Reynolds, Halkbank’tan çıkartılan İran petrol gelirlerinin miktarını “Dört yıl içinde bu gizli düzenle 20 milyar dolar izole edilmiş petrol fonu çıkarıldı" sözleriyle açıkladı. Reynolds, "Yolsuzluk yapan yetkilier dışında bu gizli düzenden en fazla yarar sağlayanlar ise İran Devrim Muhafızları Ordusu bağlantılı İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) oldu" dedi.

'Şaşkınlıktan dona kaldım'

Reynolds Zarrab’ı 2016 yılının Mart ayında Miami'de tutukladığı günleri de anlattı. Zarrab’ın Miami’ye geleceğini duyduğunda ‘şaşkınlıktan donakaldığını’ söyleyen Reynolds, bir süre bu duruma inanamadığını ifade etti. Reynolds, dönüşte dönemin New York Güney Bölgesi savcısı Preet Bharara’nın Twitter'da trend olduğunu gördüklerini, Türkiye’nin bu arada bir anda olay üzerine ‘patladığını’ söyledi.

Ambargolar kalkınca geldiler

Reynolds, İran'a yönelik ambargoların 2016'da Obama yönetiminin Tahran'la yaptığı nükleer anlaşma ile ortadan kalkması nedeniyle sanıkların özgürce seyahat edebileceklerini düşünmelerinin, ABD'ye gelmeleri ve tutuklamanın gerçekleşmesinde büyük rol oynadığını düşündüğünü söyledi.

'Atilla radarımızdaydı'

Halkbank'ın eski yöneticisi Hakan Atilla'nın uzun bir zamandır radarlarında olduğunu söyleyen Reynolds, onun sadece Zarrab’ın yaptıklarından haberdar olmadığını, aynı zamanda İran ambargosunu delme dizaynına da yardım ettiğini öne sürdü.

'Türk yetkililer baskı yaptı'

Zarrab’ın tutuklanmasından soruşturmanın kamuoyuna açıklanmasına kadar geçen 20 ay sonunda birçok zorluklar yaşadıklarını söyleyen Reynolds, Türkiye'den üst düzey hükümet yetkililerinin davaya karışmaya çalıştığı iddiasını şu sözlerle anlattı:

"Türk Adalet ve Dışişleri Bakanları da dahil olmak üzere üst düzey yabancı yetkililer diplomatik baskı uyguladılar. Adalet Bakanlığı’na, Dışişleri Bakanlığı’na hatta Beyaz Saray’a lobi yaparak Zarrab ve Atilla’nın duruşma olmadan salıverilmesi için lobi yaptılar.
Mahkemede itirazlar yapılarak yargıcın yanlı olduğunu iddia ediler. Bizi siyasi motif sahibi olmakla suçladılar. Türk hükümeti ve Hakbank son dakika girişimleri ile duruşmaları ertelemeye çalıştılar. FDD uzmanları siber saldırılara ve medya saldırılarına muhatap oldular…"

'Başlangıcın sona ermesi...'

Zarrab ve Atilla davasını değerlendiren Reynolds, İngiliz devlet adamı Winston Churchill’in "Davalar sadece başlangıcın sona ermesi idi" sözünü hatırlatarak, henüz davanın etkilerinin kapanmadığının işaretini verdi. Reynolds, “Bu soruşturmaların etkisinin bitmesinden daha çok uzağız. Birçok suç ortakları suçlandı ama henüz adaletin önüne çıkarılmadılar" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler