'Zarrab New York sokaklarında görüntülendi' iddiası

Görüntüde Zarrab olduğu öne sürülen kişinin koltuk değnekleri ile yürüdüğü görülüyor.

'Zarrab New York sokaklarında görüntülendi' iddiası

ABD’de “Zarrab davası” olarak başlayıp, Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılanmasına dönüşen davada, 17-25 Aralık operasyonlarının odağındaki işadamı Reza Zarrab “itirafçı” olmayı tercih etmişti.

Atilla’nın ceza almasının ardından Zarrab'ın hukuki statüsü de belli oldu. Zarrab artık New York’ta “tutuklu tanık” statüsüne alındı. Zarrab, “tutuklu tanık” olarak ABD Federal Cezaevleri Bürosu’nun “tutuklu ekiplerinin” gözetimi altında.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre ABD’deki uygulama çerçevesinde “tanıklık” yapacak olan tutuklular, can güvenliklerinin korunması adına ABD Federal Cezaevleri Bürosu’na bağlı hapishanelerde diğer tutuklu ve hükümlülerle birlikte tutulmuyorlar. “Tutuklu tanıklar”, cezaevi bürosu gözetiminde, adresi açıklanmayan evlerde, farklı isimlerde ikamet ettiriliyorlar.

Tutuklu tanıklar, mahkemeye verecekleri ifadeler sona erinceye ya da can güvenliklerine yönelik tehlikenin ortadan kalktığına inanılınca, cezalarının geri kalanını çekmek üzere, yine yeni kimlikler altında, normal hapishanelere gönderiliyorlar.

İfade vermeye devam ediyor

“Tutuklu tanık” statüsünden yararlanan Zarrab da kaldığı adresi açıklanmayan güvenli evden, ABD Federal Cezaevleri Bürosu güvenlik görevlileri tarafından ihtiyaç olduğunda, ifadesi alınmak üzere ilgili savcılığa getiriliyor.

New York’ta mahkeme yakınlarında çekilen bu fotoğrafta da Zarrab olduğu iddiae edilen bir kişinin yanında bir güvenlik görevlisi yer alıyor. Zarrab olduğu öne sürülen kişinin koltuk değnekleri ile yürüdüğü görülüyor.

İfade verirken iyiydi

Zarrab, Aralık ayında New York Güney Bölge Federal Bölge Mahkemesi’nde yaklaşık bir hafta boyunca Hakan Atilla aleyhine tanıklık etmişti. İfadesinde, AKP’li eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ile Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’a verdiği rüşvetleri de anlatmıştı.

Zarrab, kamuoyuna açık yapılan mahkemede ifade verirken son derece sağlıklı idi.

Etiketler: Reza Zerrab, reza sarraf, ABD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler