Zapatista 11 yeni özerk bölge ilan etti, devlet başkanı Obrador kabul etti

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu (EZLN) Meksika’nın Chiapas eyaletinde 11 yeni özerk bölge ilan etti. Andres Manuel Lopez Obrador hükümeti bölgeleri tanıdığını açıkladı.

Zapatista 11 yeni özerk bölge ilan etti, devlet başkanı Obrador kabul etti

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (EZLN) yeni özerk bölgelerini kabul ettiğini açıkladı. Obrador, "Buyursunlar, ilerlesinler" ifadelerini kullandı.

Pazartesi günü “Güneydoğu Meksika’nın dağlarından, Zapatista destek üslerinden erkekler, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar ile Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu Komutanlığı-Devrimci Yerli Yeraltı Komitesi adına” Subcomandante (alt komutan) Moises imzasıyla yayınlanan açıklamada 11 yeni özerk direniş merkezi (CRAREZ) ilan edildiği duyuruldu. Yeni belediyeler ve merkezlerle birlikte artık EZLN’nin 43 özerk belediye ve 16 direniş merkezine sahip olduğu belirtildi.

Zapatista, daha önce özerk bölgelerde doğa ve çiftçiliğin birlikte var olabileceği rezervler kuracaklarını söylemişti. Hükümetten yapılan açıklamada ise, “Zapatistalar genişlediklerini ve daha fazla özerk belediye yarattıklarını söylediler. Buyursunlar, ilerlesinler, çünkü bu halklar için çalışmaktır, fakat şiddet içermeyecek şekilde” denildi.

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler