Yurtdışındaki 99 kişiye çağrı: 3 ay içerisinde dönmezseniz vatandaşlıktan çıkarılacaksınız

İçişleri Bakanlığı 'firari' durumda ve haklarında soruşturma ya da kovuşturma bulunan yurt dışındaki 99 kişinin 3 ay içinde geri dönmezler ise vatandaşlıktan çıkarılacaklarını Resmi Gazete'de yayımladı.

Yurtdışındaki 99 kişiye çağrı: 3 ay içerisinde dönmezseniz vatandaşlıktan çıkarılacaksınız

Haklarında soruşturma ya da kovuşturma bulunan yurt dışındaki 99 kişi, 3 ay içinde Türkiye’ye dönmemeleri halinde vatandaşlıktan çıkarılacak.

AA’nın aktardığına göre, İçişleri Bakanlığı’nın, ilgili kanun kapsamında haklarında soruşturma ve kovuşturma yürütülen ancak yurt dışında bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayanların vatandaşlıktan çıkarılacağına ilişkin 99 kişiyi kapsayan ilanı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

‘Üç ay içinde ülkeye dönüp, ilgili mercilere müracaat edin’

Kişilerin kimlik bilgilerinin yazılı olduğu listenin üzerinde “5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 302, 309, 310, 312, 313, 314 ve 315. maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle haklarında cumhuriyet savcılıkları ve mahkemeler tarafından soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan aşağıda kimlik bilgileri yer alan kişilerin, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 29. maddesinin 2. fıkrası gereğince bu ilanın Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren üç ay içinde Türkiye’ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri takdirde anılan kanun hükümlerine göre Türk vatandaşlıklarının kaybettirileceği ilanen tebliğ olunur” ifadelerine yer verildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler