Yurtdışında oy kullanımı başladı: İlk gün 38 bin oy kullanıldı

16 Nisan referandumu için yurt dışı temsilcilikleri ve gümrük kapılarında oy verme işlemi dün başladı. İlk gün 38 bin seçmen oy kullandı. 1 Kasım seçimlerinde ilk gün sandığa giden seçmen sayısı 10 bin olmuştu.

Yurtdışında oy kullanımı başladı: İlk gün 38 bin oy kullanıldı

Türkiye'de 16 Nisan'da gerçekleştirilecek başkanlık referandumu için Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Danimarka ve Belçika'da bulunan Türkiye temsilciliklerinde oy kullanma işlemi dün başladı.

6 Avrupa ülkesinde başlayan süreç 9 Nisan'da sona erecek. Diğer ülkelerde oy kullanma işlemi ise 6 Nisan'dan itibaren farklı tarihlerde başlayarak yine 9 Nisan'da son bulacak. Hangi ülkede ne zaman ve nerede oy kullanılacağına ilişkin detaylı bilgiler YSK'nın sitesinde açıklandı.

38 bin kişi oy kullandı

Hollanda ve Almanya ile yaşanan diplomatik krizin yurt dışındaki oy kullanma oranlarını nasıl etkileyeceği merak konusu olurken AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, ilk günün istatistiklerini açıkladı.

1 Kasım seçimleriyle bugünü karşılaştıran Yeneroğlu, "Gümrükler hariç yurtdışı 1. gün katılımı 37.737, 1 Kasım 1. gün katılımı 10.383. 1 Kasım ilk pazartesi 24.352. Katılımda çok ciddi artış var" açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler