Yunanistan'da karantinaya alınan gemideki 65 Türkiyelinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Yunanistan’ın Pire Limanı’nda El Venizelos isimli kruvaziyerin, yolcu ve mürettebatında koronavirüs tespit edilmesi üzerine karantinaya alındı. Gemideki 65’i Türkiyeli en az 120 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Yunanistan'da karantinaya alınan gemideki 65 Türkiyelinin koronavirüs testi pozitif çıktı

 

SiyasiHaber

Yunanistan’da faaliyet gösteren ANEK şirketine ait ve Türkiyeli firmalar tarafından kiralan El Venizelos isimli kuruvaziyer yolcu ve mürettabatında koronavirüs tespit edilmesi üzerine Yunanistan’ın Pire Limanı’nda karantinaya alındı. Yunan makamların açıkladığı bilgiye göre 34 mürettebat ile birlikte 383 kişinin bulunduğu gemide 160 Türkiye vatandaşı bulunuyor. Gemide bulunanlardan 65’i Türkiyeli olmak üzere en az 120 kişinin koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı açıklandı.

 

Türkiye sadece Türkiye vatandaşlarının tahliyesine izin verdi, gemi rotayı Yunanistan’a çevirdi

Kruvaziyerin bağlı olduğu gemi yönetim şirketi Miray International dün bir açıklama yaparak, “9 Mart tarihinde Çeşme Limanı'ndan gerekli yiyecek ve içecek ikmali yapan gemimiz daha sonra 160 kişisi Türk ve geri kalan 223 farklı milletten personelimiz ile İspanya'daki operasyonumuz için yola çıktı. Seyrim 4. gününde İspanya hükumetinin ülke çapında almış olduğu tedbirler ve sokağa çıkma yasağı sebebi ile projemiz ertelenmiş ve gemimizin yanaşması mümkün olmamıştır. Bu durumun akabinde gemimiz rotasını Türkiye'ye çevirmiş ve bu sure zarfında yetkili makamlara yapılan yanaşma ve tahliye başvuruları incelenmiş olup; sadece Türk vatandaşları için alınan denizde tahliye kararını üzülerek personelimizin can güvenliği gerekçesi ile kaptanımız ve şirketimiz kabul etmemiştir. Bu sebeple rotamızı zaruri Yunan kara sularına çevirmek zorunda kaldık.” demişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler