Yunanistan Hükümet Sözcüsü’nden açıklama: Askerler iade edilmeyecek

Ankara ile Atina arasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan ve “darbeci” oldukları ileri sürülen 8 askere ilişkin kriz sürerken, Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos, subaylar için “iltica başvurularının sonucu ne olursa olsun iade edilmeyecek” dedi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü’nden açıklama: Askerler iade edilmeyecek

Dimitris Tzanakopoulos, dün gece sosyal medya üzerinden attığı mesajda, Türk askerlerince yapılan iltica başvurularının kendilerine mülteci statüsünün sağlanmasına ilişkin olduğunu belirterek, “Bu, iade iade edilmemeleri meselesinden tamamen farklı bir şey” ifadelerini kullandı.

‘Darbeye karışanlar hoş karşılanmaz’

Paylaşımı aktaran Kathimerini gazetesi ise Türkiye’nin cumartesi günü Yunan İltica Komisyonu’nun askerlerden birine iltica tanıma kararına verdiği sert tepkiyi anımsattıktan sonra Tzanakopoulos’un söz konusu zanlının mülteci korumasına hakkı olup olmadığı kararına Yunan yargısına ait olduğu sözlerine dikkat çekti. Birgün gazatesinin haberine göre Tzanakopoulos, “Yunan Hükümetinin siyasi tutumu net” dedikten sonra “Türkiye’deki darbeye karışmaktan şüphelenen kişiler hoş karşılanmaz” dediği belirtildi.

Etiketler: Yunanistan, askerler, iade

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler