Yunanistan Ekonomi Bakanı: Temerrüde düşmeyeceğiz

Yunanistan Ekonomi Bakanı: Temerrüde düşmeyeceğiz

Yunanistan Ekonomi Bakanı George Stathakis, ülkesinin ay sonuna dek alacaklılarıyla anlaşmaya varacağından ve temerrüde düşmeyeceğinden emin olduğunu söyledi.

Ülkesinde yayın yapan Mega TV’ye konuşan Stathakis, önlerinde çözmeleri gereken sadece birkaç konu kaldığını ifade etti.

Stathakis, bu konular arasında bazı borçlarının ertelenerek uzun vadeye yayılmasını ve Yunan Adaları’nın katma değer vergisi muaffiyetine sahip olmasının geldiğini belirtti.

Yunanistan’da koalisyonun küçük ortağı olan Bağımsız Yunanlar Partisi, ülkenin adalarının KDV’den muaf tutulmasında ısrarlı.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları bugün Brüksel’de bir araya gelerek, Yunanistan’la varılması umulan anlaşmaya son şeklini vermeye çalışacak.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ta bugün anlaşma için Brüksel’de yeniden temaslarda bulunacak.

Ülkesinin parlamentosunu son gelişmeler hakkında bilgilendiren İtalya Başbakanı Matteo Renzi ise Yunanistan’la görüşmelerin yarın başlayıp iki gün sürecek Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nden sonra da sürebileceğini söyledi.

Atina’da hükümete tepki

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve Syriza önderliğindeki koalisyon hükümetinin yeni tavizler vererek sunduğu son kemer sıkma paketi planı, AB ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından memnuniyetle karşılansa da, Atina’da hükümete tepki var.

 

150624041931_tsipras_parliament_624x351_afp

 

Reuters haber ajansına konuşan Meclis Başkan Yardımcısı ve Syriza Milletvekili Alexis Mitropoulos, hükümetin Brüksel’e önerdiği son paketi “Tam bir mezar taşı” olarak niteledi. Mitropoulos, “Verilen tavizler sol görüşün prensiplerine uygun değil. Paket bu şekilde Meclis’e gelirse onay vermemiz mümkün olmaz” dedi.

Syriza’nın yeni tedbir paketindeki başlıca maddeler şöyle sıralanıyordu:

Yüksek ciroya sahip işletmelerden daha fazla vergi alınması

Zengin kesimden daha fazla vergi

Seçilmiş bazı ürünlerin KDV’ye tabi hale getirilmesi

Erken emeklilik olanaklarının kısıtlanması ve emeklilik primlerinin yükseltilmesi

Etiketler: AB, eleştiri, IMF, SYRIZA, tsipras

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler