Yunanistan Başbakanı Çipras: Yangınların tüm siyasi sorumluluğunu kabul ediyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, en az 83 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınlarının tüm siyasi sorumluluğunu kabul ettiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Çipras: Yangınların tüm siyasi sorumluluğunu kabul ediyorum

Çipras gazetecilere "Sizi buraya kabinemin ve tüm Yunan halkının önünde bu trajedinin tüm siyasi sorumluluğunu aldığımı söylemek için çağırdım" dedi.

Yunanistan Başbakaın "Çok karmaşık duygular içindeyim... İnsanların beklenmedik ve haksız bir şekilde hayatlarını kaybetmesinin acısını ve ağırlığını hissediyorum. Aynı zamanda yaptığımız her şeyin doğru olup olmadığı konusunda da büyük ızdırap çekiyorum" diye devam etti.

Muhalefet, felakete yeterince hızlı cevap vermemekle eleştirdiği Çipras hükümetine özür dilemesi için baskı yapıyordu.

Başbakan Çipras insanların yardımına zamanında koşamadıkları için itfaiyecilerin suçlanamayacağını belirtti. Çipras bölgedeki kaçak yapılaşma ile ilgili olarak hızlı şekilde adım atılacağını da ekledi.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, yangın bölgesindeki kaçak yapılaşmanın felaketin büyümesine yol açtığını söylemişti. Kaçak yapıların ormanlık bölgeye çok yakın olması ve denize kaçış yollarını tıkamasının, can kayıplarını artırdığı belirtilmişti.

"Yangın kasten çıkarılmış olabilir"

Yunanistan Kamu Düzeni ve Vatandaşı Koruma Bakanı Nikos Kostas, başkent Atina yakınındaki yangınların kasten çıkarılmış olabileceğini söyledi.

Nikos Kostas bu yönde "ciddi belirtiler" olduğunu açıkladı, yangınlarla ilgili olarak soruşturma açıldığını duyurdu.

Pazartesi günü çıkan ve bazı popüler turistik köylerde de ağır hasara yol açan yangınlarda en az 83 kişi hayatını kaybetmişti.

Kurtarma ekipleri Perşembe günü sahil kasabası Mati'de yeni cesetler buldu.

Yaralılardan 60 kadarının tedavileri hastanelerde sürüyor. Bu kişilerden 11'i acil servislerde tedavi görüyor. Onlarca kişi ise kayıp.

Yangınlar, rüzgarın hızının saatte 120 kilometreyi bulmasıyla hızla yayılmış, deniz kıyısında yaşamlarını yitirenler olmuştu.

Savunma Bakanı Kammenos: Bölgede yaşayanlar yangın felaketini körükledi

Öte yandan, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, yangın bölgesinde yaşayanların kaçak yapılaşma yüzünden felaketin büyümesine yol açtığını söyledi.

BBC'ye konuşan Kammenos, bu yapıların kaçış yolları üzerine kurulmasının felaketi körüklediğini belirtti:

"Mati ve Atina'nın bu kıyısındaki yapılaşmaların çoğu ruhsatsız. Kıyıları kanunlara karşı çıkarak işgal ettiler. Bu trajedinin ardından sanırım artık kendileri ve aileleri için kurallara ve kanunlara uymamanın tehlikeli olduğunu anlarlar."

Kammenos yangın felaketinin yaşandığı bölgeyi ziyaret etmiş, bölge halkı bakana tepki göstermişti.

(BBC Türkçe)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler