YSK, adaylığına başvuda 'noter onaylı' üniversite diploması koşulunu kaldırdı

YSK, 24 Haziran seçimi için cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği adaylığına başvuda ‘noter onaylı’ üniversite diploması koşulunu kaldırdı.

YSK, adaylığına başvuda 'noter onaylı' üniversite diploması koşulunu kaldırdı

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre: Yüksek Seçim Kurulu”nun (YSK), 24 Haziran’da birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin aldığı 327, 330, 333 ve 334 sayılı kararlar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Yurtdışındaki seçmenlerin oy kullanma tarih ve süreleri, gümrük bölgeleri ve havalimanlarında kurulacak sandıklara ilişkin düzenlemeleri içeren kararlardan biri de adaylardan istenecek belgelere ilişkin.

YSK’nın 327 sayılı kararında, 24 Haziran Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin siyasi partiler tarafından YSK’ya milletvekili aday listeleri verilirken, nüfus kayıt örneği, öğrenim/mezun belgesi, adli sicil ve arşiv kaydı belgesi ile askerlikle ilişiği olmadığına dair belgelerin “e-Devlet” kapısından (www.turkiye.gov.tr) barkodlu alınmış olanların da kabul edileceği belirtildi.

2014’te onaylı diploma istenmişti

Geçmiş yıllarda yapılan seçimlerde aday başvurularının kabul edilebilmesi için noter ya da siyasi parti yetkililerince onaylanmış nüfus cüzdanı ve diploma örneklerinin eklenmesini zorunlu tutulmuştu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 8 Haziran 2014 tarihinde yayınlandığı 2923 sayılı “Cumhurbaşkanı seçiminde; seçilme yeterliliği, aday gösterilme, adayların görevden ayrılmalarına ve seçim sistemi ile uygulanmasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesine ilişkin” kararda adaylardan yüksek öğrenim yapmış olduğunu gösteren onaylı diploma örneği istemişti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler