YPG Sözcüsü Mahmud: ‘Güvenli bölge ancak BM gözetiminde olabilir’

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, “Kuzey ve Doğu Suriye’de güvenli bölge ancak Birleşmiş Milletler gibi üçüncü bir tarafın gözetiminde oluşturulabilir” dedi

YPG Sözcüsü Mahmud: ‘Güvenli bölge ancak BM gözetiminde olabilir’

ABD Başkanı Donald Trump’la çıkışıyla gündeme gelen, Suriye’nin kuzey ve doğusuna yönelik “güvenli bölge” tartışmalarına ilişkin YPG’den bir kez daha şartlı onay açıklaması geldi.

Kobanê’de bulunan Baqi Xido Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Kuzey Suriye’nin geleceği ve Suriye’de nihai çözüm” panelinde konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, “Güvenli bölge ancak Birleşmiş Milletler gibi üçüncü bir tarafın gözetiminde oluşturulabilir” dedi.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre; Slovakya, Kosova ve Kuveyt örneklerini veren Mahmud, Türkiye’yi kastederek, “Afrin’i ve Suriye’nin kuzeyindeki bölgeleri işgal eden, katliamlar gerçekleştiren bir güç güvenli bölgenin gözetimini yapamaz” ifadelerini kullandı.

“Adana Mutabakatı’nın temeli meşru değil”

YPG Sözcüsü Mahmud, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde gündeme getirdiği Adana Mutabakatı’na ilişkin ise şunları söyledi:

Adana Mutabakatı, Suriye krizinden önce imzalandı. O zaman Suriye anayasası, bileşenlerin görüşlerinin yer almadığı, sadece Baas tarafından oluşturulmuş bir anayasaydı. Yani bu mutabakatın temeli meşru değil. Mevcut durumla, mutabakatın imzalandığı dönem birbirinden farklı süreçler.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler