Yok birbirlerinden farkları: Türkiye de Yunanistan da mülteci düşmanı

Türkiye sınıra 1000 Özel Harekat polisi yolluyor. Maksat Yunan polisinin baskı ve şiddetinden bunalan mültecilerin geldikleri illere dönmelerini engellemek. Böylece mülteciler iki ülkenin, Türk ve Yunan polisinin baskı ve şiddetinin ortasında kalacaklar.

Yok birbirlerinden farkları: Türkiye de Yunanistan da mülteci düşmanı

AKP İktidarı son günlerde yürürlüğe koyduğu pespaye mülteci politikasını Yunan ve Bulgar polisinin şiddetiyle haklılaştırmaya çalışıyor.  İki ülkenin güvenlik kuvvetleri eliyle icra ettiği mülteci politikası, iki ülke egemenlerinin mültecilerin hayatlarını hiçe saydığını, uluslararası politikanın pazarlık malzemesi haline getirdiklerini ortaya koyuyor.

AKP Hükümeti geçtiğimiz günlerde mültecilerle ilgili “sınır kontrolünü” kaldırdı ve mültecileri kışkırtarak sınır kapılarına yönelmelerini sağladı. Onbinlerce mültecinin sınır kapılarına yönlenmesi karşısında Bulgaristan ve Yunanistan hükümetleri baskı, şiddet ve terör eşliğinde mülteci düşmanı politikaları gündeme soktular. Sınır boylarında, gazlanan, şiddete maruz kalan mülteci görüntüleri gündelik hayatımızın neredeyse sıradan bir parçası oldu. Onbinlerce mülteci sınır boylarında açlık, susuzluk ve soğukla boğuşuyor.

Sınıra 1000 Özel Hareket polisi gönderiliyor

AKP Hükümeti, Bulgaristan ve Yunanistan Hükümetlerinin sert önlemler alarak mültecileri sınırlarından geçirmemesi üzerine şimdi de 1000 Özel Harekat polisini sınıra gönderiyor. İçişleri Bakanı Soylu bunun gerekçesini şöyle açıklıyor:

“Dünden itibaren 1000 tam donanımlı Özel Harekat polisini Meriç sınırına getiriyoruz. Geri itmeleri engellemek amacıyla.”

Bulgar ve Yunan polisinin şiddeti altında bunalmış mültecilerin geldikleri illere dönmesini engellemeyi amaçlıyor bu önlem. Böylelikle mülteciler sınır boylarında Türk, Bulgar ve Yunan polisinin şiddetine birlikte maruz kalacaklar.  

Bu önlem çok açık bir biçimde gösteriyor ki, Türk polisi de Yunan polisi de, Bulgar polisi de mülteci düşmanıdır. Mülteciler burjuvazinin ve onların hükümetlerinin gözünde uluslararası siyasette pazarlık unsuru olarak kullanılacak unsurlardır.

Soylu Yunanistan sınırında

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan'a geçmek isteyen göçmenlerin yaşadığı hareketliliği görmek için Türkiye-Yunanistan sınırında helikopterle havadan inceleme yaptı.  Soylu, "Yunanistan'ın göçmenleri geri itmesini önlemek için sınıra tam donanımlı ve teçhizatlı 1000 Özel Harekat polisi gönderildiğini" söyledi.  

Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“Biz artık buradan Yunanistan’a, Avrupa’ya geçecek göçmenlerle ilgili bir engelleme ortaya koymuyoruz. Türkiye, dünyanın sessiz kaldığı insani trajediye sahip çıktı. Avrupa ülkelerinin hiçbiri bu kadar bir yükü karşılayamaz.

Yunanistan üç kişinin ölümüne sebebiyet verdi. 1978 model gaz fişeğini insanların üzerine sıktılar. Frontex (Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı) hepimizin ortak olduğu bir teşkilattır ama bir kolluk kuvveti gibi çalışıyor. 164 insanı yaraladılar.

Sen çiftçilere av tüfeği vereceksin, insanların üzerine saldıracaksın. Gaz sıkan Yunan tarafıdır, biz de buna mukabele ediyoruz. Birçok insanın sığınma hakkını elinden alıp Türkiye'ye itmeye çalıştılar. 4 bin 900 sığınmacıyı Türkiye’ye itmeye çalıştılar. Geçen sene 7 bin 600 FETÖ’cüyü seve seve aldılar.

Dünden itibaren 1000 tam donanımlı Özel Harekat polisini Meriç sınırına getiriyoruz. Geri itmeleri engellemek amacıyla. Bunlara fırsat tanınmayacak. Uluslararası hukuk kurallarına göre Meriç Nehri’nin yarısını kullanma hakkımız var. Yunan polisi göçmenleri soyup çıplak halde geriye itiyorsa, bizim de o göçmenlerin hakkını savunma hakkımız var.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler