YÖK Başkanı: Sınavın ertelenmesi öğrenciler için şans

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 24 Haziran’daki erken seçim tarihiyle çakışan üniversite sınavının bir hafta ertelenmesinin öğrenciler için kazanç olduğunu söyledi.

YÖK Başkanı: Sınavın ertelenmesi öğrenciler için şans

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, seçim tarihinin öne alınmasının ardından ‘kamu yararını gözeterek düzenleme yaptıklarını’ söyledi. Saraç, sınav takvimindeki bir haftalık ertelemenin öğrenciler için ‘şans’ olduğunu söyledi.

'Öğrenciler bir hafta daha kazandı'

Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğini yapacağı Doğu Anadolu Projesi Üniversiteler Birliği’nin (ÜNİDAP) toplantısına katılmak üzere Erzurum’a gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Vali Seyfettin Azizoğlu’nu ziyaret etti. Burada Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ertelenmesiyle ilgili soruyu cevaplandıran YÖK Başkanı Saraç, “Seçim tarihi öne alındığında bizim de kamu yararını gözeterek YÖK olarak bir düzenleme yapmamız icap ediyordu. Bu düzenleme gerçekleşti. Burada en şanslı olan husus öğrencilerimizin bundan istifade etmeleri. Bu hususa da işaret etmek lazım. Öğrencilerimiz bir hafta daha kazandı diye düşünüyorum” dedi.

15’i aşkın üniversitenin rektörüyle toplantı yapacaklarını belirten Saraç, Erzurum’un öğrenciler için bir huzur mekanı olduğunu ifade etti. Saraç, “Erzurum’da iki önemli üniversitemiz var. Birisi öğrenci sayısı itibariyle Türkiye’de ikinci üniversite, güçlü bir üniversite. Diğer üniversitemiz de yeni kurulmasına rağmen çok hızlı mesafe kateden bir üniversitemiz. Öğrencimiz açısından da eğitim öğretim için de bir huzur mekanı burası. Burada eğitim öğretim görmek, tarihle iç içe olmak, bilimle kucaklaşmak bu bölgede öğrencilerimizi ayrıcalıklı kılıyor” dedi.

‘Turgut Özal üniversitesi için talimatı cumhurbaşkanımız iletmişti' 

Malatya’ya kurulacak Turgut Özal Üniversitesi’yle ilgili soruya ise Yekta Saraç, “Sayın Cumhurbaşkanımız bu husustaki talimatı bir müddet önce bize iletmişti. Biz ön hazırlığımızı tamamladık. Bu bir yasama suretiyle nihayet bulacak bir işlem ama biz hazırlıklarımızı yaptık” diye yanıt verdi. 

(DHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler