Yırca’dan Çanakkale’ye

Yırca’dan Çanakkale’ye

Soma faciasının ardından vicdan nöbeti tutan Çanakkale Dayanışması bu ay vicdan nöbetini beraber tutmak üzere Somalı köylüleri Çanakkale’ye davet etti.  Yırcalılar Çanakkale’ye zeytin ağacı dikti.

 

 

Çanakkale Dayanışması, Çanakkale Çevre Platformu ve Çanakkale Tabip Odası düzenledikleri panelle Soma Yırca köylülerini Çanakkale’ye davet etti.

Soma faciasının ardından her ayın 13’ünde Çanakkale’de vicdan nöbeti tutan Çanakkale Dayanışması bu ay vicdan nöbetini beraber tutmak üzere Somalı köylüleri Çanakkale’ye davet etti. Etkinliğe katılan Soma Yırca köylülerinden Firdevs Ünlü tapulu arazilerine giremediklerini söyledi:

Bunlar baştayken tapulu malım var diye sakın güvenmeyin. Sizin de toprağınızı alabilirler. O günlerde ne yapacağımızı şaşırdık. Eşimin çıkan olaylarda kaburgaları kırıldı.”

Etkinlikte Kamil Kartal ve Hicri Nalbant birer konuşma yaptı. Karadağ Köyü’nden gelen Mustafa Önder ve Karadağ Köyü kadınları Eczacıbaşı Maden Şirketinin köylerini dün itibariyle tamamen terk ettiğini dile getirdiler.

Panelin ardından Çanakkale sokaklarında ellerinde “Diren Validebağ Yırca seninle”, “Diren Bursa Yırca seninle”, “Diren Kazdağları Yırca seninle”, “Diren Urla Yırca seninle”, “Diren Doğançay Köyü Yırca seninle” yazılı dövizlerle yürüyen Yırcalılar,  Çanakkale’ye zeytin ağacı dikti.

Kaynak: Sendika.org

 

canakkale-yırcalılar-14 canakkale-yırcalılar-4

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler