Yılmaz Güney'i yurt dışına kaçıran İsviçreli Edi Hubschmid'dan 'Yol-Bir Sürgün Hikayesi'

Yılmaz Güney’in Türkiye’den kaçış hikayesi birinci derece tanığı tarafından kitaplaştırıldı. Yılmaz Güney'i Türkiye'den yurt dışına kaçıran İsviçreli Edi Hubschmid kaçısın öyküsünü kitabı ‘YOL - Bir Sürgün Hikayesi’nde anlatıyor

Yılmaz Güney'i yurt dışına kaçıran İsviçreli Edi Hubschmid'dan 'Yol-Bir Sürgün Hikayesi'

'Maceralı bir yolculuktu'

Yönetmen ve oyuncu Yılmaz Güney'i Türkiye'den yurt dışına kaçıran İsviçreli Edi Hubschmid kaleme aldığı kitap ile o zamanki yaşananları yazdı. "1980’in Ekim ayında, ailesiyle görüşmesi için birkaç günlüğüne bayram izni verilmişti. Bunu fırsat bilerek, Atina’dan Antalya’nın Kemer ilçesine bir tekne ile gittik.Türkiye’den çıkışımız bu tekne ile oldu" diyen Hubschmid, maceralı bir yolculuk yaptıklarını söyledi.

Haber Podium'da yer alan habere göre, Winterthur Alevi Kültür Merkezi’nde geçen , “Yılmaz Güney’in Yolu“ isimli bir etkinlik gerçekleştirildi. 3 gün süren etkinlik boyunca, Arkadaş, Sürü, Seyit Han, Umut isimli filmler gösterildi. Etinliğin son gününde, “Yılmaz Güney’in Yolu” isimli bir panel de düzenlendi. Yılmaz Güney’in filmlerinin ve çalışmalarının konuşulduğu panele Fatoş Güney ve Güney Filmcilik sorumlusu Serdar Doğan katıldı.

Kitap 4 dilde bastırıldı

Etkinliğe Edi Hubschmid de katıldı. Yol filminin oluşumunda ve Yılmaz Güney’in yurt dışına kaçışında önemli bir rol oynayan İsviçreli yapımcı Edi Hubschmid, burada 2 yıl önce kaleme aldığı ve Almanca, Türkçe, Kürtçe, Soranice dillerinde bastırdığı “YOL-Bir Sürgün Hikayesi“ isimli kitabını tanıttı.

Kitabında, 1980 ile 1984 arasındaki dönemde Yılmaz Güney ile ilgili özel anılarını anlatan Edi Hubschmid, Yılmaz Güney’in o dönem bulunduğu Isparta yarı açık cezaevinden nasıl izin alıp ayrıldığına ve Türkiye’den nasıl kaçtığına da ışık tutuyor.

'Kaçıştan sonra bize yardım edenlerin güvenliği için 10 yıl kadar susmaya karar vermiştik' 

Hubschmid, Yılmaz Güney’in ölümünün üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen, kitabı neden 2017 yılında bastırdığı şöyle anlatıyor:

“Kaçıştan sonra, bize yardım edenlerin güvenliği için 10 yıl kadar susmaya karar vermiştik. Sonraki yıllarda başka işlerim çıktı, 2003 yılında kanser hastalığına yakalandım.Tedaviden sonra yeniden sağlığıma kavuştum. Bu nedenlerle, daha önce çok istememe rağmen yazamadım kitabı. Bir süre sonra Yılmaz Güney’le ilgili tüm doküman ve fotoğrafları, yer ve zaman olarak, kronolojik sıralarına göre toplamaya başladım. 2017 yılında kitabı Almanca, Türkçe, Kürtçe dillerinde, 2018 yılında da Soranice dilinde yayınladım.

Haberin tamamını okumak için TIKLAYINIZ

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler