Yılmaz Güney sahnesinde Yılmaz Güney anmasına izin yok

Ankara Çankaya Belediyesi’nin Yılmaz Güney için 12 Nisan günü yapılması planlanan anma töreninin Belediye’ye ait Yılmaz Güney sahnesinde yapılmasına önce izin verip sonra iptal ettiği öğrenildi.

Yılmaz Güney sahnesinde Yılmaz Güney anmasına izin yok

SiyasiHaber

Ankara’da Sinetopya adlı topluluk tarafından Yılmaz Güney’in doğumunun 81. Yılı anısına bir tören düzenlenmesi için hazırlık yapıldı. Sinetopya adına yapılan görüşmelerde CHP’li Çankaya Belediyesi yetkilileri, Belediye bünyesindeki Yılmaz Güney Sahnesi’nde 12 Nisan günü saat 18.00’den itibaren tören yapılmasını kabul etti. Bunun üzerine tüm hazırlıklar bu tarih ve saate göre yapıldı. Konuşmacılara haber verildi ve afiş hazırlandı.

Ancak bir süre sonra yine Belediye yetkilileri o tarih ve saatte salonun “hizmet içi eğitim” nedeniyle dolu olduğunu, Sinetopya temsilcisi ile görüşen Belediye yetkilisinin bundan haberinin olmadığını, dolayısıyla o tarih ve saatte Yılmaz Güney sahnesinde tören yapılamayacağını açıkladı.  

Bir Belediye Başkan Yardımcısı ise “Yılmaz Güney için herhangi bir etkinliğe her zaman katkı sunarız ama talep edilen gün salon gerçekten dolu olduğu için olumsuz cevap vermek durumunda kaldık, uygun olan başka bir zamanda bu ve buna benzer etkinlikler için destek olmaya her zaman hazırız” şeklinde bir açıklama yaptı.

Belediye’nin önce 12 Nisan tarihini kabul edip daha sonra salonun dolu olduğunu ileri sürerek törenin iptaline neden olması Yılmaz Güney dostları tarafından tepkiyle karşılandı.

Konuk: ‘Bu oyunların yabancısı değiliz’

Sinetopya temsilcisiyle birlikte Belediye yetkilileriyle görüşmeleri sürdüren Mahmut Konuk, Facebook’tan yaptığı açıklamayla Belediye’nin tutumunu eleştirdi. Açıklamayı özetleyerek veriyoruz:

Biz bu "salon tahsis etmeme" veya "tahsis edilmiş salonları iptal etme" oyunlarının yabancısı değiliz.

"Hizmet içi eğitim" dolayısıyla Yılmaz Güney Sahnesi'nin o gün dolu olduğunu biz de biliyorduk. Ama "akşam mesai bitimine kadar". "Akşam 5-5 buçuğa kadar salon boşalır, siz de etkinlerinizi 18.00 gibi başlatırsanız rahat rahat yaparsınız"... denmişti. Görüşmeleri yapan Sinetopya yetkilileriydi.

Şimdi Çankaya Belediyesi Eğitim Kültür Müdürlüğü'nün "Hizmet içi eğitim" bahanesine sığınması bir kere samimiyetsizliğin göstergesi.

Mızrak çuvala sığmıyor.

Çankaya Belediyesi’nde yıllarca çalışan benim.

Biz yapacağımız etkinlikler için aylar öncesinden salonların boş olup olmadığını öğrenip ona göre başvurumuzu yapardık.

Şebnem Erol Eğitim Kültür Müdürlüğü'ne getirilinceye kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Şimdi geldiğimiz noktada Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'ni "Yılmaz Güney'e Saygı" toplantısına vermemiş oluyor. Çıplak gerçek bu.

Solculardan, sosyalistlerden, devrimcilerden aldıkları destekle o koltuklara oturanlar orada çalışan emekçilerin de emeğine saygı gösterecekler mi, yoksa babalarının çiftliği gibi ya da "başka rüzgarlara göre" dümen kırıp bir de "biz de solcuyuz"u mu oynayacaklar?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler