Yıllardır tahliye talepleri kabul edilmeyen hasta tutsak hayatını kaybetti

26 yıldır tutuklu olan ve İHD Hapishaneler Komisyonu’nun ağır hasta mahpuslar listesinde yer alan Vefa Kartal hayatını kaybetti

Yıllardır tahliye talepleri kabul edilmeyen hasta tutsak hayatını kaybetti

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu’nun ağır hasta mahpuslar listesinde yer alan ve tedavisi yapılmayan Vefa Kartal, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde hayatını kaybetti. Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Kartal 26 yıldır hapishanedeydi.

Kartal’ın kalbinde ritim bozukluğu, beyninde sürekli büyüyen 3 kitle, Hepatit B, mide fıtığı, yüksek tansiyon, bağırsak spazmı, göğsünün sol bölümünde yağlanma, kist, hemoroit, ülser, reflü, bronşit, böbrek ve idrar yolları hastalıkları bulunuyordu. İHD’nin Kartal’ın tahliyesi yönünde yaptığı tüm tahliye başvuruları sonuçsuz kakmış, tedavisi yapılmayan Kartal 2017’de hak ihlallerine karşı açlık grevine, 2018’de ise ölüm orucuna başlamıştı.

 

96 gün ölüm orucu 

18 Ağustos 2017 tarihinde İzmir 1 nolu F Tipi Hapishanesi’nde başlattığı açlık grevine 114. günde son veren Kartal bu kez de tedavisinin yapılması, cezaevi koşullarının düzeltilmesi, hapishanelerde baskı ve hak ihlallerinin sonlandırılması için 5 Temmuz 2018’de ölüm orucuna başlamış 96. günün sonunda tedavisi yapılacağı için ölüm orucunu sonlandırmış ancak tedavisi yapılmamıştı.

 

Hastanede yatağa kelepçelenmişti

Kartal daha önce tedavi için götürüldüğü hastanede, eli yatağa kelepçeli bir şekilde ve başında bir asker varken bekletilmiş, ve bu dayatmayı kabul etmediği için hapishaneye geri götürülmüştü. Vefa Kartal daha önce de tek kişilik bir hücrede tutulmuş, doktorun verdiği diyet listesindeki yemeklerin kendisine verilmediğini ve sağlıksız bir koşulda kaldığı ortaya çıkmıştı.

Son Haberler

Popüler Haberler