‘Yerel Demokrasi Buluşmaları’ İstanbul ve Ankara’da yapılıyor

Demokrasiye Çağrı Grubu’nun başlattığı “Yerel Demokrasi Buluşmaları”nın ilki bu akşam İstanbul’da yapılıyor. Benzeri toplantılar İstanbul’un 3 bölgesinde, Ankara’da ve İzmir’de bu haftasonu yapılacak.

‘Yerel Demokrasi Buluşmaları’ İstanbul ve Ankara’da yapılıyor

SiyasiHaber

Demokrasiye Çağrı Grubu’nun girişimiyle İstanbul’da 3 bölgede ve Ankara’da bu hafta sonu “Yerel Demokrasi Buluşmaları” gerçekleştiriliyor. İzmir’de de 9 Aralık Pazar günü Emek ve Demokrasi Güçleri, “Yerel Seçim ve Demokrasi” başlıklı bir panel düzenliyor.

“Yerel Demokrasi Buluşmaları” toplantı dizisinin ilki İstanbul 1. Bölge’de, Şişli’de bugün (7 Aralık, Cuma) saat 19.00’da Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Moderatörlüğünü Gencay Gürsoy’un yapacağı panelin konuşmacıları Ayşe Ferzan, Seyfi Öngider, Zeki Kılıçaslan olacak.

İstanbul 3. Bölge’nin “Yerel Demokrasi Buluşması” yarın (8 Aralık, Cumartesi) saat 13.00’te Küçükçekmece’de Yağmur Düğün Salonu’nda yapılacak. Buradaki panelin moderatörlüğünü Nesteren Davutoğlu gerçekleştirecek. Ahmet Türk, Saruhan Oluç, Orhan Alkaya, Nesrin Nas ve Erol Kızılelma ise konuşmacı olarak katılacak.

İstanbul 1. Bölge’nin “Yerel Demokrasi Buluşması” ise yarın (8 Aralık, Cumartesi) saat 15.00’te Ümraniye’de Salon Prenses’te gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Zeki Tombak’ın yapacağı panelde Oya Baydar, Kamber Saygılı ve Nesrin Nas konuşmacı olarak yer alacak.

Ankara’daki “Yerel Demokrasi Buluşması” da 9 Aralık Pazar günü saat: 12.00’de Kızılay’da Tüm Bel Sen Genel Merkezi’ndeki toplantı salonunda yapılacak.

Benzer içerikte bir toplantı da İzmir’de 9 Aralık Pazar günü yapılıyor. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin düzenlediği “Olağanüstü Koşullarda Yerel Seçim ve Demokrasi” başlıklı panelde Kolaylaştırıcılığı Prof. Dr. Nilgün Toker yapacak. Konuşmacılar ise Arzu Çerkezoğlu, Saruhan Oluç, Zeynep Altıok, Levent Tüzel olacak. Toplantı İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde (Fuar içi) saat: 15.00’te başlayacak.

Neden “Yerel Demokrasi Buluşmaları”?

Demokrasiye Çağrı Grubu “Yerel Demokrasi Buluşmaları”nın gerekçesini şöyle ortaya koyuyor:

•Uzun soluklu demokrasi yürüyüşümüzde şimdi, yerel mücadeleye odaklanma zamanı. İçinde bulunduğumuz karanlık tünelde ilk durak, yerel seçimler.

•Ortak amaç; faşizme evrilmekte olan baskıcı iktidarı geriletmek, demokrasi cephesi için saf kazanmak.

•Yerel Demokrasi Buluşmaları, tek adam rejimine karşı yerel mücadele dinamiklerini ve yerel yönetim modellerini tartışacağımız platformlardır.

•Farklı demokratik güçlerin bu amaçla bir arada durduğu Demokrasiye Çağrı Grubu, bu ortaklaşmanın proje yürütücülüğünü üstlenmiştir.

•Halkın kendi geleceği üzerine söz, karar, denetim hakkını özgürce kullanması ümidi, ancak bu süreçte varolmakla gerçeğe dönüşecektir…

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler