Yeraltındaki direniş 7'nci günde kazandı

Çanakkale Yenice'de maden işçilerinin yerin 140 metre altındaki direnişi 7. gününde kazanımla sonuçlandı. İşveren işçilerin maaş alacaklarını ödedi. Şubat maaşı ve tazminatların ise 1 ay içinde ödeneceği vali ve kaymakam tarafından taahhüt altına alındı.

Yeraltındaki direniş 7'nci günde kazandı

 

SiyasiHaber - Yenice / Halit Elçi

Çanakkale ili Yenice ilçesindeki NESKO Madencilik’e ait ocağın işçilerinin, aylardır ödenmeyen ücretlerini ve ihbar-kıdem tazminatlarını alabilmek, sendikalı oldukları için işten çıkarılan 11 arkadaşlarının işe iadesi için 26 Şubat günü kendilerini 140 metre derinlikteki ocağa kapatarak başlattığı direniş dün gece saatlerinde sona erdi.

 

Dev Maden-Sen: Direniş kazanımla sona erdi

Direnişin bittiğini, direnişçi işçilerin sendikası DİSK/Dev Maden-Sen dün gece yaptığı açıklamayla duyurdu.  

Dev Maden-Sen’in açıklamasında “NESKO maden isçilerinin direnişi bugün yapılan etkinliğin ardından Kaymakam’ın yeniden yeraltındaki işçi arkadaşların temsilcileri ile görüşüp işçi alacaklarının bugün ödemesi yapılan Ocak ayı maaşı ile birlikte önemli bir kısmının ödendiğini, geriye kalan alacaklardan Şubat ayı maaşı, kıdem tazminatı vb alacakların da bir ay içerisinde ödeneceğini söyleyerek bu sözün takibini Çanakkale valisi ve yetkili bakanların yapacağını belirtmiştir. Direnişteki arkadaşlarımız bu taahhüdü teminat sayarak direnişi sonlandırma kararı almışlardır” ifadeleri yer aldı. Açıklamada “Sendika olarak bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” dendi.

 

Bakan’dan, Vali’den, Kaymakam’dan ‘direnişi bitirin’ baskısı

Direnişin başladığı andan itibaren kimi “görünmez eller” işçilerin direnişini zayıflatmak, dayanışmayı engellemek için türlü engellemeler ve baskılar uygulamasına rağmen yeraltındaki ve yer üstündeki maden işçileri 7 gün boyunca “haklarını tamamen alıncaya kadar” direnme konusunda büyük kararlılık gösterdi. Bunun sonucunda, süresi henüz dolmayan Şubat ayı ücretleri dışında şirketin ödemediği tüm ücretler alındı.

Direnişin son günlerinde Bakanlardan Vali’ye ve Kaymakam’dan kolluk kuvvetlerine kadar devletin tüm kurumlarının işçiler üzerindeki “direnişi bitirin” baskısı artarak devam etti.

Yenice Kaymakamı Ahmet Başer, direnişin 6. Gününde görülmemiş biçimde davranarak, yanındaki Jandarma komutanıyla birlikte 140 metre yeraltında bulunan işçilerin yanına inip onları direnişi bitirmeye ikna etmeye çalıştı. İşçiler bunu reddetti.

Aynı gece Yenice’ye, NESKO Madencilik sahasına gelen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı saat 01.00’de yerüstündeki işçi temsilcilerinden Sercan Fidan’ı kolluk kuvvetleri marifetiyle evinden aldırdı. Gerek Fidan, gerekse diyafonla görüştüğü yeraltındaki işçiler bir kez daha “Tüm alacaklarımızı almadan bitirmeyiz” yanıtını verdi.

Son olarak 7. günün akşamı, maden yolu üzerinde yüzlerce kişinin katıldığı dayanışma eyleminin ardından, Yenice Kaymakamı Ahmet Başer bir kez daha ocağa indi. Başer, DİSK/Dev Maden-Sen ve sendika yöneticileri hakkında karalayıcı sözler kullandıktan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da direnişin bitmesini istediğini söyledi. Başer, Soylu ile birlikte Çanakkale Valisi ve kendisinin de, işçilerin alacaklarını alması için söz verdiğini, 1 ay içinde tüm alacaklarının ödeneceğini ifade etti.

Bunun üzerine yeraltındaki 37 işçi (3’ü sağlık ve yakınının vefatı nedeniyle önceden çıkmıştı) bu sözleri teminat sayarak eylemlerini sona erdirdi.

Yerüstüne çıkan işçiler sağlık kontrolünden geçirildi.

 

Eylem sonrasında kısa değerlendirme: ‘İnadına DİSK inadına sendika’

Direnişin kısmi kazanımla sona ermesinin ardından yeraltından çıkan ve sağlık kontrolünden geçen işçiler, yerüstünde direnişi sürdüren işçiler ve Dev Maden-Sen yöneticileri kısa bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Burada konuşma yapan Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün ile Örgütlenme Uzmanı Muhammet Alkış, işçileri haklarını almak için gösterdikleri kararlılık için kutlayarak “Bu, kazanımla sona ermiş bir direniştir. NESKO Madencilik’in işçileri arasında yalnızca siz tüm maaşlarınızı aldınız ve tüm Türkiye’ye hakların nasıl kazanılacağını gösterdiniz. Bakan’ın, Vali’nin, Kaymakam’ın verdiği sözü tutup tutmayacağını 1 ay içinde göreceğiz. Ama her hal ve şart altında haklarınızın takipçisi olacağız. Bu direnişi örgütlü gücümüzle gerçekleştirdik. Birliğimizi ve örgütlü gücümüzü koruduğumuz sürece önünüzde kimse duramaz” dediler.

Çok sayıda işçi de söz alarak, “Haklarımızı almamız için bize yol gösteren, her an yanımızda olan, genel başkanımız ve Muhammet abimize çok teşekkür ediyoruz. Haklarımızı almamızın tek yolunun sendikada örgütlenmek ve direnmek olduğunu kendi hayatımızda gördük, yaşadık. Bundan sonra da birliğimizi ve örgütlülüğümüzü koruyacağız” dediler. Toplantı “İnadına sendika, inadına DİSK” sloganı atılıp ortak fotoğraf çektirilerek sona erdi.

 

Yeniceli madenciler yeraltında 7 gün direnişle kazandılar


Arzu Çerkezoğlu Yenice’de işçilerle

Direnişin 7. gününde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu direnişçi işçilere destek olmak için Yenice’ye geldi. Çerkezoğlu, madenin yakınındaki Çakır Köyü’nde işçilerin eşleriyle, çocuklarıyla, yakınlarıyla görüşmeler yaptı.

Çerkezoğlu, işçi yakınları ve direnişçi işçilerle dayanışma için bölgeye gelen yaklaşık 300 kişilik kitle maden işletmesinin önüne gitmek için yola çıktı. Ancak Jandarma’nın madenden 7 km öncesinde barikat kurduğu görüldü. Bunun üzerine planlanan basın açıklaması burada yapıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu ülkenin tüm değerlerini, güzelliklerini bizler üretiyoruz. Bu memleket için, çocuklarımızın geleceği için üretiyoruz. Ürettiğimiz değerlerin hakça paylaşıldığı bir ülkede yaşamak istiyoruz. Kimseden sadaka istemiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz ve alana kadar mücadele edeceğiz.”

Çerkezoğlu, “Bu direniş yalnızca bu madendeki işçi arkadaşlarımızın direnişi değildir. Madenlerde hakları gasp edilen, ücretleri ödenmeyen tüm maden işçilerinin, tüm işçi sınıfının direnişidir!” dedi.

 

Yeniceli madenciler yeraltında 7 gün direnişle kazandılar

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler