Yenice direnişinin 6. gününde işverenle görüşmede anlaşma sağlanamadı

Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki bakır madeninin işçilerinin yerin 140 metre altında başlattıkları direniş 6. gününde. İşveren NESKO Madencilik, bugün ilk kez işçilerin sendikası Dev Maden-Sen ile görüşme yapmayı kabul etti. Ancak görüşmeden sonuç çıkmadı.

Yenice direnişinin 6. gününde işverenle görüşmede anlaşma sağlanamadı

SiyasiHaber / Halit Elçi

Çanakkale ili Yenice ilçesindeki NESKO Madencilik’e ait ocağın işçileri, aylardır ödenmeyen ücretlerini ve ihbar-kıdem tazminatlarını alabilmek, sendikalı oldukları için işten çıkarılan 11 arkadaşlarının işe iadesi için 26 Şubat günü kendilerini 140 metre derinlikteki ocağa kapatarak direniş başlattı.

İşverenin tutumunda değişiklik

NESKO Madencilik, işçilerin Dev Maden-Sen’de örgütlenmesi üzerine işçiler üzerinde baskı kurmuş, onları sendikadan istifaya zorlamış ve 11 işçiyi de işten çıkarmıştı. Alacaklarını zamanında alamayan, emekli olduklarında kıdem tazminatları verilmeyen, kötü çalışma şartlarının düzeltilmesini isteyen işçilerden 40’ı bunun üzerine 26 Şubat günü maden ocağına inerek kendilerini oraya kapattılar.

İşveren günlerce işçilerin temsilcileri ve Dev Maden-Sen yetkilileri ile görüşmeyi reddetti. Ancak yeraltındaki ve yerüstündeki işçiler ile işçi yakınlarının kararlılığı, direnişin hem Çanakkale hem Türkiye çapında geniş bir destek görmesi karşısında NESKO Madencilik yetkilileri bugün işçi temsilcileri ve sendika yetkililerini görüşmeye çağırdı. Görüşmeye işçiler adına Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, Örgütlenme Uzmanı Muhammet Alkış, işçi temsilcileri Sercan Fidan ve Ali Karagöz katıldı.

Şirket binasında yapılan görüşmede NESKO Madencilik’in işçilerin içerideki 2 aylıklarının ödendiği gerekçesiyle eyleme son vermelerini istediği, buna karşılık iletişim kurulan ocaktaki işçilerin, tüm alacaklarını almadan yeraltından çıkmayacaklarını söyledikleri öğrenildi.

Yenice Kaymakamı işçileri ikna etmek için ocağa indi

Sendika ve işçi temsilcileriyle yapılan görüşmenin hemen arkasından Yenice Kaymakamı Ahmet Başer maden işletmesine geldi ve yanındaki güvenlik görevlileri ile yeraltındaki işçilerin yanına indi.

Burada şirketin ödemeleri yapmak için çaba gösterdiğini, bir miktar ödeme yaptığını, direnişteki işçilerin ocaktan çıkmaları halinde alacaklarının ödenmesi için şahsen çaba göstereceğini söyleyen Başer, işçilerden direnişe son vermelerini istedi.

Buna karşılık yeraltındaki işçilerin, şirkete hiçbir şekilde güvenmediklerini, direnişe son verdikleri anda şirketin borçlarını ödemekten vaz geçeceğini, bunu yıllarca yaşadıklarını söyleyerek “Haklarımızın tamamını almadan buradan çıkmayacağız. Haklarımızı almadan, buradan ancak ölümüz çıkar” dedikleri öğrenildi. Bunun üzerine Kaymakam Başer ocaktan ayrıldı.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu yarın maden sahasında

Yeniceli maden işçilerinin direnişi Türkiye çapında geniş yankı buldu. Sosyal medyadaki yaygın haberlerin yanı sıra anaakım medyada da direniş haberleri yer buldu.

Direnişin 5. gününde (dün) Edremit Demokrasi Platformu ile Kazdağları Su ve Adalet Nöbetçileri maden sahasına gelip basın açıklaması yaparak direnen işçilerle dayanışma gösterdi.

Yarın da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile çok sayıda sendikacı, emek dostları,  siyasi parti temsilcileri maden sahasına giderek orada geniş katılımlı bir basın açıklaması gerçekleştirecek. Basın açıklamasına işçilerin yakınları ve Yenice halkı da kitlesel bir katılım gösterecek. Basın açıklaması maden sahasında saat 14.30’da yapılacak.

Yenice direnişinin 6. gününde işverenle görüşmede anlaşma sağlanamadı

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler