Yeni doğmuş çocuğa küfürlü saldırı AKP için “Allah’ın lütfu” mu?

SİYASİHABER'den - Tayyip Erdoğan’ın “insanların şeref ve haysiyetlerine yönelik saldırıları önleme” maksadıyla sosyal medya düzenlemesi yapılması için AKP’ye talimat verdiği ileri sürüldü. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi gazetedeki köşesinde AKP’nin üzerinde çalışmaya başladığı düzenlemeyle ilgili detayları açıkladı.

Yeni doğmuş çocuğa küfürlü saldırı AKP için “Allah’ın lütfu” mu?

SiyasiHaber

Yükseköğretim Kurumları Sınavı öncesi sosyal medyada öğrencilerle buluşan Tayyip Erdoğan’ın programının birkaç saat içinde birkaç yüz bin “dislike” alması AKP’yi rahatsız etmişti. Uzun zamandır sosyal medyadan muzdarip olan AKP İktidarı, Berat Albayrak’ın yeni doğan çocuğuna yönelik çirkin paylaşımları bahane ederek sosyal medyayı zaptu rapt altına almak için kolları sıvadı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi AKP’nin üzerinde çalıştığı düzenlemeyle ilgili detayları köşesinde yazdı.

Selvi göre “Yeni doğan bebek üzerinden ailesine yapılan çirkin saldırı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı isyan ettirmişti. Erdoğan’ın insanların şeref ve haysiyetlerine yönelik saldırıları önlemek için sosyal medyada düzenleme yapılmasına yönelik talimatı üzerine kollar sıvandı.”

 

AKP şeref ve haysiyete yönelik saldırılardan rahatsız olma hakkına sahip değil

Sosyal medyada ihbarcılık, kişilik cinayeti, provokasyon başta olmak üzere her türlü pis işi icra eden onbinlerce AKP trolü kol gezerken başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP kurmaylarının “insanların şeref ve haysiyetlerine yönelik saldırıları önlemek”ten söz etmelerinin hiçbir inandırıcılığı yok.

Kamuoyunun genel kanısı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un AKP trollerini organize ettiği yönünde ve bu düşünceyi kanıtlayacak çok sayıda veri var.  Fahrettin Altun’un arkasında da Damat’ın olduğu söyleniyor. Birçok gösterge bunun da doğru olduğunu gösteriyor. Bu itibarla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “insanların şeref ve haysiyetine yönelik saldırıları önlemek” istiyorsa işe ilk önce kendi İletişim Başkanı ve Damat’ından başlamalı.

 

Ulusal medyayı borazanı haline getiren AKP sosyal medyadan ciddi rahatsızlık duyuyor. Berat Albayrak’ın çocuğuna yönelik çirkin paylaşımlar bahane edilerek yapılmak istenen sosyal medyaya kilit vurmak. Çirkin paylaşımı yapanın FETÖ’cü çıkmış olması işi daha da ironik hale getiriyor. Eski ortaklar arasındaki mücadele belli ki sınır tanımıyor.

AKP kurmayları şeref ve haysiyet cellatlığı söz konusu olduğunda ilk önce kendi mahallelerini temizlemeli… Dert yanmaya hakları yok.

 

Allah’ın lütfu

AKP’nin önüne çıkan bütün fırsatları otoriterleşmeyi derinleştirmek ve kalıcılaştırmak için fırsat olarak değerlendirmeye çalıştığı sır değil. Tayyip Erdoğan yüzlerce insanın hayatını kaybettiği 15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi’ni “Allah’ın lütfu” olarak görmüştü. Böyle gördüğü için OHAL’i uzun bir süre kalıcı hale getirdi, faşist kurumsallaşmayı derinleştirdi ve Meclis’i önemli ölçülerde işlevsiz hale getirdi.

Türkiye’yi henüz vurmaya başlamadığı günlerde koronavirüs salgınını da Tayyip Erdoğan’ın benzer bir şekilde ele aldığını hatırlıyoruz. Salgın diğer ülkeleri vururken Türkiye’nin fırsatları değerlendirerek iktisadi üstünlük kurması hesaplarını yapıyordu Erdoğan. Lakin gelişmeler beklediği gibi olmadı.

Başka örnekler de verilebilir. AKP İktidarı için önüne gelen her fırsat iktidarda tutunabilmenin manivelası yapılmak isteniyor. Her fırsat baskı, şiddet ve savaş siyasetinin derinleştirilmesinin kaldıracı olarak görülüyor. Başkaları için yıkıcı sonuçlar doğuracak gelişmeler Tayyip Erdoğan ve AKP İktidarı için “Allah’ın lütfu” olarak değerlendirilmeye çalışılıyor.

Yeni doğmuş çocuğa yönelik çirkin saldırının da bir fırsat olarak değerlendirilip “Allah’ın lütfu” olarak görüldüğü anlaşılıyor. Bu laf açıkça edilmiyor ama bunu bahane olarak kullanarak sosyal medyayı zaptu rapt altına almak için yeni düzelmeler yapmaya soyunmanın başka bir manası yok.

 

Abdülkadir Selvi’nin yeni düzenlemeyle ilgili verdiği bilgiler şöyle:

Unutulma hakkı getiriliyor

Sosyal medyada yaşanan en önemli sorunlardan birine yeni düzenlemede çözüm getiriliyor. Kişilerin şeref ve itibarının korunması için “unutulma hakkı” getiriliyor.

Geçmişte olumsuz bir konudan dolayı haber olan kişi, daha sonra yeni bir hayat kuruyor. Ancak bu internet ortamında yıllarca kalıyor. Daha çocukları, yakınları ya husumeti olan bir kişi o isimle internete girdiğinde haber karşılarına çıkıyor. Bunun kaldırılması için kimi zaman mahkeme kararları dahi yetersiz kalıyor. Daha sonra aklanan ya da farklı bir hayat kuran insanların mağduriyeti ise sürüyor. Yeni düzenlemede bunun hukuki çerçevesi çizilerek arama motorlarından silinmesi sağlanacak.

 

Elektronik tebligat

Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında hakaret, küfür, taciz dahil olmak üzere haksız saldırılara uğrayan kişiler iki sorun yaşıyor.

1- Birkaç saniye içinde servis edilen ve insanların şeref, namus ve haysiyetlerine dönük saldırıların kaldırılması uzun zaman alıyor.

2- Sosyal medya platformlarının temsilcilikleri olmadığı için mahkeme kararı verilen cezaların tebliğinde sorun yaşanıyor. Yeni düzenlemede elektronik ortamda yapılan bildirimler tebligat olarak kabul edilecek.

 

Bant daraltılması

Bant daraltılması uygulaması ise temsilcilik atamamakta direnen sosyal medya platformları için zorlayıcı bir tedbir olarak kullanılacak. İhtar edilmelerine rağmen 30 gün içinde temsilci atamayanların bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması, buna rağmen temsilci atamamakta direnenlerin ise ikinci ihtardan sonra bant genişliğinin yüzde 95 oranında daraltılması düşünülüyor. Ama bu temsilci atayanlar için geçerli değil.

 

Diğer maddeler neler?

1- Sosyal medya platformlarına temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

2- Sahte hesapların engellenmesi için hesapların gerçek kimlik üzerinden açılması zorunlu olacak.

3- Özel hayatın gizliliğinin ihlali ve kişilik haklarına saldırılarda başvurulara 48 saat içinde cevap verilecek.

4- Mahkeme kararı ile içeriklerin kaldırılmasıyla ilgili başvurulara 48 saat içinde cevap vermeyenlere 5 milyon ile 50 milyon TL arasında ceza verilecek.

5- İçeriğin kaldırılması ve erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ilişkin olarak 3 ve 6 ayda rapor verecekler.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler