Yeni Akit göre TSK’ya ‘Din İşleri Subaylığı’ kadrosu getiriliyor

Yeni Akit Gazetesi “Mehmetçiğin en büyük ihtiyacı din subayı” başlıklı haberinde Din İşleri Subaylığı kadrosunun 27 Mayıs Cuntacıları tarafından lağvedildiğini iddia etti ve TSK’da Din İşleri Subaylığı kadrosunun yeniden ihdas edilmesinin beklendiğini yazdı. Yeni Akit’in iddiasının tersine Din İşleri Subaylığı kadrosu TSK’da her zaman mevcuttu.

Yeni Akit göre TSK’ya ‘Din İşleri Subaylığı’ kadrosu getiriliyor

SiyasiHaber

Yeni Akit Gazetesi yine düzmece bir habere imza attı. Faruk Aslan haberinde, Din İşleri Subaylığı kadrosunun 27 Mayıs Cuntacıları tarafından kaldırıldığını iddia etti.

“Ordu personelinin manevi gücünü sağlayan Din İşleri Subaylığı, yerli ve modern askeri teçhizatlarla gücüne güç katan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en ciddi eksiği olarak gösteriliyor.” denilerek servis edilen haberde, “Cumhuriyet döneminde de bir dönem faaliyete alınan ancak 1967’de 27 Mayıs cuntacıları tarafından lağvedilen Din Subaylığı biriminin zaruri olduğu vurgulanıyor.” açıklamasında bulunuldu.

Görüşlerine başvurduğumuz kaynaklar, TSK’da Din İşleri Subaylığı kadrosu mevcut olduğunu ve hiçbir zaman lağvedilmediğini açıkladılar. Tabur ve üstündeki seviyelerde bu kadro mevcut. İlahiyat Fakülteleri’ni bitiren imamlar orduya subay olarak alınıyorlar ve Din İşleri Subayı olarak görev yapıyorlar. Kadrosu olmakla birlikte geçmiş yıllarda TSK yeterli sayıda personel alarak bu kadroyu doldurmuş değildi, 1980’lerin ortalarından itibaren bölgede çatışmaların başlamasını müteakip personel alımına başlandı ve bu kadrolar öncelikli olarak bölgedeki birliklerde görevlendirildiler. Kaynaklar, Fırat’ın batısında çok sayıda kadronun boş olduğunu, Yeni Akit’in haberinden anlaşıldığı kadarıyla bu kadroların süratle doldurulmasının hazırlığının yapıldığı sonucunun çıktığını belirttiler.

Yeni Akit’te yer alan haberde Din İşleri Subaylığı kadrosu TSK’da hiçbir dönemde kaldırılmadığı halde,  “Türkiye’nin son Din İşleri Subaylarından” denilerek Emekli Öğretmen Binbaşı Arif Çelenk’in görüşlerine başvurulmuş. Çelenk “Din Subayı bir taraftan ordu içerisindeki aktif muharip güçlerin motive olmasını sağlayıp bir taraftan da dua ordusunun gücünü onların arkasına çekerek başarıya imza atan aktörlerdir” diyor. Çelenk’e göre: “Bugün laikliğin merkezi olan Fransa bile her kurumda din ile devlet işlerini birbirinden ayırırken sadece ordusunda laikliği uygulamamıştır. Fransa’da her bin askere bir Din Subayı tahsis etmiştir. Müslüman asker için dahi Fransa’da 50’ye yakın İslami Din İşleri Subayı vardır. Türkiye’de de iç ve dış bölgelerde Din İşleri Subaylığı’nın bütün birimlerinin uygulamaya konulmasının zamanı gelmiştir.”

Yeni Akit Gazetesi Emekli Kıdemli Hava Albay Mustafa Hacımustafaoğulları ile de görüşmüş. “Ordumuzda Din Subaylığı birimi daha önce olduğu gibi yeniden oluşturulmalıdır” diyen Hacımustafaoğulları “27 Mayıs döneminde kaldırılan Din Subaylığı, 12 Mart darbesiyle silinmiş, 28 Şubat zamanında tamamen bitirilmişti.” iddiasında. Hacımustafaoğulları da Din İşleri Subaylığı’nın bir an evvel tesis edilmesini beklediğini söylüyor.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler