Yazar ve eleştirmen John Berger yaşamını yitirdi

İngiliz yazar ve sanat eleştirmeni John Berger, 90 yaşında yaşamını yitirdi.

Yazar ve eleştirmen John Berger yaşamını yitirdi

1926 Londra doğumlu Berger, İngilizce yazan en etkili sanat eleştirmenlerinden biri olarak biliniyor, çok sayıda senaryo, roman ve belgesel metni de bulunuyordu.

Berger'ın Metis Yayınları'ndan çıkan Görme Biçimleri'nin (1986) yanı sıra, Picasso'nun Başarısı ve Başarısızlığı (1988), Düğüne (1997), Alain Tanner ile birlikte yazdığı 2000 Yılında 25 Yaşına Basacak Olan Yunus (1997), Görünüre Dair Küçük Bir Teoriye Doğru Adımlar (1999) ve Fotokopiler (1999) adlı kitaplarıyla, özellikle görsellik üzerine denemelerini bir araya getiren O Ana Adanmış (1988) adlı seçkisi Türkçe'de yayımlanmıştı.

John Berger kimdir?

John Berger (5 Kasım 1926, Londra-2 Ocak 2017) İngiliz yazar, sanat eleştirmeni. G. isimli romanı 1972'de Man Booker Ödülü'nü kazanmıştır.John Berger, mesleki kariyerine ressam olarak başladı. 1940'lı yılların sonlarına doğru Londra'da birçok sergiye katıldı. 1948-1955 yılları arasında sanat eleştirmenliğinin yanı sıra, resim dersleri de verdi.

İngilizce yazan en etkili sanat eleştirmenlerinden biri olarak tanınır. Senaryo yazarlığı ve belgesel yazarı olarak da tanınır. Bunun yanı sıra, romancı kimliği de vardır. İlk romanı Zamanımızın Bir Ressamı (A Painter of our Time) 1958'de yayımlandı.

Şanslı Adam (A Fortunate Man)

Sanat ve Devrim (Art and Revolution)

Görme Biçimleri (Ways of Seeing)

Yedinci Adam (A Seventh Man)

Picasso'nun Başarısı ve Başarısızlığı (The Success and Failure of Picasso)

G.

Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa (And Our Faces, My Heart, Brief as Photos)

Fotokopiler (Photocopies)

Düğüne (To the Wedding)

Kral (King)

A'dan X'e & John Berger Tarafından Kurtarılmış Mektuplar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler