Yayınevleri İhsan Eliaçık'a yapılan saldırıdan ve linçten sonra fuarı terk ediyor

İlahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık, 1. Kayseri Kitap Fuarı’nda saldırıya uğramasının ardından birçok yayınevi fuardan çekildi. Saldırıyı kınayan yayınevleri "İhsan Eliaçık’ın maruz kaldığı bu çirkin davranışa tepki olarak #KayseriKitapFuarı’nı terk ediyoruz” diyerek fuardan ayrıldılar.

Yayınevleri İhsan Eliaçık'a yapılan saldırıdan ve linçten sonra fuarı terk ediyor

İlahiyaçı-yazar İhsan Eliaçık, 1. Kayseri Kitap Fuarı'nda saldırıya maruz kaldı. Fuara katılan birçok yayınevi, yapılan bu faşist saldırıya tepki göstererek kitap fuarını terketti. 

Saldırının hemen ardından Tekin Yayınevi yaptığı açıklamada, “Bugün Kayseri’de kitap fuarında olanlar. Bu önlem R.İhsan Eliaçık için. Fuar kapısında saldırıya uğradı. KINIYORUZ” ifadelerine yer verdi.  Tekin Yayınevi, fuara katılan yayınevlerini de dayanışmaya çağırdı.

Ayrıntı, İletişim Yayınları, Metis, On8 Yayınları, Tekin Yayınevi, çocuk kitapları çıkartan Gün Işığı Kitaplığı ve Doğu Kitabevi, Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamalarla fuardan çekildiklerini duyurdu.

Yayıncılar Birliği’nden ‘fuardan çekilme’ çağrısı

Türkiye Yayıncılar Birliği, üyelerine fuardan çekilmeleri çağrısında bulundu. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Türkiye Yayıncılar Birliği bu durumu protesto etmek ve benzerlerinin tekrarını önlemek için üyelerine fuardan çekilme önerisinde bulundu. Başta Ayrıntı, İletişim, Metis, Tekin, Doğu yayınları olmak üzere yayıncılar an itibarıyla kitaplarını toplayıp standlarını kapatıyor…” ifadelerine yer verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler