'Yaşanan bu durum ülke genelinde hakim olan hukuksuzluğun bir başka uzantısı!'

Mimar Sinan Üni. Sinema-TV bölümü öğrencileri ve mezunları, Mimar Sinan Üni. atanmış Rektörü Prof. Handan İnci Elçi'nin, Sinema-TV Merkezi Bölüm Başkanı Yardımcısı Prof. Asiye Korkmaz'ı görevden alıp yerine kendisini atamasına dair bir basın açıklaması yaptı: ''Yaşanan bu durum ülke genelinde hakim olan hukuksuzluğun bir başka uzantısı.'

'Yaşanan bu durum ülke genelinde hakim olan hukuksuzluğun bir başka uzantısı!'

SiyasiHaber - Esra Üşüdür

4 Ekim Cumartesi günü, Mimar Sinan Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema- TV Merkez Bölüm Başkanı Yardımcısı Prof. Asiye Korkmaz, Mimar Sinan Üniversitesi atanmış Rektör Prof. Handan İnci Elçi tarafından görevden alındı.

Rektör Prof. Handan İnci Elçi, Twitter hesabı üzerinden konuya dair bir açıklama yaptı. Açıklamada, ''Prof. Asiye Korkmaz'ın görev süresi bir süre önce sona ermiştir. Bu arada Merkez'in bazı işlevleri hakkında Rektörlüğümüze iletilen suç duyuruları nedeniyle yeniden ataması yapılamamıştır.'' ifadeleri kullanıldı. 

rektör

Sinema Televizyon Merkezi Müdür ve Bölüm Başkanı Prof. Alev İdrisoğlu, 4 Ekim Cumartesi günü Sinema Televizyon merkezine gittiğini ancak ÖGB tarafından rektör Prof. Handan İnci'nin ''Haftasonu kimse okula alınmayacak'' talimatı ile okula alınmadığını Twitter hesabından yaptığı açıklama ile duyurdu. Bölüm Başkanı Yardımcısı Prof. Asiye Korkmaz'ın görevden alındığını Prof. Handan İnci'nin Twitter hesabı üzerinden Sinema-TV öğrencilerini bilgilendirmek adına yapılan açıklamadan öğrenmesnin ne kadar etik olduğunu sordu. İdrisoğlu, ''Sayın Rektörümüze Bölüm Başkanı olarak sormak istediğim bir soru var. Ben, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı ve konunun muhatabı Prof. Asiye Korkmaz bu konuyu sizin sosyal medya hesabınızdan öğrencilere yazdığınız duyurudan mı öğrenmeliydim?'' dedi.

Alev

Yaşanan hukuksuzluğa dair tepkiler sürüyor. 

Sinema-TV Bölümü öğrencileri salonu terk etti!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi atanan Rektörü Handan İnci Elçi akademik yıl açılış konuşmasında, "Bir anlaşma yapalım, önce beni dinleyin sonra ben sizi dinleyeceğim" dedi. Sinema-TV Bölümü öğrencileri salonu terk ederek Rektör Handan İnci'yi protesto etti.

'Yaşanan bu durum ülke genelinde hakim olan hukuksuzluğun bir başka uzantısı!'

Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü öğrencileri, mezunları ve mensupları bugün Sinema-TV Merkezi önünde ''Süreçten derin endişe duyduklarını'' belirterek bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamada, ''Bizler Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü öğrencileri, mezunları ve mensupları olarak; atanmış Rektörümüz Handan İnci Elçi’nin 04.10. 2019 tarihinde, fiili durum yaratarak Hocamız Prof. Asiye Korkmaz’ın Sinema-Tv Merkezi Müdürlüğü'ndeki görevinin süresi dolduğu ve hakkında suç duyurusu bulunduğunu gerekçe göstererek, kendi kendini söz konusu göreve atamasıyla başlayan süreçten duyduğumuz endişe, kaygı ve üzüntüleri kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Yaşanan bu durumun ülke genelinde hakim olan hukuksuzluğun başka bir uzantısı olduğuna inanıyoruz.'' 

 'Merkez’in müdürü liyakat esasına göre atanır'

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: ''MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı bir araştırma, inceleme, uygulama ve en önemlisi arşivleme merkezidir ve Türk Film Arşivi, Uluslararası Film Arşivleri Federasyonu FIAF’ın 1973’ten bu yana yetkili ve en büyük üyelerinden biridir.  Bu kurumun yöneticiliğini yapabilmek bilimsel bir disiplin ve tecrübe gerektirir. Yani Merkez’in müdürü liyakat esasına göre atanırSayın Rektörün kurucusu olduğu Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürlüğüne Sinema-TV bölümünden bir öğretim üyesi ataması akademik ve etik teamüllere ne kadar aykırıysa, bu toprakların görsel belleği olan Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi Müdürlüğüne bir edebiyat profesörü olarak kendisini ya da işinin ehli olmayan bir başkasını uygun görmesi de o kadar aykırıdır.''

Açıklamanın tam metni:

Bizler Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü öğrencileri, mezunları ve mensupları olarak; atanmış Rektörümüz Handan İnci Elçi’nin 04.10. 2019 tarihinde, fiili durum yaratarak Hocamız Prof. Asiye Korkmaz’ın Sinema-Tv Merkezi Müdürlüğü'ndeki görevinin süresi dolduğu ve hakkında suç duyurusu bulunduğunu gerekçe göstererek, kendi kendini söz konusu göreve atamasıyla başlayan süreçten duyduğumuz endişe, kaygı ve üzüntüleri kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Yaşanan bu durumun ülke genelinde hakim olan hukuksuzluğun başka bir uzantısı olduğuna inanıyoruz. MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı bir araştırma, inceleme, uygulama ve en önemlisi arşivleme merkezidir ve Türk Film Arşivi, Uluslararası Film Arşivleri Federasyonu FIAF’ın 1973’ten bu yana yetkili ve en büyük üyelerinden biridir.  Bu kurumun yöneticiliğini yapabilmek bilimsel bir disiplin ve tecrübe gerektirir. Yani Merkez’in müdürü liyakat esasına göre atanır.  Sayın Rektörün kurucusu olduğu Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürlüğüne Sinema-TV bölümünden bir öğretim üyesi ataması akademik ve etik teamüllere ne kadar aykırıysa, bu toprakların görsel belleği olan Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi Müdürlüğüne bir edebiyat profesörü olarak kendisini ya da işinin ehli olmayan bir başkasını uygun görmesi de o kadar aykırıdır. Sayın rektörün sosyal medya üzerinden eş zamanlı olarak yaptığı talihsiz açıklamaları göz önünde bulundurarak aşağıdaki sorularımızın cevaplanmasını kendisinden talep ediyoruz: 1) Kurumun kendi yetiştirdiği hocası Prof. Asiye Korkmaz’ı görevinden uzaklaştırıp, yerine kendinizi atarken, Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nin Türk sinema sektörüyle, yani arşivdeki fikir ve sanat eser sahipleriyle olan organik ve özel yapısını göz önünde bulundurmuş mudur? 
 
2) Sosyal medyadan biz öğrencilere hitaben yazdığınız yazıda, Hocamız Asiye Korkmaz’ın hakkındaki sözde soruşturmanın “inceleme süreci tamamlandığında sinema/televizyon alanında uzman bir hocaya devredilecektir” dediniz. Merkez yönetmeliğinin 8. Maddesinde çok açık olan: ‘ilgili eğitim yapan birimde görevli öğretim elemanları arasından seçilir’ yani atama kurum içinden yapılmalıdır demek isteyen bu şerhi özellikle yazmaktan kaçınmış, liyakat esasına dikkat çekmemek istemiş olabilir misiniz?  
 
 
3) Akademik bir yapıda bir soruşturmanın ya da disiplin soruşturmasının nasıl yürütüleceği yönetmeliklerde gayet açık olarak bellidir. Geçmişinde hakkında çıkan ve sonradan mahkeme kararıyla iptal edildiğini söylediğiniz ‘kademe ilerlemesinin durdurulması’ kararı olan, yani bizzat disiplin soruşturması geçirmiş Sayın Rektör akademik yapıda bir disiplin soruşturmasının nasıl yürütüldüğünü bilmiyor mu? 
 
4) Sayın rektör, açıklamanızda güvenlik kameralarının 2 Ekim’den beri bozuk olduğu gerekçesiyle güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkartıldığını ve okula giriş çıkışların bu nedenle yasaklandığını söylediniz. Sinema-Tv Bölüm Başkanı Prof. Alev İdrisoğlu’nun dahi okula girmesine izin verilmemesi bir güvenlik önlemi midir? 
 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Bölümü, Prof. Sami Şekeroğlu Sinema- TV Merkezi, Arşivi, Müzesi’yle Hocamız Prof. Sami Şekeroğlu’nun yaratıcılığı ve 60 senelik emeğinin sonucu doğmuş bir bütündür. Bizler bu bütünlüğü bozacak her türlü girişimin karşısında olacağız diyerek Rektör Handan İnci Elçi’nin karar ve yaptırımlarını tanımadığımızı ilan ediyoruz.  
 
Saygılarımızla, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema TV Bölümü öğrenci, mezun ve mensupları 
 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler