Yaşamını yitiren hasta mahpus Koçer Özdal'ın cenazesine engelleme!

Hasta mahpus Koçer Özdal'ın yaşamını yitirmesinin ardından Muş'ta düzenlenen cenaze törenine HDP'li vekiller ve halk alınmadı.

Yaşamını yitiren hasta mahpus Koçer Özdal'ın cenazesine engelleme!

Durumu ağırlaştıktan sonra kaldırıldığı Ankara Numune Hastanesi’nde el ve ayakları kelepçeli şekilde yaşamını yitiren hasta tutuklu 65 yaşındaki Koçer Özdal’ın cenazesi, sabah saatlerinde memleketi Muş’a getirildi.

Yolda GBT kontrolü

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre; cenaze, Muş Havaalanı’nda Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Mensur Işık, Şevin Coşkun, HDP’li yöneticiler ve ailesi tarafından alınarak Varto ilçesine bağlı Boylu köyünde defnedilmek üzere yola çıkarıldı. Yol boyunca askeri abluka dikkat çekti. Konvoy, özel harekat polislerinin içinde bulunduğu bir araç tarafından takip edildi. Polislerin yol boyunca video kaydı yapması dikkat çekti.

Cenaze konvoyu Varto yolu üzerinde bulunan ve bugüne özel olarak kurulan Mercimekkale askeri kontrol noktasında durduruldu. Konvoyda bulunanlar GBT’ye maruz bırakıldı. GBT kontrolü gerekçesiyle konvoy 1 saati aşkın süre bekletildikten sonra geçişine izin verildi. Konvoy ardından Varto ilçesinin girişinde durduruldu.

Aile dışındakiler köye alınmadı

HDP’li vekiller ile polisler arasında yaşanan tartışmanın ardından konvoy köye doğru yola devam etti. Cenazenin defnedileceği Varto’ya bağlı Boylu köyüne varmadan hemen önce, Yenimahalle köyü girişinde konvoy yeniden durduruldu. Askerler, aile dışında hiç kimsenin köye girişine izin verilmeyeceğini, Valiliğin bu konuda kesin kararının olduğunu savundu. HDP’li vekiller Muş Valisi Aziz Yıldırım’ı defalarca aramalarına rağmen vali telefonlarına cevap vermedi.

Tartışmanın sürdüğü sırada sadece ailenin köye girişine izin verilirken, HDP’li vekiller ve halk ise köye alınmadı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler