Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi: '25 Kasım'da Taksim'e yürüyoruz'

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nin her ayın 11’inde düzenlediği eylemde grup adına konuşan Meryem Metin, erkek şiddetine ve hükümetin politikalarına kadınların dur diyeceğini söyledi. Metin tüm kadınları, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasım’da Taksim’de yapılacak yürüyüşe” davet etti.

 Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi: '25 Kasım'da Taksim'e yürüyoruz'

Kadınlar tarafından kurulan Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi tarafından her ayın 11’inde düzenlenen eylemin 22’ncisi gerçekleştirildi.

“Öz savunma haktır”, “Kadına yönelik şiddete son”, “Tecavüzü meşrulaştıran yasalar çöpe” dövizleri taşıyan kadınlar eylemde “Yaşamak İstiyoruz” yazılı pankart açtı.

Grup adına konuşan Meryem Metin erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren Özgecan Aslan şahsında başlattıkları eylemde 22 aydır Kadıköy’den kadınların uğradığı erkek devlet şiddetini dile getirdiklerini dile getirdi.

‘Devlet kadın katliamlarının önünü açıyor’

Metin, Ekim ayında 40 kadının öldürüldüğünü, 32 çocuğun istismara maruz kaldığını ve 25 kadına cinsel şiddet uygulandığını anımsatarak şöyle konuştu:

“Her gün tanıdığımız ya da tanımadığımız erkekler tarafından fiziksel cinsel ve psikolojik şiddete maruz bırakılıyor, katlediliyoruz. AKP iktidarının kadın düşmanlığı gittikçe artıyor ve kazanılmış haklarımız gasp edilmek isteniyor. Devlet kadına yönelik saldırıları engellemek yerine şiddet gören kadınların boşanmasına engel oluyor ve medeni hukukta yer alan birçok hakkını da elinden alarak şiddetin ve kadın katliamlarının önünü açıyor.”

‘Erkek şiddetine boyun eğmeyeceğiz’

Erkek devlet şiddetine boyun eğmeyeceklerini belirten Metin, kadınların erkek şiddetine ve hükümetin politikalarına kadınların dur diyeceğini söyledi.

Metin, tüm kadınları Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasım’da Taksim’de yapılacak yürüyüşe davet etti.

Gazete Karınca

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler