Yaşam savunucularından Rize’deki taş ocaklarına: Vadimizden defolun!

Rize'nin Pazar ilçesinin Subaşı, Hisarlı ve Sivrikale köylerini kapsayan taş ocakları için Rize Valiliği tarafından verilen “ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) gerekli değil” kararına karşı yaşam savunucularının açmış olduğu dava süreçlerini beklemeyen şirket, bölgede çalışmalarına başladı. Yaşam savunucuları ise şirkete “Vadimizden defolun” dedi.

Yaşam savunucularından Rize’deki taş ocaklarına: Vadimizden defolun!

Rize’nin Pazar ilçesinde deniz doldurularak yapılması hedeflenen havaalanı için Pazar’ın Subaşı, Hisarlı ve Sivrikale köylerini kapsayan taş ocakları yapılması planına ilişkin yönelik yaşam savunucularının tepkileri artarak devam ediyor. Geçen günlerde, Rize Valiliği’nin verdiği ‘ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) gerekli değildir’ kararına ilişkin yaşam savunucuları dava açtı ancak şirket, mahkeme kararını beklemeden, bölgedeki çalışmalarına başladı. Durumu protesto eden yaşam savunucuları, şirkete “Vadimizden defol” diye seslendi.

‘Doğanın yerini hiçbir şey dolduramaz’

Yaşam savunucusu Yurdanur Karaca, yaşam alanlarında bu tür çalışmalar yapılmasına karşı olduklarını belirterek, kaybolan doğal alanların yerinin hiçbir şekilde doldurulamayacağını söyledi. Taş taşıma maliyetlerini düşürmek için doğanın tahrip edildiğini söyleyen Yurdanur, şirketlerin rant sevdası yüzünden doğanın tahrip edilmesine sonuna kadar karşı olduklarını vurguladı.

65 yıldır Haçapit Köyü’nde yaşayan Saniye Birben de, köylerinde taş ocağı istemediklerini belirterek, “Biz doğduk doğalı buralarda yaşıyoruz. Buralar yok edilirse gidecek bir yerimiz yoktur. Köyümüze gelip istediklerini yapamazlar. Biz bunu istemiyoruz. Neden bizim de düşüncemizi sormuyorlar?” diyerek tepki gösterdi.

‘Torunlarımız için direniyoruz’

Aynı köyde yaşayan Fatma Pirim de, şirketlerin artık bu bölgeden gitmesi gerektiğini söyledi. “Torunlarımız için direneceğiz” diyen Fatma, “Ne yapacağımızı şaşırdık? Mahkeme başvurduk ancak oradan da sonuç çıkmadı. Avukat bunun uzun süreceğini söyledi. Bizim başımıza bir şey gelirse nereye başvuracağız? Çocuklarımız torunlarımız kardeşlerimiz kimse taş ocağını istemiyor” dedi.

(GAZETESUJİN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler