Yarkadaş’tan istifa iddiası: Sırada 7 il daha var

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter'da yaptığı paylaşımlarla, AKP'li il belediyelerinde yaşanan istifaların 7 ille daha devam edeceğini iddia etti.

Yarkadaş’tan istifa iddiası: Sırada 7 il daha var

Yarkadaş, AKP'li yedi belediye başkanının daha istifa ettirileceğini iddia ederken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in "Tatlı tatlı bitirelim" mesajı verdiğini kaydetti.

Cumhuriyet Savcılığı derhal harekete geçmeye çağıran Yarkadaş, Edip Uğur'un "Tehdit edildim" sözlerini bir suç duyurusu olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Yarkadaş'a göre istifası istenen belediye başkanları arasında Trabzon, Uşak, Ordu ve Antalya Belediye Başkanları var.

Türel: İma edilmesi yeterli

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisinden istifa etmesini 'ima' etmesinin yeterli olduğunu söylemişti.

Habertürk'ün sorularına cevap veren Türel, istifasının istendiği yönündeki iddialar için şunları söyledi:

"Tesadüf işte… İstifaları istenen belediye başkanlarının Ankara'da görüşmelere çağrıldığı günlerden bir gün ben de çağrıldım ama tamamen alakasız bir konuyla alakalı. Yerel yönetimler yasasıyla ilgili bir hazırlık var Meclis'te. Benden de görüş almak istediler. Sırf onun için gittim Ankara'ya ama tabii bu gidişim o debdebeli döneme geldiği için çok farklı yorumlandı. Yani ortada dolanan hiçbir iddia doğru değil.

Bırakın istifa etmemin istenmesini filan… İmasını yapsa dahi sayın genel başkanım, bir saniye dahi düşünmem ve istifa ederim. Çünkü beni halkın hizmeti için halkın tercihine sunan Sayın Cumhurbaşkanı'mdır. Dolayısıyla geri de almak istemesi gayet doğaldır. Bir de şu realitenin altını çizmek istiyorum: Sayın Cumhurbaşkanı aday gösterirken iyi, demokrat oluyor ama başarısızlık veya performans düşüklüğü gördüğü için istifa istiyor diye 'Demokrasiye aykırı' demek çok hakkaniyetli bir yaklaşım değil."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler