Yarın günlerden Gezi

Osman Kavala’nın tutuklu, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman gibi isimlerin bulunduğu 15 kişinin ise tutuksuz yargılandığı Gezi davasının 5'inci, 28 Ocak Salı günü Silivri'de görülecek. Taksim Dayanışması, dava için Silivri'ye otobüsler kaldıracak

Yarın günlerden Gezi

SiyasiHaber

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın tutuklu, aralarında Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mehmet Ali Alabora, Can Dündar gibi isimlerinde bulunduğu 15 kişinin ise tutuksuz yargılandığı Gezi davasının beşinci duruşması, 28 Ocak Salı günü Silivri Cezaevi Kampüsü'ndeki İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Davada yargılanan 16 kişinin, Gezi Parkı Eylemleri'ni düzenleyen "tepe yönetim" oldukları iddia ediliyor. 

Duruşma öncesinde #Geziyisavunuyoruz'un sosyal medya hesabından 5'inci duruşma için bir çağırı videosu yayımlandı:

Videoda kadın,çocuk, yaşlı, işçi, öğrenci, neden 'Geziyi savunduklarını' anlattı.

Video, şu mesajla sona eriyor: 

"Doğayı, özgürlüğü,eşitliği, dayanışmayı seven, geleceği önemseyen ve bu dünyayı değiştirmek isteyen milyonlarmışız. Birbirimiz bulduğumuz günler, hayatımızın en kalabalık, en uykusuz, en umutlu günleriydi. Gezi'ydi.

Bir kere bulduk artık birbirimizi, kimse kıramaz artık umudumuzu."

 

Videoda ayrıca 'Gezi umuttur, umut bitmez. Karanlık gider, Gezi kalır. 28 Şubat'ta Silivri'deyiz' denildi.

İddianameden detaylar 

657 sayfalık iddianame 20 Şubat 2019'da hazırlandı ve 30. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

16 kişinin bulunduğu iddianamede, tüm isimlere "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme (TCK 312/2)" suçlaması yöneltildi.

İddianamede bulunan 16 kişi şöyle: Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu, Ali Hakan Altınay, Mücella Yapıcı, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Çiğdem Mater, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mehmet Ali Alabora, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi.

Diğer suçlamalar ise şöyle sıralandı: Mala zarar verme, nitelikli mala zarar verme, Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi, İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanuna muhalefet, Nitelikli yağma (TCK 149), Nitelikli yaralama (TCK 86), 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nuna muhalefet.

Haklarında suçlama yapılan kişilerin Gezi direnişi eylemlerine 2011'den itibaren hazırlık yaptıkları ve 16 kişinin "tepe yönetim" oldukları iddia ediliyor.

İddianame 4 Kasım'da kabul edildi. İlk duruşma 24 Haziran 2019'da görüldü. 

Taksim dayanışması tarafından Silivri'ye kaldırılacak otobüs kalkış yer ve saatleri:

 

Resim

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler