Yargıtay suçlu buldu, AYM bozdu: Avukat Kozağaçlı’ya 6 bin 75 lira tazminat ödenecek

Anayasa Mahkemesi, ‘Hayata Dönüş’ operasyonunun yıldönümünde dönemin cezaevleri genel müdürü için “Sanık sandalyesine oturtulmalı” dediği için Yargıtay’ın suçlu bulduğu avukat Selçuk Kozağaçlı’nın düşünce hürriyetinin ihlal edildiğine karar vererek, kendisine 6 bin 75 lira tazminat ödenmesine hükmetti.

Yargıtay suçlu buldu, AYM bozdu: Avukat Kozağaçlı’ya 6 bin 75 lira tazminat ödenecek

OHAL KHK’sıyla kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, 13 Kasım 2017’den bu yana ‘DHKP-C üyeliği’ suçlamasıyla tutuklu.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, 2009’da, ÇHD başkanı olan Kozağaçlı, ‘Hayata Dönüş’ operasyonunun yıldönümünde, HSYK binasında önünde bir grup meslektaşıyla birlikte basın açıklaması yaptı. Kozağaçlı, operasyonun yapıldığı dönemde cezaevleri genel müdürü olan, daha sonra HSYK ve Yargıtay üyesi seçilen Ali Suat Ertosun için “Ertosun için en doğru terfi sanık sandalyesidir” dedi.

Ertosun’un şikâyeti üzerine Kozağaçlı’na ‘hakaret’ suçundan dava açıldı. Yerel mahkemenin beraat kararını Yargıtay bozdu. Yeniden yapılan yargılamada Kozağaçlı suçlu bulundu ancak ’kovuşturmanın ertelenmesine’ karar verildi. Kozağaçlı, avukatı Hüseyin Aslan aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Tazminat kazandı

AYM 1’inci Bölümü, erteleme kararıyla Kozağaçlı’nın düşünce ve ifade hürriyetinin ihlal edildiğine karar verdi.

Kozağaçlı’ya 6 bin 750 lira manevi tazminat ödenmesine hükmeden AYM’nin kararında özetle şöyle dendi: “Başvurucu hakkında kovuşturmanın ertelenmesi kararı verilerek 3 yıl denetim altına alınmasının başvurucunun ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahale olduğunun kabul edilmesi gerekir. Başvurucunun sarf ettiği sözlerin hedef alınan kişinin kamu görevi de dikkate alındığından kabul edilebilir eleştiri sınırlarını aşmadığı ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığının kabul edilmesi gerekir.”

AYM’nin ihlal kararından sonra Ankara 34’üncü Asliye Ceza Mahkemesi dava dosyasını yeniden ele aldı. Mahkeme, Kozağaçlı için verilen ‘kovuşturmanın erteleme’ kararını iptal ederek beraatına hükmetti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler